Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zřejmé a ne tak zřejmé změny ve světové ekonomické aktivitě

Zřejmé a ne tak zřejmé změny ve světové ekonomické aktivitě

18.10.2021 17:46

Natixis přišel s analýzou vývoje v globální ekonomice, o kterou bych se rád opřel ve své dnešní úvaze. Ta je zaměřená na komodity a strukturální změny, jak na nabídkové, tak na poptávkové straně světového hospodářství, a na mimořádnou mezeru mezi skutečnou ekonomickou aktivitou a trendem.

1. Dezinflační a stagflační mustr: Následující graf ukazuje vývoj globálního reálného produktu. Patrný je pokles roku 2008, po kterém se řadu let diskutovalo o tom, kdy se aktuální produkt vrátí zpět na předchozí trend. Moc se mu nechtělo, a to se rýmovalo s panujícími dezinflačními tlaky. Propad roku 2020 byl znatelně větší a globální produkt je stále hluboko pod úrovní roku 2019, o návratu nad trend nemluvě. Ohledně oněch dezinflačních tlaků je to ale doposud jinak – zatím pociťujeme tlaky inflační a celkově tedy panuje spíše stagflační mustr.
1

2. Komodity a výrobní vertikály: Onen současný mustr bývá často vysvětlováno přes komodity, či obecněji přes problémy ve výrobních a dodavatelských řetězcích. Natixis, jehož grafy a některé myšlenky dnes prezentuji, ale v souvislosti s komoditami poukazuje na to, že ve srovnání se stavem před pandemií klesla pouze produkce ropy. U jiných komodit platí opak.

Podívejme se ale schválně na vývoj těžby železné rudy - vidíme, že ta je nad rokem 2019, ale ve srovnání v lety 2016, 2017 je produkce velmi nízko. Otázka by pak byla, které období je pro srovnávání relevantnější a které v konečném důsledku více napovídá o tom, zda je současná situace jen přechodná, či dlouhodobější. Vývoj v Číně (Evergrande, dluhy, finanční (ne)stabilita a snahy o útlum nadměrných investice do realit) by napovídal, že spíše roky 2018, 2019. Na stranu druhou tu ale jsou plánované nemalé investice do infrastruktury v USA.
2

Každopádně se zdá být zřejmé, že se u řady komodit a výrobních řetězců sešla řada parciálních příběhů, o kterých se dnes již běžně vypráví a které dohromady znatelně brzdí nabídkovou stranu ekonomiky. O tom, že jsou přechodné, přitom nemusíme pochybovat. Jde jen o to, jak si definujeme přechodnost.

3. Změna struktury poptávky:
Jak jsem uvedl, onen komoditní příběh je dnes již dobře znám, ale Natixis poukazuje na jeden obecnější posun, o kterém se v podstatě nemluví. Má jít o příklon od služeb ke zboží. Tedy zvrat v dlouhodobém trendu, který si sám pro sebe nazývám „od měkkého k tvrdému“. Demonstruje jej následující graf:
3

Jak na nabídkové, tak na poptávkové straně ekonomiky tedy zřejmě probíhají strukturální změny, které jsou v agregovaných číslech a odhadech typu grafu prvního v podstatě neuchopitelné. Přitom nacenění trhu v USA dává smysl třeba v souvislosti s opakování dvacátých let minulého století. Tedy ve smyslu neinflačního nabídkového technologického boomu, který by znamenal přívětivý poměr růstu a sazeb a který by nejenže vracel křivku prvního grafu zpět na trend, ale spíše ještě nad něj.


 

Čtěte více:

Vyšší globální inflace vytváří krátkodobá rizika pro ekonomiku. OECD mění odhad pro růst cen
21.09.2021 12:53
Globální centrální banky musejí stanovit jasnou strategii, jak se vypo...
Vývoj inflace a její dopad na různá investiční aktiva
15.10.2021 16:19
V dnešní, na grafy bohatší, úvaze se podíváme na reakci investičních a...
Rozbřesk: Globální akcie i korunu povzbudil pokles inflačních očekávání i americký maloobchod
18.10.2021 9:06
Na globálních trzích bylo přes veškerou nejistotu v pátek opět o něco ...

Váš názor
  • Od konce
    18.10.2021 20:41

    3.graf: a co třeba pořad "udělej si sám", který si vybavují již jen pamětníci před stadiem demence? Lockdown přiměl domácnosti dělat si to, co byly dříve zvyklé nakupovat. Žádný airplane, žádný hotel, žádná restaurace, omezená dovolená, žádný kadeřník, žádný řemeslník, atd. Furt doma s dětmi. Drtivý nástup STÍNOVÉ ekonomiky. V normálním světě po konci lockdownu by se měl trend vrátit ke službám. Létat se dnes může po Evropě za pětikilo, ale není to masovka, jako dřív. Možná by se dalo spekulovat, jestli nanastal odklon od konzumu po zjištění kolik domácnostem zůstane na účtech, umocněný momentálními inflačními predikcemi. Tak to by byl skutečně zvrat! /// 2.graf: vyspělost moderní civilizace je posuzována podle spotřeby domácnosti a pro "normálního" smrtelníka je vrcholem spotřeby (případně demonstrativní spotřeby) automobil. Pro vyspělé ekonomiky je automobilismus výrazným příspěvkem (někdy největším z ostatních) jejich HDP. Globální produkce aut kulminovala 2017, pak již jen pokles. (Míra vlivu zvýšené frekvence dopravních zácp v aglomeracích bez reálné možnosti výstavby další komunikace není zmíněna. Jinými slovy rozšířit komunikaci z 1 na 2 pruhy není totéž, jako každých 15 let ke stávající komunikaci přidat pruh třetí či čtvrtý. Křižovatky, průjezdy centrem, ach jo pro radnici...) /// 1.graf: z něho skutečně nelze postihnout mnoho podrobností. Nicméně trend křivky je příkladný v kapitole o tom, k čemu a jak významně přispěje "zdokonalování vnitřních procesů firmy" k uplatnění na trhu - ISO metodika :-)) To se nosilo těsně po tom, co se přestalo nosit udělej si sám. Jak sto hoven?
    Mudr.c
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data