Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zřejmé a ne tak zřejmé změny ve světové ekonomické aktivitě

Zřejmé a ne tak zřejmé změny ve světové ekonomické aktivitě

18.10.2021 17:46

Natixis přišel s analýzou vývoje v globální ekonomice, o kterou bych se rád opřel ve své dnešní úvaze. Ta je zaměřená na komodity a strukturální změny, jak na nabídkové, tak na poptávkové straně světového hospodářství, a na mimořádnou mezeru mezi skutečnou ekonomickou aktivitou a trendem.

1. Dezinflační a stagflační mustr: Následující graf ukazuje vývoj globálního reálného produktu. Patrný je pokles roku 2008, po kterém se řadu let diskutovalo o tom, kdy se aktuální produkt vrátí zpět na předchozí trend. Moc se mu nechtělo, a to se rýmovalo s panujícími dezinflačními tlaky. Propad roku 2020 byl znatelně větší a globální produkt je stále hluboko pod úrovní roku 2019, o návratu nad trend nemluvě. Ohledně oněch dezinflačních tlaků je to ale doposud jinak – zatím pociťujeme tlaky inflační a celkově tedy panuje spíše stagflační mustr.
1

2. Komodity a výrobní vertikály: Onen současný mustr bývá často vysvětlováno přes komodity, či obecněji přes problémy ve výrobních a dodavatelských řetězcích. Natixis, jehož grafy a některé myšlenky dnes prezentuji, ale v souvislosti s komoditami poukazuje na to, že ve srovnání se stavem před pandemií klesla pouze produkce ropy. U jiných komodit platí opak.

Podívejme se ale schválně na vývoj těžby železné rudy - vidíme, že ta je nad rokem 2019, ale ve srovnání v lety 2016, 2017 je produkce velmi nízko. Otázka by pak byla, které období je pro srovnávání relevantnější a které v konečném důsledku více napovídá o tom, zda je současná situace jen přechodná, či dlouhodobější. Vývoj v Číně (Evergrande, dluhy, finanční (ne)stabilita a snahy o útlum nadměrných investice do realit) by napovídal, že spíše roky 2018, 2019. Na stranu druhou tu ale jsou plánované nemalé investice do infrastruktury v USA.
2

Každopádně se zdá být zřejmé, že se u řady komodit a výrobních řetězců sešla řada parciálních příběhů, o kterých se dnes již běžně vypráví a které dohromady znatelně brzdí nabídkovou stranu ekonomiky. O tom, že jsou přechodné, přitom nemusíme pochybovat. Jde jen o to, jak si definujeme přechodnost.

3. Změna struktury poptávky:
Jak jsem uvedl, onen komoditní příběh je dnes již dobře znám, ale Natixis poukazuje na jeden obecnější posun, o kterém se v podstatě nemluví. Má jít o příklon od služeb ke zboží. Tedy zvrat v dlouhodobém trendu, který si sám pro sebe nazývám „od měkkého k tvrdému“. Demonstruje jej následující graf:
3

Jak na nabídkové, tak na poptávkové straně ekonomiky tedy zřejmě probíhají strukturální změny, které jsou v agregovaných číslech a odhadech typu grafu prvního v podstatě neuchopitelné. Přitom nacenění trhu v USA dává smysl třeba v souvislosti s opakování dvacátých let minulého století. Tedy ve smyslu neinflačního nabídkového technologického boomu, který by znamenal přívětivý poměr růstu a sazeb a který by nejenže vracel křivku prvního grafu zpět na trend, ale spíše ještě nad něj.


 

Čtěte více:

Vyšší globální inflace vytváří krátkodobá rizika pro ekonomiku. OECD mění odhad pro růst cen
21.09.2021 12:53
Globální centrální banky musejí stanovit jasnou strategii, jak se vypo...
Vývoj inflace a její dopad na různá investiční aktiva
15.10.2021 16:19
V dnešní, na grafy bohatší, úvaze se podíváme na reakci investičních a...
Rozbřesk: Globální akcie i korunu povzbudil pokles inflačních očekávání i americký maloobchod
18.10.2021 9:06
Na globálních trzích bylo přes veškerou nejistotu v pátek opět o něco ...

Váš názor
 • Od konce
  18.10.2021 20:41

  3.graf: a co třeba pořad "udělej si sám", který si vybavují již jen pamětníci před stadiem demence? Lockdown přiměl domácnosti dělat si to, co byly dříve zvyklé nakupovat. Žádný airplane, žádný hotel, žádná restaurace, omezená dovolená, žádný kadeřník, žádný řemeslník, atd. Furt doma s dětmi. Drtivý nástup STÍNOVÉ ekonomiky. V normálním světě po konci lockdownu by se měl trend vrátit ke službám. Létat se dnes může po Evropě za pětikilo, ale není to masovka, jako dřív. Možná by se dalo spekulovat, jestli nanastal odklon od konzumu po zjištění kolik domácnostem zůstane na účtech, umocněný momentálními inflačními predikcemi. Tak to by byl skutečně zvrat! /// 2.graf: vyspělost moderní civilizace je posuzována podle spotřeby domácnosti a pro "normálního" smrtelníka je vrcholem spotřeby (případně demonstrativní spotřeby) automobil. Pro vyspělé ekonomiky je automobilismus výrazným příspěvkem (někdy největším z ostatních) jejich HDP. Globální produkce aut kulminovala 2017, pak již jen pokles. (Míra vlivu zvýšené frekvence dopravních zácp v aglomeracích bez reálné možnosti výstavby další komunikace není zmíněna. Jinými slovy rozšířit komunikaci z 1 na 2 pruhy není totéž, jako každých 15 let ke stávající komunikaci přidat pruh třetí či čtvrtý. Křižovatky, průjezdy centrem, ach jo pro radnici...) /// 1.graf: z něho skutečně nelze postihnout mnoho podrobností. Nicméně trend křivky je příkladný v kapitole o tom, k čemu a jak významně přispěje "zdokonalování vnitřních procesů firmy" k uplatnění na trhu - ISO metodika :-)) To se nosilo těsně po tom, co se přestalo nosit udělej si sám. Jak sto hoven?
  Mudr.c
Aktuální komentáře
08.12.2022
22:02Špatná data z trhu práce podpořila trhy  
18:05Výhled na 2023 podle Jana Bureše: Pokles inflace, ale i HDP. Návrat zpátky může trvat. Na koruně jsme negativní
16:52Akcie a euro se odpoledne vydávají nahoru, zatímco dluhopisy ustupují  
16:46Pozitivní začátek seance v USA, daří se energiím  
16:08Typické chování trhu na konci cyklu zvedání sazeb a zisky v příštím roce
14:42Snížení schodku je prioritou vlády, Fiala čeká návrhy v prvním čtvrtletí
14:02Drobní investoři se domnívají, že akcie v roce 2023 dosáhnou dna. Plánují nabrat Big Tech, uvádí průzkum
13:58Cenový strop na ruskou ropu, který dohodla G7, příjmy Kremlu příští rok výrazně nesníží
12:31ASML a technologická smyčka kolem Číny  
12:12Banky mají rekordní ziskovost, ale to se může rychle změnit, varuje expert z McKinsey
11:48Evropští investoři vyčkávají, nejaktivnějšími tituly jsou telefonní operátoři  
11:27Investorům se nechce do akce, hlavní trhy většinou jen přešlapují  
11:26Allwyn International a.s. (dříve SAZKA Group a.s.): Zveřejnění regulatorní informace společnosti
11:25Dva roky po největším německém burzovním krachu začíná soud s šéfem Wirecardu
10:45BNP Paribas zkoumala tržní propady za 100 let. Toto se prý stane nyní
10:09Pilulka začala nově působit v Rakousku a pokračuje tak v expanzi do Evropy
9:19Nezaměstnanost v listopadu stagnovala na 3,5 procentech. Počet nabízených míst mírně klesl
9:08Rozbřesk: Inverze americké výnosové křivky se prohlubuje. Je recese nevyhnutelná?
8:54Futures ukazují na nevýrazný úvod obchodování v Evropě. Čínu znervózňují dluhopisy?  
8:50Cenové stropy na energie pro velké firmy by mohly být ještě letos, uvedl premiér Petr Fiala

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  ČasUdálost
  Broadcom Inc (10/22 Q4, Aft-mkt)
  DocuSign Inc (10/22 Q3, Aft-mkt)
  Chewy Inc (10/22 Q3, Aft-mkt)
  9:00CZ - Nezaměstnanost
  14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
  22:15Costco Wholesale Corp (11/22 Q1)