Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zřejmé a ne tak zřejmé změny ve světové ekonomické aktivitě

Zřejmé a ne tak zřejmé změny ve světové ekonomické aktivitě

18.10.2021 17:46

Natixis přišel s analýzou vývoje v globální ekonomice, o kterou bych se rád opřel ve své dnešní úvaze. Ta je zaměřená na komodity a strukturální změny, jak na nabídkové, tak na poptávkové straně světového hospodářství, a na mimořádnou mezeru mezi skutečnou ekonomickou aktivitou a trendem.

1. Dezinflační a stagflační mustr: Následující graf ukazuje vývoj globálního reálného produktu. Patrný je pokles roku 2008, po kterém se řadu let diskutovalo o tom, kdy se aktuální produkt vrátí zpět na předchozí trend. Moc se mu nechtělo, a to se rýmovalo s panujícími dezinflačními tlaky. Propad roku 2020 byl znatelně větší a globální produkt je stále hluboko pod úrovní roku 2019, o návratu nad trend nemluvě. Ohledně oněch dezinflačních tlaků je to ale doposud jinak – zatím pociťujeme tlaky inflační a celkově tedy panuje spíše stagflační mustr.
1

2. Komodity a výrobní vertikály: Onen současný mustr bývá často vysvětlováno přes komodity, či obecněji přes problémy ve výrobních a dodavatelských řetězcích. Natixis, jehož grafy a některé myšlenky dnes prezentuji, ale v souvislosti s komoditami poukazuje na to, že ve srovnání se stavem před pandemií klesla pouze produkce ropy. U jiných komodit platí opak.

Podívejme se ale schválně na vývoj těžby železné rudy - vidíme, že ta je nad rokem 2019, ale ve srovnání v lety 2016, 2017 je produkce velmi nízko. Otázka by pak byla, které období je pro srovnávání relevantnější a které v konečném důsledku více napovídá o tom, zda je současná situace jen přechodná, či dlouhodobější. Vývoj v Číně (Evergrande, dluhy, finanční (ne)stabilita a snahy o útlum nadměrných investice do realit) by napovídal, že spíše roky 2018, 2019. Na stranu druhou tu ale jsou plánované nemalé investice do infrastruktury v USA.
2

Každopádně se zdá být zřejmé, že se u řady komodit a výrobních řetězců sešla řada parciálních příběhů, o kterých se dnes již běžně vypráví a které dohromady znatelně brzdí nabídkovou stranu ekonomiky. O tom, že jsou přechodné, přitom nemusíme pochybovat. Jde jen o to, jak si definujeme přechodnost.

3. Změna struktury poptávky:
Jak jsem uvedl, onen komoditní příběh je dnes již dobře znám, ale Natixis poukazuje na jeden obecnější posun, o kterém se v podstatě nemluví. Má jít o příklon od služeb ke zboží. Tedy zvrat v dlouhodobém trendu, který si sám pro sebe nazývám „od měkkého k tvrdému“. Demonstruje jej následující graf:
3

Jak na nabídkové, tak na poptávkové straně ekonomiky tedy zřejmě probíhají strukturální změny, které jsou v agregovaných číslech a odhadech typu grafu prvního v podstatě neuchopitelné. Přitom nacenění trhu v USA dává smysl třeba v souvislosti s opakování dvacátých let minulého století. Tedy ve smyslu neinflačního nabídkového technologického boomu, který by znamenal přívětivý poměr růstu a sazeb a který by nejenže vracel křivku prvního grafu zpět na trend, ale spíše ještě nad něj.


 

Čtěte více:

Vyšší globální inflace vytváří krátkodobá rizika pro ekonomiku. OECD mění odhad pro růst cen
21.09.2021 12:53
Globální centrální banky musejí stanovit jasnou strategii, jak se vypo...
Vývoj inflace a její dopad na různá investiční aktiva
15.10.2021 16:19
V dnešní, na grafy bohatší, úvaze se podíváme na reakci investičních a...
Rozbřesk: Globální akcie i korunu povzbudil pokles inflačních očekávání i americký maloobchod
18.10.2021 9:06
Na globálních trzích bylo přes veškerou nejistotu v pátek opět o něco ...

Váš názor
  • Od konce
    18.10.2021 20:41

    3.graf: a co třeba pořad "udělej si sám", který si vybavují již jen pamětníci před stadiem demence? Lockdown přiměl domácnosti dělat si to, co byly dříve zvyklé nakupovat. Žádný airplane, žádný hotel, žádná restaurace, omezená dovolená, žádný kadeřník, žádný řemeslník, atd. Furt doma s dětmi. Drtivý nástup STÍNOVÉ ekonomiky. V normálním světě po konci lockdownu by se měl trend vrátit ke službám. Létat se dnes může po Evropě za pětikilo, ale není to masovka, jako dřív. Možná by se dalo spekulovat, jestli nanastal odklon od konzumu po zjištění kolik domácnostem zůstane na účtech, umocněný momentálními inflačními predikcemi. Tak to by byl skutečně zvrat! /// 2.graf: vyspělost moderní civilizace je posuzována podle spotřeby domácnosti a pro "normálního" smrtelníka je vrcholem spotřeby (případně demonstrativní spotřeby) automobil. Pro vyspělé ekonomiky je automobilismus výrazným příspěvkem (někdy největším z ostatních) jejich HDP. Globální produkce aut kulminovala 2017, pak již jen pokles. (Míra vlivu zvýšené frekvence dopravních zácp v aglomeracích bez reálné možnosti výstavby další komunikace není zmíněna. Jinými slovy rozšířit komunikaci z 1 na 2 pruhy není totéž, jako každých 15 let ke stávající komunikaci přidat pruh třetí či čtvrtý. Křižovatky, průjezdy centrem, ach jo pro radnici...) /// 1.graf: z něho skutečně nelze postihnout mnoho podrobností. Nicméně trend křivky je příkladný v kapitole o tom, k čemu a jak významně přispěje "zdokonalování vnitřních procesů firmy" k uplatnění na trhu - ISO metodika :-)) To se nosilo těsně po tom, co se přestalo nosit udělej si sám. Jak sto hoven?
    Mudr.c
Aktuální komentáře
13.04.2024
5:36Víkendář: Swedroe o investičních strategiích, zlatu a Buffettově úspěšnosti
12.04.2024
22:02Akciové indexy oslabovaly v návaznosti na výsledky bank  
17:36Globální akcie a ziskový sentiment – japonská výjimečnost, proti ní rozvíjející se trhy
17:04Závěr týdne měl patřit bankám, ale přebil je Írán  
15:20Výsledky BlackRock: Rostoucí trhy a nové ETF na Bitcoin přispělo k rekordní úrovni aktiv pod správou  
14:28Zisk Citigroup v první čtvrtletí poklesl o 27 %, překonal ale očekávání
13:35Start výsledkové sezóny v podání JPMorgan: Silné čtvrtletí, akcie přesto sráží celoroční výhled
12:10Perly týdne: Obrovská hodnota robotaxíků, inflace stabilizovaná u 3 %?
11:02Akcie míří vstříc bankovním výsledkům na pozitivní vlně  
9:08Rozbřesk: ECB chce snížit sazby v červnu, rozhodnou příchozí data
8:50Kofola potvrdila předběžná čísla, dnes vyjdou výsledky amerických bank a futures jsou zelené  
8:43Bloomberg: Apple bude brzy vyrábět čipy M4, chce jimi vybavit počítače Mac
6:24Výhled Fidelity na 2. čtvrtletí: Podstatou je správné načasování
11.04.2024
22:06Ceny producentů kontrují spotřebitelským cenám a Wall Street roste  
17:47ECB zůstává na cestě k nižším sazbám, akcie ale inspiraci k růstu příliš nenacházejí  
17:30Jakub Brukner: Aktuální výprodeje jako příležitost pro vstup do pozice
17:13Kofola potvrdila předběžné výsledky roku 2023. Dosavadní měsíce letoška hodnotí jako velmi dobré
16:05Optimismus, inflace a levné - nelevné akcie menších firem
15:54Dlouhodobý investiční produkt (DIP): Čím je zajímavý a jak si jej snadno otevřít v Patria Finance?
15:24Silný růst a stabilní měna. Bude indický akciový trh za dvě dekády desetinásobný?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data