Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Velké banky eurozóny nesplňují zelená očekávání ECB. Evropská pravidla proti greenwashingu přijdou zřejmě později

Velké banky eurozóny nesplňují zelená očekávání ECB. Evropská pravidla proti greenwashingu přijdou zřejmě později

22.11.2021 15:40
Autor: Redakce, Patria.cz

Žádná z velkých bank v eurozóně nesplňuje očekávání Evropské centrální banky (ECB) v oblasti klimatických a environmentálních rizik. Většina z nich zatím nepředložila konkrétní plány, které by ukazovaly, jak změní své strategie s ohledem na klimatické změny. ECB to dnes uvedla ve své zprávě a zároveň vyzvala k urychlení kroků, které by splnily její očekávání.

Pouze třetina ze 112 bank, na které ECB dohlíží, má podle zprávy zavedené plány, které jsou alespoň rámcově přiměřené. Polovina z nich pak nedokončí realizaci svých plánů do konce roku 2022.

ECB plánuje příští rok zátěžový test klimatických rizik bank, ve kterém se bude zabývat uhlíkovou náročností úvěrů a obchodních operací, ale také schopností bank vyrovnat se s fyzickým dopadem změn klimatu na hodnotu aktiv. Po bankách, které budou mít v testu špatné výsledky, pak může ECB požadovat posílení kapitálu, což by snížilo jejich schopnost vracet zisky akcionářům.

Zpřísnění regulačního prostředí přichází v době stále důraznějších varování, že svět citelně zaostává za snižováním emisí uhlíku, které podle studií přispívají ke globálnímu oteplování. To zvyšuje tlak na vlády a firmy, aby přistoupily k ambicióznějším klimatickým plánům, poznamenala agentura Bloomberg.

Sama Evropa se ale pravděpodobně se svým plánem regulace proti greenwashingu zpozdí. Úřady dohlížející na tento proces brzdí podle osoby obeznámené s touto situací komplexita tohoto úkolu. Regulační technické normy, jejichž cílem je vyjasnit, jak zveřejňovat, co je udržitelné a co ne, nemusí být údajně zavedeny do konce příštího roku. To by znamenalo šestiměsíční zpoždění oproti předchozímu termínu, který byl již prodloužen oproti původnímu plánu.

Evropa se snaží při sestavování světově nejambicióznějších zelených pravidel pro finanční trhy postupovat rychleji než jiné jurisdikce. Jenže jde o obří projekt a všichni, kterých se to týká – od správců aktiv, přes korporace, banky a regulátory – vyjádřili z rozsahu tohoto úkolu obavy.

Evropa už v březnu prosadila svou regulaci o zveřejňování informací o udržitelném financování (ambiciózní rámec určený k boji proti greenwashingu), ale stále pracuje na jeho významných aktualizacích. V pátečním projevu Verena Rossová, předsedkyně Evropského úřadu pro cenné papíry a trhy, přiznala potíže, kterým mohou regulační orgány čelit, ale také řekla, že „praktické potíže“ lze očekávat u „všech nových oblastí legislativy“.

V dopise z minulého měsíce evropské komisařce Mairead McGuinness tři evropské orgány pracující na nových technických normách (ESMA, Evropský orgán pro pojišťovnictví a zaměstnanecké penzijní pojištění a Evropský orgán pro bankovnictví) zdůraznily řadu klíčových problémů. Varovaly také, že rozhodnutí Evropské komise prodloužit lhůtu na povinnost nefinančních společností reportovat o udržitelnosti „představuje značné problémy“.

Technické normy mají se zatím mají začít uplatňovat od července 2022, což znamená, že správci aktiv budou muset poskytnout informace o dodržování taxonomie ještě předtím, než budou mít přístup k nezbytným údajům, varovali regulátoři. Za současného stavu tak nebude tento sektor schopen „od roku 2022 zveřejňovat dodržování taxonomie, které je koherentní a porovnatelné,“ uvedl Marc-Andre Bechet, zástupce generálního ředitele Association of the Luxembourg Fund Industry.

Jakmile budou regulační technické normy připraveny, musí je ještě před zavedením schválit Evropská komise a také parlament a rada EU.

Zdroj: ČTK, Bloomberg


 

Čtěte více:

Jak dostat jádro a plyn mezi zelené zdroje. Uniklý dokument ukazuje, že Brusel může přijít s kompromisem
05.11.2021 16:23
Jádro ani zemní plyn byly v evropském obratu do zelena energetickými ...
Které kovy čeká během energetického přechodu pořádný nárůst cen?
08.11.2021 10:54
Státy i firmy se stále více zavazují snižovat emise oxidu uhličitého, ...
Fidelity: Na co si dávat pozor u zelených dluhopisů
12.11.2021 10:24
Emise zelených státních dluhopisů jsou na vzestupu a mohly by výrazně ...
Franklin Templeton: ESG je nakonec příležitostí, věří investoři. Cena za
18.11.2021 15:43
Klimatická konference OSN, která před nedávnem proběhla ve Skotsku, př...

Váš názor
 •  
  22.11.2021 20:55

  ECB, EK a komplet celý ancábl v Bruselu are out of their mind. They are brainwashed! Not The people!
  Český Čert
  •  
   22.11.2021 21:10

   Eurozóna je politický projekt, jejímž duchovním otcem je Brusel. Momentálně zelená barva obou je proto logická. A že zezelenani tlačí ECB do dalších 112 bank na které dohlíží, je výsledkem politovanihodneho předání pravomocí národních kolaborantu členských zemí EU mimo hranice vlastní země.
   x2
 •  
  22.11.2021 20:10

  to je komedie, co si mám představit pod pojmem zelená očekávání??? budovu banky se přetřou na zelenou barvu ne? myslím, být zelený a přitom konzumní nemá řešení. Asi by to nejdříve chtělo vyřešit ty energetické zdroje, něco podobného jako je problematika jaderné fůze, abychom měli levnou a ekologickou energii
  abc1
  •  
   22.11.2021 21:15

   osobně si pod tím představuji to, že podle těch zvrácených pravidel bude hodnotit, kolik úvěrů/paněz mají manky v uhlíkovém byznysu a kolik v tom bohulibém, větrníkovém a sluníčkovém. A pokud v poměru budu převažovat uhlík, banka bude potrestána tím, že bude muset navýšit rezervy, tj. imobilizovat část svých prostředků.
   Ullsperger
 •  
  22.11.2021 16:37

  Brusel si ideologicky honí ego a přitom největší světový znečišťovatel ovzduší, kterým je Čína je vysmata. Zelenému blbnuti podlehla i politicky závislá ECB. Čína plánuje další velmi masivní výstavbu uhelných elektráren. V roce 2020 byla Čína světovou jedničkou ve výstavbě uhelných elektráren. Přidala 19 GW uhelné kapacity a naplánovala dalších 38 GW. Aktuálně má rozestavěné uhelné elektrárny s 90 GW celkového výkonu. Občané EU draze zaplatí bruselsky experiment se snížením svého 8% podílu na celkové světové produkci CO2. Bohužel, svět se bude točit dál i s CO2. Jen evropský kontinent zchudne a my s ním.
  x2
  •  
   22.11.2021 21:00

   Svázáci Bruselští pracují pro koho? Já se divím, evropani vymydlení pořád volí dokolalala ten samý šmejd, na mušce je samotný evropský daňový poplatník! Nikdo jiný, už alespoň 10-15 let. A volíme ty samé darmošlapy, kdo mi to vysvětlí…?
   Český Čert
   •  
    22.11.2021 21:23

    1. Voliči volí z orgánů EU pouze europarlament. 2. Europarlamentu není umožněno navrhovat unijní legislativu. 3. Čeští europoslanci jsou rozpuštěni v europarlamentu jako kostka cukru v čaji. Jejich hlas má nulový význam, vzhledem k jejich 3% zastoupení v tomto tělese. 4. Vzhledem k trvalé cca 20% volební účasti do europarlamentu v Česku, je vůle českých voličů diskutabilní. Pro mě, jako příznivce přímé demokracie to znamená velkou parodii.
    x2
Aktuální komentáře
28.11.2021
8:57Víkendář: Opatrně s umělou inteligencí
27.11.2021
8:50Víkendář: Německý ekonomický paradox
26.11.2021
20:12S&P 500 propadl nejvíce od února; výrazně poklesly i výnosy dluhopisů a ropa; farmacie rostly až o 20 %  
18:08Pokud chce Čína rychle růst v „politicky významném roce“, bude se zadlužovat. Její uvěrový cyklus přitom významně promlouvá i do poptávky polovodičů
17:30Výprodej akcií. Virus nakopl dluhopisy, ruší sázky na Fed a inflaci  
17:17Oživení v eurozóně podle činitelů ECB ohrožuje rychlé šíření viru a nová mutace
15:58František Kronus: Black Friday na trzích může předznamenávat hlubší korekci
14:41Majitel Evergrande prodal část akcií, aby získal hotovost na splácení dluhů
13:17Perly týdne: Nejlepší akcie pro rok 2022 a valuační připomínka devadesátých let
12:04Udržitelné investice – trend, který znamená příležitost. Online konference 30. 11. od 18:00
11:17Aerolinky, cestovky, ropa. Nová mutace maluje obrázek zkázy na trzích. Jsou ale i výjimky
10:59Strmý propad kvůli koronaviru. Nová varianta přinesla omezení a strach  
9:15Rozbřesk: COVID a nová opatření opět zchladí českou ekonomiku, trhy mají strach z nové varianty
8:50Guvernér Rusnok: ČNB nemusí spěchat s dalším růstem sazeb. Umím si představit, že je v prosinci nezvýší
8:46Vývoj pandemie koronaviru a jeho nová agresívní varianta strhnou akcie do ztrát  
6:30Komoditní monitor: USA uvolňují strategické zásoby. Kam zamíří cena ropy?  
25.11.2021
17:35„Dobré“ firmy, které špatně hospodaří se svým kapitálem?
17:25Evropa se drží v plusu, když americký svátek utlumil aktivitu  
15:59Banky budou odvádět víc do rezerv na ochranu úvěrového trhu. ČNB zpřísnila i limity na hypotéky, mladým přiznala úlevu
15:57V Česku začne platit od půlnoci nouzový stav

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data