Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nemaso a 33 podhodnocených akcií od Morningstar

Nemaso a 33 podhodnocených akcií od Morningstar

06.01.2022 17:26

Morningstar přišla se seznamem 33 podhodnocených akcií pro rok 2022. Rozdělila je podle jednotlivých sektorů a když si projdeme poměry ceny k odhadované hodnotě akcií, najdeme tu široké rozpětí hodnot. Od téměř jedné (tzn. mizivá valuační atraktivita) až kolem 0,5. Což jsou případy, kdy se cena akcie pohybuje na polovině odhadované hodnoty. Do tohoto extrému spadá i známá a „nemasná“ Beyond Meat.

1. Akcie a příběh: O Beyond Meat jsem tu poprvé psal v roce 2019, když šlo o jednu z nejprobíranějších akcií na trhu, se kterou se investoři rozhodně nenudili. Po vystoupání na vrchol u 200 dolarů nastala prudká korekce, následující měsíce a čtvrtletí přinesly další horskou dráhu, nyní se cena akcie pohybuje pod 60 dolary. A jak bylo uvedeno, podle Morningstar se tak nachází cca na polovině toho, jakou hodnotu akcie má.

b

Morningstar se domnívá, že postupně nastane návrat ke starým stravovacím zvykům. To znamená, že pandemický masivní přesun ke stravování z domova, které nahrává odpovídajícím výrobcům potravin, se bude zase obracet směrem ke stravování „venku“. Jinak řečeno, předpandemické trendy nebudou podle Morningstar v delším období výrazně pozměněny.

Je docela zajímavé, že Morningstar hodnotí Beyond Meat jako „no moat“. Tedy jako společnost, které nemá výraznější konkurenční – produktovou výhodu a ochranu před konkurencí. A je tak plně vystavena jejímu tlaku. Pokud se vrátíme do roku 2019, tak tehdy se ve vztahu k této společnosti živě diskutovalo právě i o tom, nakolik jsou její rostlinné, maso připomínající burgery a další produkty výjimečné a neopakovatelné. Morningstar má tedy jasno, ale přesto hodnotí akcii jako výrazně podhodnocenou.

2. Pár valuačních úvah: Model Morningstar k dispozici nemám. Pokud se podíváme na výsledky BM, zjistíme, že jde o firmu, která v roce 2017 generovala 0,09 miliardy dolarů tržeb, za posledních 12 měsíců to bylo 0,47 miliard dolarů. Malá odbočka – jde tedy o rychle rostoucí a dosti malou firmu a minulý týden jsem tu psal o tom, jak se obvykle akcie malých firem chovají během cyklu. A v jaké fázi cyklu se asi nacházíme nyní a co to tedy pro tuto skupinu akcií implikuje. Zpět k výsledkům: BM prodělává už na provozní úrovni, a to čím dál tím více. Za posledních 12 měsíců to bylo asi 0,2 miliardy dolarů, na volném toku hotovosti (to, co zbude po investicích) to bylo 0,3 miliardy dolarů.

Jak je to s rizikovostí a požadovanou návratností? Podle Zacks byla beta (ukazatel systematického rizika) v minulém roce na hodnotě 3. Jde o mimořádně vysoké číslo, které v principu říká, že akcie je 3krát rizikovější než celý trh. Od té doby beta klesla na hodnotu 1,6, což se už slovy klasika „dalo vydržet“. Požadovaná návratnost by se tak měla pohybovat téměř u 10 %. Co s ní ale diskontovat, když firma prodělává, o nějakých dividendách se ještě dlouho nebude dát hovořit a celkově tu je malá „viditelnost“?

BM má nyní kapitalizaci 3,7 miliard dolarů a s výše uvedenými dilematy si můžeme poradit tak, že vytvoříme scénář volného toku hotovosti, který by jí ospravedlnil. A pak se podíváme, jak realistický se nám jeví. Takže dejme tomu, že by se nějak podařilo již od příštího roku generovat pozitivní volné cash flow, a to ve výši 0,1 miliardy dolarů. Kapitalizaci by pak ospravedlnil jeho následující vývoj (po desátém roce roste cash flow o 5 % ročně):
1

Podle mých kalkulací by tedy kapitalizaci v tomto scénáři ospravedlnil tok hotovosti patřící akcionářům, který se postupně vyšplhá na cca čtvrt miliardy dolarů. Co kdyby nástup do pozitivních čísel byl znatelně pomalejší? Kdyby se firma na 0,1 miliardy volného toku hotovosti dostala až za pět let, pak by další vývoj musel vypadat následovně:
2

Variací bychom tu mohli vymyslet bezpočet. Morningstar a další přitom postupují „obráceně“ – vytvoří konkrétní predikce toku hotovosti a vyjde jim „férová“ kapitalizace/hodnota akcií. Její projekce tedy musí být mnohem optimističtější než to, co vykreslují uvedené grafy. Přitom pokud by BM měla najet na úroveň volného toku hotovosti nad 0,4 miliardami dolarů (druhý graf) a její marže by byly podobné maržím Kellogu, musela by BM do deseti let generovat tržby téměř 7 miliard dolarů. Což je téměř polovina Kellogu. U něj mimochodem Morningstar hodnotí konkurenční pozici jako mnohem silnější.


Čtěte více:

Akcie jako zajištění proti inflaci: Velké společnosti, růst a hodnota
29.11.2021 18:09
Akcie bývají někdy zmiňovány jako investiční aktivum vhodné pro prostř...
Čínská ekonomika v roce 2022 a 2023, valuační atraktivita čínských akcií
10.12.2021 17:35
V závislosti na způsobu měření je čínská ekonomika druhá, či dokonce n...
Čerstvý seznam investičních příležitostí: Zpátky ke kořenům a tipy na růst za rozumnou cenu
23.12.2021 6:00
Představujeme aktualizovaný seznam Dlouhodobých investičních tipů, kte...
Nejdůležitější číslo pro akcie
27.12.2021 17:20
Morgan Stanley předpokládá, že globální ekonomická aktivita se někdy v...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.01.2022
5:54Čína by místo další stimulace R&D měla spíše provést reformy
20.01.2022
22:03Trhy v nervozitě před FEDem zisky neudržely, dařilo se ale Číně  
17:31Cyklické indikátory v USA a Evropě a hledání atraktivních akcií mimo americké trhy
17:21Technologie dnes v čele pozitivního obratu. Koruna míří k 24,20 EURCZK  
17:11K zastavení růstu inflace je nutná reakce měnové politiky, říká Holub z ČNB
17:10Akcie čínských technologií prudce posilují po uvolnění měnové politiky (komentář analytika)  
16:42Výsledky Alcoa: Prudce rostoucí cena hliníku kompenzuje klesající prodeje  
16:18Akcie na dně a optimistický výhled. Čínské tituly nyní vypadají slibně
15:56Ministerstvo financí zhoršilo odhad letošního růstu ekonomiky na 3,1 procenta, inflaci vidí výše
14:30Nejlevnější sektor v Evropě skrývá potenciál k dalším zisků
14:27Aerolinky American Airlines díky zájmu o cestování o svátcích snížily ztrátu
14:11Ruská centrální banka navrhla zákaz používání a těžby kryptoměn na ruském území
12:59Amazon otevře první kamenný obchod s oblečením, kde využije moderní technologie
12:15Jak investovat do S&P 500 snadno? V Patrii bušit do stolu nemusíte
11:21Inflace v eurozóně stoupla na rekordních pět procent, v EU na 5,3 procenta
11:19Evropa neudržela úvodní zisky, dluhopisům se ale daří  
10:50Existují důvody pro fiskální pravidla v eurozóně? A jak by podle ekonoma Natixis vlastně měla být nastavena?
10:49Inflace se bude letos v eurozóně postupně snižovat, říká prezidentka ECB
10:15Čína podruhé za poslední měsíc snížila úrokové sazby. Chce podpořit ekonomiku
9:12Rozbřesk: Česká koruna jako protiinflační faktor. Vydrží silná nehledě na akciové výprodeje?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:00IHS Markit Ltd (11/21 Q4)
13:00Schlumberger NV (12/21 Q4)