Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Proč se Američané vrhli na obchodování s akciemi, ale Evropa ne

Proč se Američané vrhli na obchodování s akciemi, ale Evropa ne

31.01.2022 12:41
Autor: Redakce, Patria.cz

Zatímco v USA došlo v posledních letech k mohutnému rozmachu retailového obchodování s akciemi, počet drobných investorů v evropských zemích zůstává na relativně nízkých číslech. Na CNBC zazněla řada názorů, které se tímto rozdílem zabývaly a snažily se jej nějak vysvětlit. Například podle jednoho hraje významnou roli penzijní systém evropských zemí, který je překážkou podpory retailového investování a Evropa pak v tomto ohledu zůstává nějakých dvacet let za USA. Jaké jsou další pohledy na věc?

CNBC poukázala na to, že americké domácnosti vlastní přímo či nepřímo asi 60 % amerického akciového trhu. Jak bylo zmíněno, americký penzijní systém přitom mnohem více spoléhá na úspory a investice jednotlivců, zatímco ten evropský přikládá výrazně větší roli státu či velkým finančním institucím. To v praxi znamená, že lidé v evropských zemích mají mnohem méně přímého kontaktu s akciovým trhem než Američané.

Ugo Bassi z Evropské komise pro CNBC k uvedenému dodal, že v Evropě může být také rozšířenější názor veřejnosti, podle kterého je přístup na finanční trhy omezený, a mají jej hlavně bohatí lidé. Změnu situace by tak v Evropě přinesla právě změna tohoto pohledu a důležitá je i důvěra, kterou musí lidé v kapitálové trhy a obchodování mít. To podle Bassiho znamená potřebu pravidel, která jsou dostatečně flexibilní, ale také dobře chrání drobné investory.

CNBC tvrdí, že v Evropě generují drobní investoři asi 5 – 7 % celkových zobchodovaných objemů akciových trhů, zatímco v USA to je přibližně 25 %, v Číně dokonce 60 %. V Evropě ale vzniká řada nových společností a obchodních platforem, které se „snaží udělat to, co v USA udělala společnost Robinhood.“ A v Evropě se začínají projevovat i deficity financování penzijních systémů, což může dohromady zvýšit zájem drobných investorů o akciové trhy.Významnou roli v celém procesu může hrát i to, jak je obchodování retailových investorů financováno. CNBC v této souvislosti připomněla, že dříve musel takový investor obchodovat přes brokera, který si za své služby účtoval poplatky. Nové platformy své služby nezpoplatňují, zaplaceno dostávají od tvůrců trhu, kteří na svou činnost potřebují obchodní pokyny. Tyto platby se nazývají „payment for order flow“, PFOF.

PFOF podle některých názorů umožňuje investování i lidem a rodinám s nižšími příjmy, protože nahrazuje poplatky, které by jinak museli za své obchodování platit. CNBC ale dodává, že podle regulátorů jde o systém, který má svá rizika. Jak obchodní platforma, tak tvůrce trhu totiž nemusí mít na prvním místě zájem klienta. Evropa se pak k PFOF staví odmítavěji než američtí regulátoři. Podle CNBC je tak otázkou, zda vůbec může v Evropě dlouhodobě existovat firma, jako je americký RobinHood.

Akcie společnosti Robinhood jsou obchodovány na akciovém trhu a již delší dobu čelí negativnímu tlaku. Kevin Ryan z JMP Securities ale na CNBC hovořil o tom, že firma má řadu nových produktů a i když posledním výhledem zklamala, její potenciál je podle něj atraktivní. I proto, že společnost má v rozvaze 6 miliard hotovosti, a tudíž prostor pro atraktivní investice. Jim Cramer ale na CNBC řekl, že firma je v podstatě stále „jen aplikací“ a měla by se stát něčím víc.

Zdroj: CNBC

 

Čtěte více:

Trh s ESG ovládá pár velkých investorů. Jaký je další cíl?
01.12.2021 15:45
Trh s veřejně obchodovanými fondy ETF zaměřenými na otázky udržitelno...
Retailová meme mánie a otevřená Pandořina skříňka
03.01.2022 10:40
Kam se bude ubírat „retailová meme mánie“ v roce 2022? Na tuto otázku ...
Fixace drobných investorů na memy je kletbou, uvádí výzkum Morgan Stanley
21.01.2022 16:14
Žijte podle memů a zemřete podle nich. To je ponaučení, které přináší ...

Váš názor
 •  
  31.01.2022 14:11

  Autor članku patrně pozapomel jednu zásadni slutečnosz, že v Evrope je nizka ochrana akcionařů. Zákon o vytěsněni, ktery podala ODS p. Doležal a schvalila s podporou ČSSD. dava moznosti okrast mi o r itni akcionaře. Pak se stava akciovy trh veloice rizokovym prostredim. U nas diky tomu t o zakonu dochazi k luxovani burzy a mizi jeden titul za druhym. Je to proto ze pri kszdym vytesneni je oškuban vytesnovany akcionar. Proto to delaji majotity.proto ze se to vyplati. Kdyz invedtovat do akcii tak prave je lepsi vUSA nebo pravw zminena cina, kde ukon vytesneni se snad ani nepraktikuje.
  Dalibor
  • souhlas.
   31.01.2022 17:23

   v ČR nemá cenu investovat. Pár velkých firem ČEZ pod nadvládou státu a jinak firmy s cizími vlastníky , vše ostatní je riziko. Viz ORCO, Zentiva či nejnověji O2.
   občan
   • Re: souhlas.
    31.01.2022 21:13

    + ECM, AAA, Kit digital, NWR, snad všechny ty jsem měl. teď jen v USA ale tam mi jich taky pár padlo, naposled ( před léty ) Ambac a obr GM. Akcie za nula, vydali nové a jede se dál...
    karel777
Aktuální komentáře
16.06.2024
8:02Víkendář: Přišel vlastně Apple s něčím převratným?
15.06.2024
15:33Bloomberg: Slabé prodeje elektromobilů stáčí svět dál od čisté nuly
8:06Víkendář: Mladí lidé volají po socialismu, protože neviděli fungující kapitalismus
14.06.2024
22:02Wall Street dál favorizuje AI tituly: ADBE + 14 %  
17:44Co se děje ve firmách?
17:13Reuters: Rusko v květnu zvýšilo vývoz ropných produktů po moři o deset procent
16:59Výprodeje v Evropě nabírají otáčky, americké techy se snaží vzdorovat  
15:58Perly týdne: Na býčím trhu se platí prémie za příběhy o budoucnosti, na medvědím trhu existuje diskont za současnost
14:32Novinky z Patria Finance: Zvýhodnění investic do DIPu a rozšíření Pravidelných investic
14:14Téma cel na čínská elektroauta rozhýbalo Evropu. Německo chce zastavit ztráty pro všechny
13:13Než otevře Wall Street: Adobe, RH  
12:53Výsledky Adobe: Akcie prudce rostou díky AI a zlepšenému výhledu  
12:13Evropské akcie si mohou zapsat nejhorší týden od ledna. Dolů je stahují obavy z politických turbulencí ve Francii
11:26RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:20Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.: Zveřejnění regulatorní informace
11:05BoJ mluví o vyšších sazbách a podstatném zmenšení QE, ale jenu to nestačí  
10:35Japonská centrální banka úroky nezměnila, hodlá však omezit nákupy dluhopisů
9:23Akcionáři automobilky Tesla schválili rekordní balík odměn pro Elona Muska
9:08Rozbřesk: Aleš Michl nechává pro červen ve hře 50 bps snížení sazeb, koruna pod lehkým tlakem
9:07ČEZ předal nabídky na stavbu až čtyř jaderných bloků v Česku a jejich preferované pořadí. Síkela chce preferovaného uchazeče oznámit v červenci

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data