Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Obrací se Američané k čínským receptům? A jak to reálně vypadá s monetární uvolněností ve světové ekonomice?

Obrací se Američané k čínským receptům? A jak to reálně vypadá s monetární uvolněností ve světové ekonomice?

04.02.2022 17:35

Třeba u akcií není z fundamentálního pohledu vůbec rozhodující, kdy a o kolik začne Fed zvyšovat sazby. U nich totiž rozhoduje, kam se pohnou výnosy dlouhodobých obligací. A vazba mezi sazbami Fedu a těmito výnosy není ani zdaleka přímá – se zvedáním sazeb to jde třeba přehnat a poslat tím výnosy dluhopisů dolů, namísto nahoru. Zrovna tak pro celou ekonomiku nejsou také rozhodující sazby, ale to, jak moc se promítají do dalších finančních proměnných. Které jsou reálnému hospodářství mnohem blíže. Na globální úrovni se přitom zdá, že finanční podmínky jsou již mnohem utaženější, než by se zdálo jen na základě QE a sazeb. Dnes o tom a také údajném obratu Američanů k čínským receptům.

1. Finanční podmínky ve světové ekonomice: Goldman Sachs v následujícím grafu ukazuje index finančních podmínek ve světové ekonomice tak, jak jej kalkuluje právě banka. Jasné je prudké utažení, ke kterému došlo v první polovině roku 2020, následovalo stejně prudké uvolnění, které bylo dáno zejména tím, jak na vzniklou situaci reagovaly významné i méně významné centrální banky:

71
Zdroj: Twitter

Finanční podmínky ve světové ekonomice se po zbytek roku 2020 staly uvolněnější, než před pandemií a nejvyšší uvolněnosti dosáhly v lednu 2021. Od podzima roku 2021 pak přišlo soustavnější utahování a GS poukazuje grafem na to, že nyní již jsou podmínky utaženější, než před pandemií. Což konkrétněji znamená, že společné působení krátkodobých i dlouhodobých bezrizikových sazeb, rizikových spreadů a akciových trhů nyní v celé světové ekonomice vytváří finančně méně přívětivé prostředí, než tomu bylo v prvních měsících roku 2020.

Na globální finanční podmínky samozřejmě výrazně působí situace ve Spojených státech, kde Fed již fakticky podmínky nějakou dobu utahuje i přesto, že ke zvýšení sazeb ještě nepřikročil. Utahuje totiž přes svou rétoriku, která působí na chování finančních trhů a bezesporu se promítá i do chování akciového trhu pozorované v posledních týdnech. Čímž nechci říci, že by Fed měl chovat tak, aby se „zavděčil“ akciím. Pointa této poznámky je v tom, že Fed reaguje na vysokou americkou inflaci, ale utáhne podmínky v celé světové ekonomice, kde inflační problém není tak palčivý. Ale na druhou stranu tu také občas tvrdím, že bývá přehlížen význam Číny, jejího úvěrového cyklu a jeho dopadu na finanční podmínky ve světě. Každopádně spolupůsobení toho všeho nyní generuje vývoj křivky zobrazené v grafu.

2 . Kopírují Američané čínské recepty? Zmínkou o Číně jsem se volně dostal k druhé věci, kterou bych dnes rád zmínil. V USA je tématem vládní program investic do infrastruktury a plány na celkově aktivnější průmyslovou politiku. V Číně působící ekonom Michael Pettis si v této souvislosti všímá, že WSJ plány spojené s průmyslovou politikou a snahami o zvýšení konkurenceschopnosti kritizuje. Ekonom k tomu píše, že WSJ tím zapomíná na samotnou historii Spojených států. Proč?

Pan Pettis píše, že vládní podpora průmyslu byla před téměř 200 lety pilířem růstu americké ekonomiky. A úspěch tohoto systému pak vedl další země k jeho kopírování, včetně Německa a Japonska. Pokud tedy je průmyslová politika něčím vynálezem, pak Američanů (a zřejmě i Britů). Tedy ne něčím, s čím přišla Čína, kterou Američané nyní podle WSJ údajně kopírují. Nad skutečnými pozitivy a negativy průmyslové politiky bychom ale asi mohli dlouze diskutovat, její extrémní formu jsme konec konců zažívali po dlouhá desetiletí i u nás a výsledky hovořily za sebe. Hůře lze ale rozporovat druhou poznámku, se kterou přišel pan Pettis:

Srovnávat čínskou průmyslovou politiku a všemožnou podporu vlády s tím, co je plánováno v USA, nemá vůbec smysl z hlediska jejich rozsahu. V USA se totiž jedná „o pár procentních bodů HDP pro pár let“, zatímco v Číně dosahovaly samotné výdaje na infrastrukturu 10 – 15 % HDP po celá desetiletí.Čtěte více:

Fed nesmí prudce dupnout na brzdu. Možná nejsme daleko od neutrálních sazeb, říká centrální bankéř Kashkari
02.02.2022 5:55
Inflace je vyšší, než jsem čekal, a drží se nahoře déle, než jsem čeka...
Fed má řadu neviditelných cílů, pouhá expirace cenných papírů zajistí znatelný pokles rozvahy, domnívá se centrální bankéř
03.02.2022 6:11
Prezident Minneapolis Fedu Neel Kashkari pro Yahoo Finance uvedl, že F...
Neutrální sazby v USA? Goldman Sachs je vidí kolem 2,5 %. Vyšší inflace může sazby poslat i nad ně
04.02.2022 6:04
Další vývoj inflace v USA je zejména otázkou situace na pracovním trh...
Komoditní příběh bude uvadat, Fed zvedne sazby třikrát, lépe si povedou cyklické, hodnotové a neamerické akcie, předvídá Mahajan
04.02.2022 10:41
Podle Bloombergu nyní trhy očekávají až pětinásobné zvýšení sazeb v U...
Rajan: Trhy ještě plně nevstřebaly, co bude Fed muset udělat
02.02.2022 12:34
Současný šéf Fedu Jay Powell si ve svých komentářích a projevech nechc...

Váš názor
  • Obrací se Američané...
    04.02.2022 23:20

    ad1) „FED svou reakcí na vysokou americkou inflaci utáhne podmínkyv celé světové ekonomice, kde inflační problém není tak palčivý“ --- doposud si mohl člověk myslet, že palčivý problém s inflací má postupně celý svět jenom ne USA... ad2) srovnávat USA a Čínu po celá desetiletí nemyslí autor snad ani v nadsázce: pokud nečtu data o podílu na globálním HDP z IMF správně tak mě prosím opravte: 1990 industrial countries (39zemí) =54,4%; in transition (24zemí) = 11,2%, developing countries (130zemí)=34,4% --- porovnání USA a Číny na globálním HDP 1990 je toto: USA=22,5%, Asia(28 zemí vč.Číny)=17,7% --- podle IMF rok 2020 podíl na globálním HDP: advanced economies (40zemí) = 42,4%; emergin mark.and dev.economies(156zemí) = 57,6% --- porovnání USA a Číny na globálním HDP 2020 je toto: USA=15,8% (USA -30%/1990), Čína=18,3%, zbytek Asie(29zemí)=13,9% (Asie +80%/1990), Evropa(19zemí)=12,1% /// Pan Pettis nezmínil to, že ačkoliv 10-15% výdajů šlo na infrastrukturu v zemi, nadto zbyly komunistům nějaké drobné peníze na alokaci do likvidních amerických dluhopisů
    Mudr.c
Aktuální komentáře
03.07.2022
9:43Víkendář: Nástup elektromobilů a dekarbonizace poslední míle
02.07.2022
12:24Víkendář: Hledá se alternativa k plošné stimulaci
01.07.2022
22:06Pozitivní závěr chmurného týdne, Meta -0,76 %  
18:38Vstup Coloseum na burzu: Odpovídá CEO Jan Mužátko a Q&A. Zhlédněte záznam webináře!
17:33Ani závěr týdne kvůli datům není zelený  
17:01Index ISM podpořil sázky na recesi a pokles sazeb  
16:56Atlanta věští pokles, akcie jsou naladěny trochu jinak
16:20Newsweek: Ruská ekonomika se hroutí, ukazují nová statistická data
15:32Schodek státního rozpočtu ke konci června klesl na 183 miliard Kč
15:16Jak se Meta přemístila z růstových do hodnotových ETF
14:55UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Oznámení o provedení zápisu fúze ve veřejném rejstříku
13:38Recese straší trhy. Investoři prchají jak z akcií, tak z dluhopisů
12:21Děkujeme za přízeň! Patria opět mezi oceněnými brokery soutěže Zlatá koruna 2022
11:43Akcie se snaží zvedat, ale evropská inflace byla vyšší a rizikem je americké ISM  
11:23Inflace v eurozóně v červnu opět překonala rekord, zrychlila na 8,6 procenta
11:10Perly týdne: Medvědí trhy nekončí učebnicově, naše reality mezi nejnafouknutějšími na světě
10:53Podmínky v průmyslu se v červnu poprvé od srpna 2020 zhoršily
9:37Evropská unie v červnu poprvé dovezla více plynu ve formě LNG z USA než skrze plynovody z Ruska
9:14Rozbřesk: Technická stagflace je oč tu teď běží. Dlouhé úrokové sazby kolabují
8:52Evropa načne nové pololetí negativně, ČEZ bez nároku na dividendu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data