Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články  
Jerome Powell vystrašil trhy agresivním přístupem ke zkrocení inflace. Futures padají dolů

Jerome Powell vystrašil trhy agresivním přístupem ke zkrocení inflace. Futures padají dolů

22.04.2022 8:49
Autor: Redakce, Patria.cz

Předseda Fedu Jerome Powell nastínil svůj dosud nejagresivnější přístup ke zkrocení inflace a futures na to konto zamířily dolů. Emmanuel Macron má v klání o prezidentské křeslo blíže k vítězství než nacionalistická kandidátka Le Penová. A banky z Wall Street a také některé mezinárodní banky podpořily snahu Elona Muska koupit Twitter.

PKO BP Securities zvyšuje cílovou cenu na ČEZ na 1 057 Kč z předchozích 787 Kč, doporučení drží na "hold".

Futures v poslední den tohoto týdne na trzích padají poté, co vyhlídky na agresivní utahování Fedu zaselo na trhu více nespokojenosti. Futures na evropské akciové indexy: Euro Stoxx 50 -1,67%, FTSE 100 -1,1 % a DAX -1,4 %. Futures na americké akciové indexy: Dow Jones mini -0,1 %, S&P 500 mini -0,1 % a Nasdaq 100 mini -00 %.

Předseda Fedu Jerome Powell označil trh práce za přehřátý a nastínil svůj dosud nejagresivnější přístup ke zkrocení inflace, kdy pravděpodobně podpoří dvě nebo více zvýšení úrokových sazeb o půl procentního bodu. "Řekl bych, že na květnovém zasedání bude na stole navýšení o 50 základních bodů," řekl Powell ve čtvrtek na panelu pořádaném MMF. Akcie, americké a evropské akciové futures i státní dluhopisy klesají, když se obchodníci snaží vyrovnat se se zjevně stále bojovnějším Fedem.

Emmanuel Macron je blíže k získání dalšího funkčního období v čele druhé největší evropské ekonomiky. Nacionalistické Marine Le Penové dochází čas na to, aby se jí podařilo zmenšit náskok svého konkurenta před nedělním druhým kole prezidentských voleb. Tento rozdíl se od 10. dubna prohloubil na zhruba 12 procentních bodů, protože slabiny Le Penové v ekonomice jsou zjevnější a politici z levice i pravice stojí za Macronem. Evropští lídři volby pozorně sledují. Někteří vyzvali voliče, aby nepodporovali Le Penovou, a zároveň přestali výslovně podporovat Macrona.

Banky z Wall Street a také některé mezinárodní banky podpořily snahu Elona Muska koupit Twitter. Morgan Stanley, Muskův poradce, se zavázal poskytnout největší část peněz: asi 5,5 miliardy dolarů. Celkových 25,5 miliard dolarů bude ve formě různých typů dluhů od tuctu bank napříč Wall Street i zbytku světa. Banky však nemohou čekat věčně. Musk má na provedení dohody asi 75 dní.

Ukrajina vyzývá členy Mezinárodního měnového fondu, aby věnovali 10 % svých rezervních aktiv získaných této instituce na podporu obnovy země po ruské invazi. Náklady na přestavbu se podle premiéra Denyse Šmyhala odhadují na 600 miliard dolarů. Minulý rok MMF přidělil svým 190 členským zemím rekordních 650 miliard dolarů v rezervách, nazývaných zvláštní práva čerpání, na pomoc s pandemií. Fond se sídlem ve Washingtonu očekává, že se ukrajinská ekonomika v roce 2022 sníží o 35 % v přímém důsledku invaze.

 
 

Čtěte více:

Riziko stagflace v USA je podle bývalého ministra financí Summerse vysoké
22.04.2022 6:09
Je možné, že inflace v USA nyní začíná dosahovat svého vrcholu, mimo ...
Čtvrtá fáze akciového cyklu?
21.04.2022 17:56
Poslední roky přinesly v podstatě ukázkový akciový cyklus daný chování...
Dluhopisy pod tlakem, znovu se trhají od akcií
21.04.2022 17:03
Růst akciových trhů dnes pokročil, když investoři dál čerpají optimism...

Váš názor
  •  
    22.04.2022 9:20

    to je těžké, když pro trhy jsou levné peníze něco jako droga, na kterou si navykly a případná léčba by byla bolestná. Co centrální bankéři zaseli, to sklízí. Ale jsem přesvědčen, že nějaké svědomí je netíží, ti proti hyperinflaci jsou zabezpečeni a budou vydávat svá moudra za boží slovo
    abc1
Aktuální komentáře
07.03.2026
15:28BNP Paribas a Morgan Stanley uvádí zelený dluhopis proti tání ledovců
10:08Víkendář: Umělá superinteligence je tu
06.03.2026
22:02Wall Street pod tlakem: drahá ropa a slabá data z trhu práce srážejí indexy  
18:37Není rotace jako rotace
16:22Pale Fire Financing a.s.: Oznámení o deváté výplatě úrokového výnosu
15:35Verdad Capital: Obavy z neobchodovaných půjček a private equity jsou namístě
15:21Po slibném startu brzda. Americký trh práce překvapil propadem a staví Fed před dilema
13:52Perly týdne: Bod zvratu a boje v již skončených válkách
12:56ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
12:13Tykačův Belviport navýšil podíl v ČEZ na tři procenta
12:02Oracle zpomaluje nábor a propustí tisíce zaměstnanců. Investice do AI datacenter tlačí cash flow do záporu  
11:41Íránská krize zastiňuje data. Akcie doufají v rychlé řešení, dluhopisy vidí problémy  
10:26Mzdy ke konci roku rostly rychleji zejména díky energetice a službám
10:10Hormuzský průliv se zastavil. Tankery stojí, cena ropy Brent stagnuje
8:55Hormuz stojí, trhy vyčkávají. Evropa ale otevře v zeleném  
8:53Rozbřesk: Česko snižuje výdaje na obranu. Kdy přijde Trumpův hněv?
6:30Clough: Vracíme se do dezinflačního období s velmi nízkými sazbami
05.03.2026
22:00Trhy v pokračujícím konfliktu na blízkém východě stále pod tlakem  
17:22Co dovede riziková prémie?
15:58Nvidia s investicemi do OpenAI a Anthropicu skončí, řekl Huang

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data