Dubnová data z amerického trhu práce podle očekávání potvrzují jeho sílu. Respektive, v některých ohledech jsou ještě lepší, než se čekalo. Velmi relativní však zůstává slovo „lepší“. Co totiž ukazuje na sílu trhu práce, je současně argumentem pro pokračující utahování měnové politiky, které pro finanční trhy dobré není.
Počet pracovních míst se za duben zvedl o 428 tisíc oproti očekávaným 380 tis. Předchozí dva měsíce byly naproti tomu revidovány k horšímu, takže překvapení je sice směrem vzhůru, ale nikoli velké. Nejvíce v dubnu oživilo nabírání lidí do oblasti obchodu a dopravy. Slušný zůstal nárůst zaměstnanosti v průmyslu, navzdory signálům z průzkumu ISM. Prakticky se ale zastavilo nabírání ve stavebním sektoru.

Mzdy nepatrně zpomalily na 5,5 z 5,6 pct, tedy podle očekávání. Růst je sice o chlup pomalejší, ale zase z vyššího základu. Míra nezaměstnanosti za duben pouze stagnovala na 3,6 procenta. To je stále velmi nízké číslo dokládající utažené podmínky na trhu. Zajímavé ovšem je, že průzkum v domácnostech odhaluje poměrně velký pokles zaměstnanosti a odchod lidí mimo pracovní sílu. Takový vývoj neladí s informacemi od firem o pracovních místech.
Jak jsme psali v ranním komentáři k trhům, dubnová data z trhu práce měla hodně omezenou možnost zvrátit současný tržní sentiment. A to se také nestalo. Výnosy dluhopisů míří dál nahoru a akciím se úlevy nedostalo. Utažený trh práce zůstává motivací pro Fed, aby pokračoval ve zrychleném zpřísňování měnové politiky, neboť je zdrojem silné poptávky a umožňuje příliš snadné promítání nákladových cenových tlaků do spotřebitelských cen.