Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Realitní trh v roce 2024, čeká nás “come-back” hypoték?

Rozbřesk: Realitní trh v roce 2024, čeká nás “come-back” hypoték?

08.01.2024 9:07
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Realitní a hypoteční trh může z řady důvodů čekat v tomto roce oživení. Předpokládáme, že však bude pozvolné - ceny budou růst jen mírně a přes nárůst nově poskytnutých hypoték budou jejich objemy pravděpodobně stále výrazně zaostávat za předpandemickými léty. Jaké jsou tedy důvody k opatrnému optimismu?

Za prvé, české domácnosti po dvou letech opět zažijí růst reálné mzdy. Současně vstupují do roku 2024 s velmi vysokou mírou úspor. To je kombinace, která nahrává nejen opětovnému oživení spotřeby, ale i nákupu nemovitostí.

Za druhé, české domácnosti budou mít při porovnání s rokem 2023 o poznání dostupnější financování. V posledních měsících i díky startu uvolňování měnové politiky došlo k výraznému poklesu českých tržních sazeb - tříleté tržní sazby poklesly od října z okolí 5 % pod 4 %. To vytváří prostor pro další pokles hypotečních úrokových sazeb, které zatím poklesly z maxim v okolí 6 % (konec roku 2022) na 5,7 %. A pro dostupnost financování je ještě důležitější výrazné omezení makroprudenčních opatření ze strany ČNB - domácnosti žádající o hypotéku již nemusí plnit ukazatele DTI (dluh k příjmu) ani DSTI (dluhová služba k příjmu), ale pouze základní ukazatel LTV (úvěr k hodnotě nemovitosti) na úrovni 80 %.

A za třetí, nemovitosti jsou daleko méně nadhodnocené než na konci roku 2021, kdy podle našich odhadů míra nadhodnocenosti dosahovala více než 25 %. V druhé polovině roku 2023 to již bylo podle nás méně než 9 %. A to primárně ne kvůli poklesu nominálních cen nemovitostí (ty jsou v průměru zhruba 5 % pod vrcholem), ale díky souběžnému růstu nominálního nájemného a nominálních mezd. Relativně vůči nájmům a mzdám nemovitosti zlevnily výrazněji, a to je činí méně nadhodnocené.

Na druhé straně tu máme několik faktorů, které budou apetit domácností po nemovitostech tlumit. Za prvé, přes předpokládaný růst reálné mzdy, zůstane střední třída v napjaté finanční situaci - vysoká míra úspor se týká zejména vyšší a vyšší střední třídy, a právě ta bude mít možnost k návratu na realitní trh největší. Za druhé, i když financování zlevní, úrokové sazby zůstanou výrazně nad předpandemickými průměry a reálné úrokové sazby zůstanou viditelně kladné - financování bude optikou poslední dekády stále relativně drahé a výnosy “bezpečných” alternativ k nemovitostem relativně atraktivní. A za třetí, přetrvávající geopolitické napětí může natrvalo změnit postoj “bohatých” Čechů k investicím do nemovitostí. Již nemusí být vnímány jako “bezpečnostní pojistka”, ale v extrémním případě jako “koule na noze”, která se v případě další eskalace geopolitického napětí bude těžko prodávat.


*** TRHY ***

Koruna

Česká koruna zůstává pod lehkým tlakem a příliš se jí nechce z blízkosti 24,70 EUR/CZK. Na vině jsou částečně domácí impulsy - holubičí vyznění posledního zápisu ze zasedání ČNB a negativní revize HDP. Klíčový je ale globální sentiment, který na začátku roku zatím nepřeje rizikovým aktivům. Dnešní slabší čísla z průmyslu pravděpodobně koruně také příliš přát nebudou.

Eurodolar
Americký trh práce vyslal na konci minulého týdne lehce jestřábí signál v podobě zrychleného růstu mezd, což udrželo dolar silnější, ačkoliv například index ISM ve službách naznačil, že pesimismus v americké ekonomice narůstá.
Averze k riziku však před blížící se kvartální výsledkovou sezónou firem zvolna roste, což je situace, která vyhovuje dolaru. Na druhou stranu euro se v tuto chvíli nemůže opřít o žádná konjunkturální data z eurozóny, přičemž inflace je zjevně na sestupné dráze.

Akcie
Trhy v zámoří v pátek zaznamenaly lehký nárůst. Z korporátních zpráv můžeme zmínit společnost Axogen, která produkuje a distribuuje zdravotnické instrumenty. Zvýšila totiž své očekávané výnosy pro loňský rok nad odhady analytiků a zajistila svým akciím nárůst o 26,7 %. Akcie maloobchodního gigantu Costco Wholesale rostly o 1,2 %. Boeing dostal zvýšenou cílovou cenu od analytiků z Wells Fargo a výrobce letadel narostl o 1,7 %. Agilon Healthcare, která poskytuje zdravotnické služby, oznámila snížení výnosů i provozního zisku. Akcionáři na razantní oznámení reagovali a poslali cenu akcií o 28,6 % níže. Společnost Medical Properties, která se zabývá pronájmem zdravotnických nemovitostí, poklesla o 29 %.


Čtěte více:

Rozbřesk: Prezident Pavel apeluje na přijetí eura. Je Česko připraveno?
03.01.2024 9:09
Prezident Petr Pavel ve vzácné shodě se svým předchůdcem české vládě n...
Rozbřesk: Ochlazování amerického trhu práce pokračuje. Neklid na Blízkém východě a výpadky v Libyi posílají výše ropu
04.01.2024 9:10
Ačkoliv akciový Wall Street nevstoupil do nového roku zrovna nejlépe, ...
Rozbřesk: Státní rozpočet skončil loni ve schodku 289 mld. Kč. Inflace v eurozóně zrychluje v prosinci v souladu s očekáváním
05.01.2024 9:05
Not great, not terrible. I tak by se dal zhodnotit výsledek loňského h...
Viceguvernérka ČNB: Rozhodnutí o přijetí eura vyžaduje širší politickou shodu
08.01.2024 8:33
Viceguvernérka České národní banky (ČNB) Eva Zamrazilová míní, že rozh...
Na zavedení eura je ještě brzy, Boeing 737 MAX opět odstaven a futures jsou v červeném
08.01.2024 8:50
Česká republika letos pravděpodobně po dlouhé době splní první tři tzv...

Váš názor
 •  
  08.01.2024 10:32

  "úrokové sazby zůstanou výrazně nad předpandemickými průměry a reálné úrokové sazby zůstanou viditelně kladné".....to jest otázka, zda reálné úrokové sazby budou kladné.....ČNB sníží sazby o 0,25% a komerční banky zareagují hned o řádově procenta dolů....i Zamrazilka z ČNB povídala, že takovou reakci nečekali.....za druhé, dlouhodobě inflace 2% je dle mne scifi příběh
  abc1
  • Souhlas
   08.01.2024 17:29

   Viditelně kladné sazby tady v minulosti nebyly a myslím si, že ani nebudou. Z koruny je cár a rychlost znehodnocování od roku 1989 je závratná. Zatím jsme byli svedky realných úrokových sazeb viditelne záporných a současný ekonomický model ani jinak fungovat neumí - všichni jedou na stále vyšší dluh a je jen otázkou času, kdy nastane problém a další tvorba biliónů nových fiat měn. https://www.info.cz/zpravodajstvi/byznys/politika-cnb-pro-me-uz-neni-citelna-modely-ukazuji-ze-urokova-sazba-by-mela-byt-az-o-polovinu-vyssi-rika-ekonom-marek
   kipa
  •  
   08.01.2024 10:51

   Je velmi problematické odvozovat ceny nemovitostí od cen nájmů. Covid jasně ukázal, že tyto dvě veličiny se mohou výrazně rozejít. Je to způsobeno výraznou převahou vlastnického užívání nad nájmem.
   Orangutan
Aktuální komentáře
25.06.2024
17:13Technologie odpoledne velí k růstu, zatímco euro odevzdává zisky  
17:10Reuters: Rusku za červen vzrostou příjmy z prodeje ropy a plynu o 50 procent
17:01J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Konference pro investory
16:59Zisky rostou, výdaje na investice jsou nižší a nižší
14:55Podle Bank of America by zlato mohlo v příštích 12-18 měsících vzrůst na 3000 dolarů
14:18The Information: Boj mezi EU a technologickými giganty z USA je v nové fázi
13:50Novo Nordisk získal v Číně povolení pro svůj populární přípravek na hubnutí
13:45ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Výsledky jednání řádné valné hromady
13:40Než otevře Wall Street: SolarEdge, Spirit Aero, Gap  
13:39Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.: ESG Report za rok 2023
13:13Summers: Nejhorší ekonomický nápad v historii Spojených států
12:24DAX klesá pod vahou Airbusu a Mercku, zatímco Amerika řeší rotaci z polovodičů  
12:11ČEZ, a.s.: Informace o změnách v dozorčí radě a ve výboru pro audit na základě výsledků jednání VH 24. 6. 2024
11:1613% propad akcií Nvidie nutí obchodníky hledat oporu v grafech
10:37Airbus (-11 %) reviduje svůj výhled kvůli chybějícím dílům. Problémy s dodávkami 'tu nějakou chvíli zůstanou'
9:55Akcie Mercku klesají o 10 pct po již druhém selhání slibného léku za poslední půlrok
9:32ČEZ, a.s.: Vnitřní informace
9:11Rozbřesk: Pravice mírní populistickou rétoriku a francouzská aktiva se stabilizují
8:49ČEZ vyplatí dividendu 52 Kč/akcie, Nvidia v korekci a dnešní futures v červených číslech  
24.06.2024
23:14ČEZ vyplatí dividendu 52 korun na akcii, schválila valná hromada

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data