Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Prosincová inflace viditelně nižší, sazby v únoru dolů o 50bps

Rozbřesk: Prosincová inflace viditelně nižší, sazby v únoru dolů o 50bps

12.01.2024 9:17
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Spotřebitelské ceny meziměsíčně v prosinci klesly o 0,4 % a výrazně zaostaly jak za naším odhadem (+0,1 %), tak i odhadem trhu. Meziroční inflace tak zvolnila ze 7,3 % v listopadu na 6,9 %. Optikou poslední prognózy jde bezesporu o holubičí překvapení. Na rozdíl od listopadu celková inflace lehce zaostává za poslední prognózou ČNB (6,9 % versus 7,0 %). Z tohoto pohledu by centrální banka na svém únorovém zasedání pravděpodobně neměla váhat a naplno rozjet cyklus snižování úrokových sazeb - dál očekáváme pokles sazeb v únoru o 50bps a následně 50bps dolů na každém zasedání v první polovině roku.

Na prosincovém inflačním překvapení se do velké míry podílely potraviny, které se odchýlily výrazněji od měsíčních šetření ČSÚ (klesaly ceny napříč kategoriemi zejména pak ovoce a maso). Je možné, že se v potravinách do určité míry podepsalo již očekávané snížení DPH (začátek roku). Překvapivý byl pro nás také výraznější pokles cen alkoholických nápojů a ceny textilu, které v prosinci zpravidla výrazněji nezlevňují. Naopak v souladu s naším očekáváním se vyvíjely další velké kategorie spotřebitelského koše - ceny bydlení (růst) a ceny v dopravě (pokles pohonných hmot).

Po včerejších číslech budeme revidovat náš odhad lednové inflace a celý rok 2024 celkově lehce směrem dolů. První rychlá revize ukazuje vzhledem k levnějším potravinám na lednové číslo v blízkosti 3 % (namísto 3,4 %) a na celkovou inflaci za rok 2024 na 2,6 %, namísto původně očekávaných 2,9 %. To by bylo číslo v souladu s poslední prognózou centrální banky. Nejistota spojená s lednovým číslem bezesporu nadále zůstává velmi vysoká - a to zejména v důsledku efektu lednového přecenění, dopadu daňových změn a výrazných změnách ve struktuře cen energií.

Z pohledu rozhodování ČNB v roce 2024 bude nakonec důležitá nejen dynamika celkové inflace, ale především odeznívání jádrových inflačních tlaků. I zde poslední prosincová čísla ukazují na relativně pozitivní trendy. Po několika měsících opět zvolnila dynamika imputovaného nájemného (v jádrové inflaci má značnou váhu) a za očekáváním zůstávají například také ceny textilu. Momentum jádrové inflace sice kosmeticky vzrostlo (2,6 %) a v roce 2024 bude vyšší jádrová inflace než celková, centrální bankéře to však v nejbližších měsících nebude příliš trápit - sazby se snižují ze značně vysokých úrovní a jádrová inflace také poklesla do nižších jednociferných pater. Spíše v druhé polovině roku bude setrvačná inflace služeb v kombinaci s opětovným oživením ekonomiky důvodem k větší obezřetnosti, a proto pak sázíme na opatrnější kroky po 25bps (v druhé polovině roku 2024) a na celkově vyšší terminální sazbu, než v tuto chvíli vidí trh - na konci roku 2024 předpokládáme základní sazbu na 4 % a na konci cyklu uvolňování měnové politiky v blízkosti 3,5 %.


*** TRHY ***

Koruna

Česká koruna po nižší prosincové inflaci (viz úvodník) oslabila do blízkosti 24,70 EUR/CZK a pravděpodobně zůstane pod tlakem, protože na globálních trzích panuje vyšší napětí v souvislosti se zrychlením americké inflace (viz eurodolar). Také dnešní listopadová čísla z českého maloobchodu pravděpodobně na trh příliš optimismu nepřinesou.

Eurodolar
Jak se dalo očekávat, tak americká inflační čísla přinesla na eurodolarový trh větší volatilitu. Trh včetně nás překvapila vyšší než očekávaná celková inflace (na vině byly vyšší ceny elektrické energie), která zrychlila na 3,4 % meziročně. Trh (včetně nás) je tak nucen přehodnocovat nejen odhady pro letošní rok, ale také vyhlídky na snižování sazeb Fedu. V tuto chvíli přestávají být sázky na to, že by Fed sazby snížil sazby již v březnu, jako nereálné, což potvrdily i komentáře amerických centrálních bankéřů (Mesterová a Barkin). Dolar tedy v reakci na včerejší inflační data posílil, ale nebylo to kupodivu na dlouho, takže se stále pohybuje pod hranicí 1,10.
Dnes budou na pořadu opět inflační data z USA, když tentokrát půjde o výrobní inflaci. Velkou reakci trhu však nečekejme.


Čtěte více:

Rozbřesk: Průmysl za očekáváním, koruna posílila a eurodolar vyhlíží americkou inflaci
09.01.2024 9:03
Průmyslová výroba v listopadu meziměsíčně poklesla o 1,4 % a meziročně...
Rozbřesk: NBP navzdory klesající inflaci nechává sazby na úrovni 5,75 %
10.01.2024 9:05
Část polského devizového a peněžní trhu se včera zjevně vydala špatný ...
Rozbřesk: Koruna v roce 2024 nejprve slabší, poté silnější
11.01.2024 9:03
Minulý rok byl pro korunu jízdou na horské dráze. V dubnu česká měna p...
Jan Bureš: Prosincová inflace viditelně nižší, sazby v únoru dolů o 50bps
11.01.2024 10:46
Spotřebitelské ceny meziměsíčně v prosinci klesly o 0,4 % a výrazně za...

Váš názor
  • Ex ante vs. Ex post
    12.01.2024 10:08

    Dobry den, bohužel dlouhodobě se ukazuje, že platit si týmy expertů, kteří dělají makroekonomické odhady je investice pravděpodobně se záporným ROE (ROI). Hodně nepřesné odhady je opakující se jev, i v Patrii. Když to hodně, hodně a skoro nepatřičně zjednoduším - ono pokud stavební cihla stála skoro 100 CZK před 18 měsíci a kolik stojí dnes, na to nepotřebuji super databázi, kódy a SQL postačí Excel. A tak by šlo pokračovat (nemovitosti, potraviny, oblečení, paliva, energie atd.). Hlavně chybí poptávka (korektně držená ČNB i přes deficit rozpočtu - statní, ne na úrovni municipalit), která i "překoná" nižší stranu nabídky (chybějící kapacity, polotovary v některých oborech atd.)
    MilHann
Aktuální komentáře
12.06.2024
22:09Jan Čermák: Prognóza Fedu hraje v nečekaně jestřábím hávu
20:23Fed nemění sazby a avizuje jedno snížení sazeb letos a pět do konce roku 2025. S dolarem zahýbala už spotřebitelská inflace
17:55Akciový trh příliš velký na to, aby klesl?
17:28Vychládání po covidu nebo doklad vadnoucí ekonomiky? FedEx propustí v Evropě až 2000 zaměstnanců kvůli slabé poptávce po přepravě
17:08Trhy nadšeně čekají na Fed. Náladu zvedla inflace  
16:54Ropu čeká v tomto desetiletí velký přebytek s tím, jak poptávka dosáhne vrcholu, uvádí IEA
16:38Pimco varuje před dalšími selháními regionálních bank v USA. Ve hře opět realitní úvěry
16:26Cla EU na čínská elektroauta až 38 % za dveřmi? Komise odhodlána, automobilky varují a Čína protestuje
15:23Spotřebitelské ceny se v květnu zastavily, Fed může být jistější o jejich směru
14:13Apple vystřelil nejvíce od roku 2022 pod příslibem využití potenciálu umělé inteligence a znovu sesadil Microsoft
12:41Technická analýza: Delta Air může dál nabírat výšku  
11:32Britská krize ve Francii? Klesne inflace? A nakolik Fed sleví z dřívějších plánů?  
11:27Německým automobilkám se daří hůře než konkurenci, zjistili analytici
10:42Fiala: Vláda bude mít do konce srpna jasno, kolik bude jaderných bloků. Dle analytiků umožňuje tendr s rozhodnutím o počtu bloků počkat
8:50Rozbřesk: Tuzemská inflace opětovně zvolnila
8:47ČNB se vrátí ke škrtům o čtvrt bodu, Apple přišel s novou AI strategií a futures jsou zelené  
11.06.2024
22:00Apple vynesl celý S&P 500 na nová rekordní maxima  
17:15Ceny ropy podle výnosů vládních dluhopisů – jedna zajímavá korelace posledních let
17:12Wall Street se zvedá, zatímco Evropa navýšila ztráty  
16:23Bloomberg: Evropa jedná o zachování tranzitu plynu přes Ukrajinu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - PPI, y/y