Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozklad nejistoty a jednoduchý odhad „férové“ hodnoty amerického trhu

Rozklad nejistoty a jednoduchý odhad „férové“ hodnoty amerického trhu

24.01.2024 17:15

Index S&P 500 se nyní obchoduje u 4860 bodů. Na jeho další vývoj se dá dívat mnoha pohledy, od vyloženě technických až po vyloženě fundamentální. Dnes se podíváme na jednoduché „udělátko“, které je jakýmsi odrazovým můstek k fundamentu. Nejde ale jen o neproduktivní rozklad nejistoty?

1 . Skoro fundament: Technických úvah tu od mne čtenáři moc neviděli, výjimkami byly spíše nějaké zajímavosti. Opak platí o fundamentu. Diskuse o ziscích na akcii a nějakém valuačním násobku ale není sama o sobě fundamentem. Za něj se z mého pohledu dá spíše považovat diskontování očekávaného toku hotovosti, který daná firma a akcie může přinést svému vlastníku. Tedy nějaké predikce zisků/dividend a jejich převod na současnou hodnotu za pomocí požadované návratnosti.

Pokud bychom přitom chtěli rozebírat „správné“ PE (poměr cen k ziskům), či jiný valuační násobek, stejně se nakonec dostaneme k základním proměnným – očekávanému růstu a požadované návratnosti. O PE se ale alespoň na úrovni mediálních diskusí hovoří spíše ve vztahu k minulosti a k tomu, co bylo kdy standardem. Což samozřejmě přináší velké množství názorů a interpretací. Celkově je to z mého pohledu takový „skoro fundament“, či onen odrazový můstek. A s tímto úvodem se nyní otočme k onomu v úvodu zmíněnému udělátku.

2 . PE, zisky a index
: Nejde o nic jiného, než o jednoduchou tabulku, která na základě PE (sloupce) a zisků očekávaných pro následujících 12 měsíců generuje odpovídající hodnoty indexu S&P 500. Z logiky věci by nemělo jít o hodnoty indexu za rok, ale současné, protože na zisky pro následujících 12 měsíců je nasazováno tzv. forward PE. Tedy PE, které počítá právě se zisky pro následujících 12 měsíců. Podobně by šla ale odvodit i hodnota indexu za rok, pak bychom ale museli uvažovat o PE měřeném na základě historických ročních zisků.

sous1
Zdroj: X

Pomyslný konsenzus analytiků nyní hovoří o ziscích v letošním roce ve výši 244 dolarů. Z tabulky se tedy dá rychle odvodit, že při současné hodnotě indexu se PE pohybuje něco pod 20. Třeba v Morgan Stanley hovoří o 2024 ziscích ve výši 229 dolarů, takže na nich se nyní PE pohybuje nad 21. Nic jednoduššího než uvedená tabulka už na této úrovni vytvořit v podstatě nelze. Jde jen o to, najít „správné“ kóty na ose x a na ose y. I onen rozdíl mezi konsenzem a MS u zisků přitom ukazuje, že na ose y to jednoduché není – záleží samozřejmě na vývoji celé ekonomiky a následně tržbách a maržích obchodovaných firem. Co osa x?

Jak jsem uvedl, „správné“ PE lze v základu odvozovat od jeho fundamentálních tahounů – bezrizikových sazeb, rizikových prémií a očekávaného růstu zisků, cash flow a dividend. To je téma, kterému se tu věnuji často. V dnešním kontextu jen připomenu graf, který jsem již ukazoval a který umožnuje zasadit si současná PE do historického kontextu. K tomu už jen podotýkám, že bezrizikové sazby jsou nyní na úrovni roku 2007 (potom byly níž, předtím výš). Samo o sobě by to tedy mělo současné PE ve srovnání s lety po roce 2007 tlačit dolů.

sous2
Zdroj: X


Rozklad nejistoty: Jedna otázka na závěr: Má smysl rozkládat si jednu proměnnou, u které nevíme, jak se bude vyvíjet, na dvě, u kterých to nevíme také? Pokud je nejistota u všech stejná, asi ne. V tomto případě přitom hovoříme o rozkladu cen na valuace a zisky. Zisky by pak šlo rozložit na chování tržeb a marže, ty pak na jejich jednotlivé úrovně a uvažovat o tom, jak se bude odvíjet každá jedna proměnná v tomto rozkladu. V rozumné míře má podle mne takový rozklad smysl, pokud se dostaneme na úrovně, kde je nejistota menší. A nebo v případě, kdy nám otestuje, zda celkový příběh dává zhruba smysl. Tedy například to, zda nějaké ceny akcií neimplikují hodně nepravděpodobné zvýšení marží, či růst tržeb.

 

Čtěte více:

Dlouhodobý investiční produkt (DIP): Čím je zajímavý a jak si jej snadno otevřít v Patria Finance?
22.02.2024 13:24
Od úvodu roku 2024 mohou čeští investoři a investorky využít novou mož...
Firemní zprávy, Čína i výnosy nasměrovaly akcie vzhůru
24.01.2024 11:23
Zatímco včera se trhy hledaly, dnes se dočkaly nových zpráv, které je ...
Americký telekomunikační obr AT&T (-4 %) rozladil výhledem pro zisk
24.01.2024 13:23
Klíčová americká telekomunikační společnost AT&T se zotavuje po složit...
Než otevře Wall Street: Netflix, AT&T, Intuitive Surgical
24.01.2024 13:42
Akciové indexy včera pokračovaly v růstu a růstovou rallye si protahuj...
Čína snižuje povinné minimální rezervy bank, snaží se podpořit ekonomiku
24.01.2024 13:59
Čínská centrální banka se rozhodla snížit povinné minimální rezervy, t...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.04.2024
8:58Víkendář: Vysoký dolarový optimismus, zdravá korekce na akciích, ale trend mířící vzhůru
20.04.2024
16:00Summers: Vyšší inflační tlaky nejsou překvapením, celkově je ale stále pravděpodobnější mírný pokles sazeb v letošním roce
8:54Víkendář: Monetární politika je utažená, ale ekonomika hodně stimulována
19.04.2024
22:01Propadu na technologiích vévodil Netflix a Nvidia  
17:46Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
17:18Celkový akciový optimismus na úrovních z let 2001/2002. Posouvá se základní psychologické nastavení investorů?
16:46Poptávka po bezpečí slábne, ale investoři se zpět do akcií nehrnou  
16:37Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
14:31SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledky za leden–březen/2024
13:24Perly týdne: Akcie a zlato za poslední desetiletí a co (ne)čekat od Applu i celého trhu
12:48Reuters: Německá vláda mírně zvýší odhad letošního růstu ekonomiky
11:24Jakub Blaha: Konec transparentnosti Netflixu zastínil obzvlášť dobré výsledky  
10:58Páteční dopoledne je červené, po přestávce se do hry opět vložil Blízký východ  
9:25Netflix reportoval nejlepší první kvartál od roku 2020. Překvapil počtem předplatitelů
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data