Z komodit na světových trzích v prvních třech čtvrtletích roku výrazně zdražilo zlato, stříbro, kakao, káva a pomerančový džus, zvýšila se ale i cena plynu a uhlí. Naopak významně zlevnila železná ruda, ocel, kukuřice či sójové boby. Hlavní komoditní index agentury Bloomberg od začátku roku do konce září stoupl o půl procenta, a to díky sedmiprocentnímu zářijovému růstu.
Nejvyšší vzestup z komoditního trhu zaznamenalo kakao. Jeho cena se od začátku roku zvýšila o 83 procent, zejména kvůli nepříznivému počasí v západní Africe, které výrazně ovlivnilo tamní úrodu kakaovníků. S vysokým rozdílem následuje pomerančový džus, jehož cena se zvýšila o 43 procent, a káva Arabica s růstem o 41 procent. Také v těchto případech je hlavním viníkem počasí. Zatímco pomeranče decimují nemoci, káva zápasí se suchem v Brazílii a Vietnamu, což ohrožuje úrodu v příští sezoně.

S významnými nárůsty následují drahé kovy, k nimž přispívá poptávka maloobchodu a také zvýšená geopolitická rizika. Cena zlata za tři čtvrtletí vzrostla o 28 procent a dostala se na rekord, řekl ČTK analytik Golden Gate Pavel Ryba. Ještě výrazněji letos zpevňuje stříbro, které se na konci září prodávalo o 31 procent dráže než na začátku ledna. V pozvolném poklesu naopak pokračovalo palladium, které bylo o 9,5 procenta níže než začátkem roku. O něco lépe na tom byla platina s poklesem o 1,4 procenta.

Mezi nejslabší komodity v tomto roce patří ropa. Severomořský Brent ztratil devět procent, zatímco texaský benchmark WTI klesl o sedm procent. Surovina zlevnila kvůli nejistému výhledu poptávky hlavních světových ekonomik za situace očekávaného růstu těžby zemí kartelu OPEC+ i dalších těžařů. Cena ročního kontraktu na uhlí v Rotterdamu stoupla o sedm procent a roční kontrakt na plyn přidal 13 procent. Cena elektřiny na burze v Lipsku k dodání v příštím roce naopak o čtyři procenta klesla.

Výrazně rozkolísané jsou letos ceny průmyslových kovů. Po poklesu v letních měsících dostaly výrazný impuls v podobě opatření na podporu čínské ekonomiky. Obchodníci očekávají zvýšenou poptávku nemovitostního sektoru i průmyslu. Měď v Londýně letos přidala zatím 15 procent a hliník 9,5 procenta. Naopak železná ruda o 17 procent zlevnila, cena oceli klesla o 24 procent.
Zemědělské komodity předvádějí v tomto roce výrazně nevyrovnané výkony. Ceny obilovin dlouhodobě klesají, z čehož mohou profitovat spotřebitelé. Cena pšenice v Evropě klesla o pět procent, kukuřice v USA o deset procent a sójové boby dokonce o 19 procent. Sucho v Brazílii ovlivňuje vedle kávy také úrodu cukru.
Zdroj: čtk, patria