Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Globalizace vedená Čínou, bizarní ústup USA?

Víkendář: Globalizace vedená Čínou, bizarní ústup USA?

22.03.2025 9:34
Autor: Redakce, Patria.cz

Ekonom Noah Smith na svém blogu Noahpinion přemítá o dalším vývoji v čínské ekonomice a o tom, zda se Čína cíleně nesnaží brzdit Indii. Spojené státy podle něj „tvrdě pracují na zničení své pozice ve světové ekonomice, ve zbytku světa však stále pokračuje globalizace, a to rychlým tempem.“ 

„Když se v roce 2000 a na začátku roku 2010 hovořilo o globalizaci, často to znamenalo jen přesun výroby do Číny, ale tomu už je konec. Přímé zahraniční investice do Číny se propadají a společnosti se nyní snaží dostat své peníze ze země ven,“ píše ekonom. Za hlavní důvod bývá podle něj zmiňována kombinace rostoucích mzdových nákladů, uzavření čínského domácího trhu a riziko mezinárodního konfliktu. Sama Čína se pak „mění z místa, kam se investuje, na místo, které investuje.“

Čínské společnosti se podle Smithe předhánějí ve výstavbě továren po celém světě a ve vytváření nových globálních dodavatelských řetězců. Je motivována snahou obejít cla a zajistit si přístup na nové trhy. Maroko se například ukázalo jako překvapivě oblíbená destinace čínských firem, a to díky svým obchodním dohodám s USA i EU. „Jak uvádí Rhodium Group, velká část oficiálních čínských investic jsou ale ve skutečnosti investice stínové – čínské společnosti totiž udržují své příjmy mimo Čínu tím, že předstírají, že provádějí přímé zahraniční investice,“ píše ekonom.

Až do roku 2020 se čínské zahraniční investice zaměřovaly spíše na získávání zahraničních společností, obvykle ve vyspělých zemích – v podstatě čínské společnosti kupovaly americké, evropské, japonské či třeba korejské společnosti, aby mohly získat jejich technologii a použít je jako vstupní bod pro prodej zboží bohatým spotřebitelům. Od roku 2022 se však podle Smithe zaměření Číny výrazně změnilo na investice na zelené louce. Většina z nich je přitom z oblasti automobilového a energetického průmyslu.

Přímé zahraniční investice na zelené louce jsou pro dotyčnou zemi v mnoha ohledech větším přínosem než fúze a akvizice. „Když v nějaké zemi postavíte nové továrny a kanceláře, vytvoříte tím nová pracovní místa a často přinesete nové technologie namísto toho, abyste jen změnili vlastnictví stávajícího podniku. A na rozdíl od fúzí a akvizic se investice na zelené louce zaměřují spíše na rozvojové země, protože u nich jde obvykle alespoň částečně o snižování nákladů,“ píše Smith.

Obecně by se podle ekonoma dalo na čínský investiční boom pohlížet jako na skvělou věc pro celý svět. Pomáhá industrializovat chudé země, jako je Indonésie a Maroko, a diverzifikovat a technologicky modernizovat ekonomiky zemí se středními příjmy, jako je Brazílie, Turecko, Mexiko a Thajsko. „Globalizace vedená Čínou tak vypadá jako pozitivní alternativa k bizarnímu, ideologicky motivovanému ústupu Ameriky ze světové ekonomiky.“ Podle ekonoma ale „existují náznaky, že Čína nebude tak přátelským a dobročinným globalizátorem, jakým byly USA v 19. a 20. století.“ 

Podle některých názorů se „Čína snaží izolovat největší a nejdůležitější rozvojovou zemi světa… Peking vybízí čínské společnosti, aby stavěly závody v „přátelských“ zemích, zároveň je odrazuje od investic do jiných států v rámci jakési „průmyslové diplomacie“… a v řadě průmyslových odvětví se zdá, že Peking odrazuje čínské firmy od plánů investovat do Indie.“ 

Peking například podle některých zdrojů „omezuje partnera společnosti Apple Foxconn v tom, aby do Indie přivážel čínské vybavení a čínské pracovníky. Některým čínským pracovníkům Foxconnu v Indii bylo dokonce řečeno, aby se vrátili do Číny. Tento neformální čínský zákaz se vztahuje i na další firmy aktivní v této zemi v Indii... Peking konkrétně řekl čínským automobilkám, aby neinvestovaly v Indii a Čína údajně blokuje vývoz čínských solárních systémů do Indie,“ píše Smith. Motivace přitom může být geopolitické povahy, ale je dobré dodat, že „Indie také zablokovala některé investice mířící do Číny“.

Zdroj: Noahpinion



Čtěte více:

Nálada spotřebitelů i podnikatelů na vzestupu
21.03.2025 9:44
Podle dnes zveřejněných konjunkturálních dat se v březnu zlepšila nála...
Stratégové se po letech otáčí k Evropě čelem a navyšují mediánový cíl pro evropské akcie
21.03.2025 11:00
Finanční sektor přestává být vůči Evropě opatrný. Chce dohnat rally na...
Německá Spolková rada schválila historický finanční balík na obranu a infrastrukturu
21.03.2025 11:32
Německá Spolková rada, která zastupuje zájmy 16 spolkových zemí, dnes ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data