Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nizozemský premiér oznámil rezignaci po Wildersově odchodu z vlády

Nizozemský premiér oznámil rezignaci po Wildersově odchodu z vlády

03.06.2025 12:07, aktualizováno: 3.6. 16:39
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Nizozemský premiér Dick Schoof oznámil, že rezignuje v reakci na odchod krajně pravicové Strany pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse z kabinetu. Sdělil to médiím s tím, že menšinová vláda do nových voleb povede zemi a bude se snažit vypořádat zejména s bezpečnostními otázkami. Podobně jako zástupci dalších koaličních stran nestranický premiér kritizoval Wildersův krok jako nezodpovědný. 

Lídr nizozemské krajní pravice Geert Wilders dnes oznámil, že jeho Strana pro svobodu (PVV) opouští vládu kvůli sporu o migraci. Wilders před týdnem představil plán zpřísnění azylové a migrační politiky, který však podle něho koaliční partneři nepřijali. PVV je nejsilnější stranou čtyřčlenné vládní koalice a její odchod znamená téměř jistý pád 11 měsíců fungující pravicové vlády.

"Je to nezodpovědné a nikoli nezbytné," řekl médiím premiér Schoof, podle kterého se spor ve vládě dal řešit jinak. Ještě dnes předloží králi demisi s návrhem, aby menšinová vláda vedla zemi do předčasných voleb. Nizozemsko bude za tři týdny hostit summit NATO a patří k důležitým podporovatelům Ruskem napadené Ukrajiny, když mimo jiné hraje důležitou roli v české muniční iniciativě. Právě na bezpečnostní témata se chce podle premiéra prozatímní kabinet zaměřit.

Wilders, jehož PVV vyhrála parlamentní volby v listopadu 2023 i díky slibu zastavit migraci, před týdnem představil desetibodový plán, jak přistěhovalectví radikálně omezit. Součástí plánu je rozmístění vojáků podél pozemní hranice země, odmítnutí všech žadatelů o azyl, dočasné pozastavení slučování rodin uprchlíků a návrat Syřanů, kteří požádali o azyl, případně jsou v Nizozemsku s dočasnými vízy.

"Žádný podpis pod naším azylovým plánem...PVV opouští koalici," napsal dnes Wilders na síti X. Uvedl také, že již oznámil premiéru Dicku Schoofovi, že všichni ministři za PVV odcházejí z jeho vlády. Nestraník Schoof se loni stal premiérem poté, co v dlouhých povolebních vyjednáváních koaliční partneři odmítli jako možného předsedu vlády Wilderse. PVV měla v 16členném kabinetu pět ministerských křesel včetně ministryně pro migraci Marjolein Faberové.

Koaliční partneři Wildersovo rozhodnutí okamžitě kritizovali. Caroline van der Plas z Farmářské strany napsala, že se jedná o "zbrklou kamikaze akci". Podle lídra Lidové strany za svobodu a demokracii Dilana Yesilgöze se jde o čistě sobecké rozhodnutí. „Nejde mu o zájmy Nizozemska ani o voliče, zajímá se pouze o sebe,“ uvedl politik.

Není to poprvé co otázka migrace položila Nizozemskou vládu. V roce 2023 se kabinet vedený Markem Ruttem, nejdéle sloužícím premiérem, rozpadl kvůli podobnému problému.

Zdroj: ČTK, Bloomberg

 
 
 

Čtěte více:

Trumpova nová cla a vzájemné obviňování, napětí mezi USA a Čínou opět graduje
02.06.2025 14:45
Čína obvinila Spojené státy z porušení nedávno uzavřené obchodní dohod...
Měly by akcie vynášet více, než dluhopisy? A klesla relativní atraktivita akcií?
02.06.2025 17:59
Odpověď na v nadpise uvedenou otázku je celkem jasná – akcie by měly v...
Rozbřesk: Průmysl v květnu znovu zaškobrtnul. Deprese z Trumpových cel se ale nekoná
03.06.2025 9:05
Po čtyřech měsících v řadě, kdy se nálada v tuzemském průmysl zlepšova...
Pád vlády drží evropské akcie lehce v červeném, slabá data trhy dokáží překonávat
03.06.2025 11:14
Dění na finančních trzích se stále do značné míry točí kolem cel a riz...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.04.2026
22:01Americké trhy na historických maximech také díky dočasnému příměří USD s Íránem  
17:33Roky 2026 – 2028: Návrat ke staré ekonomické rovnováze, ze které by akcie moc nadšené nebyly?
16:48Český státní dluh v prvním čtvrtletí vzrostl o 42,3 mld. Kč na 3,72 bilionu Kč
16:04Írán otevřel Hormuzský průliv pro obchod, podle Trumpa blokáda Íránu trvá
16:00Uber mění strategii: miliardové investice do robotaxi znamenají odklon od gig ekonomiky
14:40Další Muskova sázka na nemožné: Chce ovládnout trh výroby čipů, a to „rychlostí světla“
13:17Akcie Alstomu se propadly o 36 %, firma stáhla výhled a oznámila zpoždění projektů
13:02Perly týdne: Tohle je větší věc, než byl Den osvobození
12:29Uber koupí za 270 milionů eur podíl v německé rozvážkové službě Delivery Hero
11:36Netflix překonal očekávání, ale trh zklamal slabším výhledem a odchodem spoluzakladatele  
11:24Akciové trhy vykazují skromné zisky. Pokračuje rotace do polovodičů, ropa zůstává drahá  
8:50Rozbřesk: Nuda na koruně trvá
8:45Příměří v Libanonu, nervozita kolem modelu Mythos a pád Netflixu  
6:07Eisman k tenzím na private equity a credit a defenzivních pohybech na akciovém trhu
16.04.2026
17:36Jak nyní zafunguje jeden doposud poměrně spolehlivý kontrariánský signál?
16:10Prodeje Cybertrucku drží nad vodou Muskovy firmy. Běžní zákazníci se mu vyhýbají
15:13Čipy pro umělou inteligenci ženou TSMC vpřed, firma čeká v 2026 růst tržeb nad 30 %  
14:15Největší průmyslové IPO v USA od roku 1999. Madison Air debutuje na burze
13:57Patria Finance uvádí první korunově zajištěnou investici do atraktivních světových akcií. Je součástí vstupu KBC na rapidně rostoucí trh ETF v Evropě
13:55Zlevnění se vyplatilo. PepsiCo hlásí silné čtvrtletní výsledky

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data