Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Německá ekonomika je o 1 % větší než na konci roku 2017, zatímco ta americká vzrostla o 19 %

Víkendář: Německá ekonomika je o 1 % větší než na konci roku 2017, zatímco ta americká vzrostla o 19 %

30.11.2025 9:04
Autor: Redakce, Patria.cz

Řada evropských představ o tom, jak to chodí v USA a jejich ekonomice, je podle amerického ekonoma Noaha Smithe mylných. A hlavně – Evropané mohou na účet USA vtipkovat, ale problémy Evropy to nijak neřeší (viz včerejší Víkendář). „Netvrdím, že Evropa a Amerika jsou úplně stejné. Existují mezi nimi určité důležité rozdíly, o kterých si povíme za chvíli. Důležitější ale je, že se jedná v zásadě o podobné systémy,“ pokračuje Smith.

Podle ekonoma je zřejmé, že „i v době Trumpa jsou Evropa a Spojené státy spojenci… A poukazování na americké nedostatky, i když jsou skutečné, Evropě nijak nepomáhá vyřešit její vlastní problémy.“ Například v srpnu otiskl Wall Street Journal článek shrnující některé evropské problémy:

Evropa podle WSJ pomalu ztrácí ekonomický, vojenský a diplomatický vliv… Jak vyplývá z výpočtů Deutsche Bank, některé země kontinentu stagnují již asi 15 let, což je pravděpodobně nejdelší období od průmyslové revoluce. Německá ekonomika je o 1 % větší než na konci roku 2017, zatímco hospodářství USA vzrostlo o 19 %… Podíl Evropy na globální hospodářské aktivitě je podle Maddison Project nyní pravděpodobně nejnižší od středověku.

V posledních 15 letech byl klíčový motor evropského růstu, tedy export průmyslových výrobků, brzděn faktory, které byly mimo dosah Evropy. Zahrnout sem lze obchodní tenze, merkantilistickou politiku Číny a ruskou invazi na Ukrajinu, která způsobila prudký nárůst cen energií. WSJ ale dodává: „Nedostatek ekonomické dynamiky v Evropě má však i hlubší kořeny. Daně a regulace neúprosně rostou – množství regulací EU se od roku 2010 zdvojnásobilo. Dalším tématem jsou ceny energií – v Německu stojí elektrická energie pro firemní sektor třikrát více než v USA, ve Velké Británii čtyřikrát více.

K tomu roste čínská konkurence: „Rychlost, s jakou Čína dohnala Německo, je asi nejzřetelnější v automobilovém průmyslu. Němečtí výrobci automobilů byli kritizováni za nedostatek inovací, pomalý přechod na elektromobily a za to, že nepředvídali silnou konkurenci ze strany čínských značek, jako jsou SAIC Motor a BYD.“ Konkurence ale sílí i v oblasti strojírenské výroby, chemického průmyslu a dalších. Smith dodává: „Čína poráží Evropu v odvětvích, ve kterých by Evropa měla mít zásadní komparativní výhodu. Dlouhodobé a hluboké obavy Evropy o klima a její odhodlání přejít na zelenou energii by z ní měly udělat lídra ve výrobě baterií, solárních panelů a elektromobilů. Jenže Čína kraluje ve všech třech odvětvích.“

„Popichování Ameriky Evropě nepomůže vyřešit žádný z těchto problémů. Poukazování na fakt, že Amerika má vyšší nerovnost než Evropa, Německu nepomůže postavit jediný elektromobil. Odsuzování amerického násilí páchaného střelnými zbraněmi nesníží britské ceny elektřiny ani o haléř. Posmívání se Americe kvůli chaosu v její politice Francii nepomůže nainstalovat jedinou klimatizaci,“ pokračuje Smith. A dodává:

„Aby Evropa mohla vybudovat nová průmyslová odvětví, bude muset uvolnit regulaci týkající se věcí, jako je výstavba továren, těžba, rafinace, najímání a propouštění zaměstnanců atd. To by mohlo prohloubit nerovnost, protože by to umožnilo několika podnikatelům velmi zbohatnout budováním nových průmyslových odvětví. A mohlo by to vést ke zvýšení emisí uhlíku v krátkodobém horizontu, než se výstavba zelené energie dostatečně rozroste. Díky těmto změnám by se tak Evropa v jistých ohledech trochu více podobala USA.“

O USA ale platí, že Američané si už před řadou let uvědomili, že mají problémy s chudobou a zdravotním pojištěním. A podle toho jednali, aby tyto problémy řešili. I když to bylo politicky složité. Evropa by udělala dobře, kdyby udělala totéž. Země jsou vždy efektivnější, když se zaměřují na sebezdokonalování spíše než na srovnávání se svými soupeři.“



Čtěte více:

Stellantis varuje: Přísné emisní limity mohou zlomit evropský autoprůmysl
26.11.2025 8:20
Evropský automobilový průmysl varuje před hlubokým propadem, pokud EU...
Merz: Uděláme vše, aby nenastal „tvrdý předěl“ v automobilovém průmyslu
28.11.2025 9:50
Německá vláda chce v EU prosadit zmírnění zákazu prodeje aut se spalov...
Víkendář: Poukazování na chyby Američanů Evropě její problémy nevyřeší
29.11.2025 8:55
Americký ekonom Noah Smith na stránkách Substacku píše o své návštěvě ...

Váš názor
  •  
    30.11.2025 17:48

    plan evropy je ale nerust takze zatim vsechno v úporadku
    kubis35
Aktuální komentáře
03.04.2026
11:33Perly týdne: Ztratily automobilky kontakt s reálnými lidmi?
10:36Přehled (ne)obchodování na trzích přes Velikonoce 2026
8:09Tržní houpačka pokračuje. Barclays radí zaměřit se na defenzivu a vybírá konkrétní tituly  
02.04.2026
22:00Trump i nadále hrozí tvrdými útoky  
17:17Jak daleko je akciový trh od skutečného pesimismu?
15:22Státy Perského zálivu zvažují nové ropovody, aby se vyhnuly Hormuzu
15:04Tvrdý pád perly maďarské burzy 4iG. Trh zpochybňuje byznys postavený na Orbánově moci
13:38Vláda zastropuje marže distributorů paliv a sníží spotřební daň u nafty
13:11Yardeni si myslí, že sazby se letos nezmění a „na paniku už je pozdě“. Slok nevěří v růst sazeb
11:56Česká spořitelna a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
11:41ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
11:22Náskok Novo Nordisku je pryč. Eli Lilly dostala zelenou a na trh posílá svou první pilulku na hubnutí
9:23Rozbřesk: Nižší růst ekonomiky, nižší daňové inkaso pro státní rozpočet
8:45Trump opět eskaluje hrozby Íránu, padají naděje na brzký konec války i futures. Ropa nad 107 dolary za barel  
6:03Bloomberg Intelligence: Deset akcií, které mají v Q2 největší potenciál překvapit  
01.04.2026
22:03Akcie rostly díky naději na konec války, ropa oslabila  
17:27Největší současný mýtus o americké ekonomice?
16:55Americký průmysl podle ISM zvedá aktivitu i přes strmý nárůst cen
16:34NET4GAS, s.r.o.: Vnitřní informace - Oznámení o změně složení dozorčí rady společnosti
16:06Jen úlevné oživení, hodnotí analytici růst akcií. Drahá ropa a Blízký východ vrhají stín na další vývoj

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, m/m
14:30USA - Změna počtu prac. míst