Koruna pokračuje ve své spekulativní spanilé jízdě, posiluje o deset haléřů do těsné blízkosti letošního maxima k euru, na 31,15 Kč za euro. Zájem o českou měnu živí očekávání přílivu privatizačního kapitálu ze zahraničí, který tentokrát zřejmě nebude „sterilizován“ prostřednictvím účtů ČNB. Vůči americkému dolaru koruna aktuálně přesně na úrovni 24,00 Kč/USD. Dolar k euru sice včera odpoledne korigoval růstem na 1,2945, avšak v tomto okamžiku znovu mírně slábne na 1,2992 USD/EUR.
Žádné domácí ekonomické zprávy korunu neovlivňují, situace ve zbytku středoevropského regionu je smíšená – apreciace koruny je tentokrát záležitostí konkrétního spekulativního zájmu, nikoliv regionálního sentimentu. Slovenská koruna je klidná u historických maxim k euru, mírně roste zlotý, forint po včerejším propadu stagnuje.
Očekáváme, že v dalších dnech si koruna nenechá ujít příležitost – druhou v tomto roce – otestovat 31,10 Kč/EUR. Překonáním této úrovně by byla koruna nejsilnější k euru dokonce až od prosince 2002! Ministerstvo financí dnes pořádá pro ministry seminář k vyjasnění "pro a proti" různých způsobů prodeje státního 51% podílu v Českém Telecomu. Připomínáme, že vláda na svém úterním jednání odložila rozhodnutí o formě prodeje ČT na 24. listopad, nicméně není vyloučeno, že termín bude dále odložen. To by znamenalo prodloužení spekulací a nejistoty na devizovém trhu.
Nominální efektivní kurz koruny je však již nyní nejsilnější od září 2002. ČNB „vnímá, že je současný kurz koruny pro exportéry silný, ale banka nemá k dispozici takové nástroje, jak tuto situaci výrazněji zvrátit,“ řekl deníku HN Oldřich Dědek z bankovní rady s odkazem především na kurz koruny k dolaru, který zaznamenává prudké posílení. Podle pondělního komentáře Michaely Erbenové, další členky bankovní rady, je banka připravena zasáhnout, pokud bude volatilita kurzu příliš vysoká.
Včera zaznamenal dolar korektivní posílení k euru, které je pravděpodobně spojeno s vybíráním zisků. Investoři čekají na výsledky summitu G20 a APEC, nicméně nelze očekávat zázraky, protože jsou stanoviska Evropy, USA i Asie silně roztříštěná, jak je zřejmé z průběžných politických komentářů. Posílení dolaru pravděpodobně stále není změnou trendu a naopak svádí k budování nových dlouhých obchodních pozic v eurech. Dnes se očekávají komentáře Tricheta a Greenspana na pozadí konference na téma „euro in wider cycles“. Prudký propad dolaru by se zatím nemusel obnovit, neboť investoři přece jen čekají na výsledky summitů.
Radim Krejčí, Patria Online