Domácí devizový trh byl dnes pod vlivem vývoje na ostatních trzích v regionu a na eurodolaru. Jmenování nové vlády přešli investoři bez povšimnutí. Koruna zavírá na úrovni 31,76 Kč za euro, tj. zhruba na včerejších závěrečných hodnotách. Americký dolar prošel skokovou evropskou seancí – po prudkém růstu k euru přišel stejně prudký pád – a koruna proto končí posílením na 26,36 Kč/USD, když během dne oslabovala až na 26,55 Kč za dolar.
V úvodu dnešní seance byla nálada ve středoevropském regionu spíše negativní, klesal forint, zlotý i slovenská měna. Ještě v průběhu dopoledne se ale situace vylepšila, což pomohlo české koruně dostat se na denní maximum 31,70 Kč/EUR. Vývoj kurzu koruny a ostatních měn ve střední Evropě byl potom korelován i odpoledne. Prudký odpolední růst dolaru k euru vyprovokoval několik větších prodejů české měny, která se dostala až na 31,82 Kč/EUR. V závěru potom došlo k obratu na eurodolarovém trhu, což domácí trh „uklidnilo“ ve smyslu návratu kurzu české měny na výchozí úrovně.
Zítra bude zveřejněna čtvrtletní inflační zpráva ČNB, její hlavní prognózy však banka představila již minulý týden v rámci situační zprávy, a proto nečekáme překvapení. Pro korunu je mezní úroveň 31,80 Kč/EUR, kde se objevuje silnější nákupní zájem. V tomto okamžiku to potom vypadá na překonání negativního sentimentu v regionu, což by mohlo zítra umožnit koruně posílit. Na straně růstu považujeme za důležitější technickou úroveň kurz 31,65 Kč/EUR. Jedinou významnou domácí ekonomickou zprávou tohoto týdne bude obchodní bilance za červen v pátek.
Nový vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn dnes v rozhovoru pro agenturu ČTK poměrně otevřeně komentoval kurz koruny. Ministr přímo řekl, že největším rizikem (ekonomického) růstu je silná koruna. Za optimální Jahn považuje kurz v pásmu 30 až 33 Kč za euro, výraznější posílení pod 30 korun za euro by potom znamenalo ohrožení pro český průmysl. V této souvislosti by si ministr také přál, aby ČNB držela úrokové sazby co nejníže.
Americký dolar dnes po obědě nejprve prorazil klíčovou úroveň 1,2000 USD/EUR a stop-loss pokyny jej vyhnaly až na více než 6týdenní maximum 1,1970 USD/EUR. Některé investory však zklamalo, že po překonání psychologické úrovně měna nezískala ještě více. Nepomohl ani růst indexu aktivity v průmyslu ISM za červenec na 64,8 bodů a dolar se po 16. hodině v několika skocích vydal zpět dolů na 1,2060 USD/EUR. Možná tomuto vývoji napomohly zvěsti o uneseném americkém letadle, které se v jednu chvíli rozšířily na trhu. Zdá se, že se investoři obávají spekulativně nakupovat dolar pod 1,2000 USD/EUR před klíčovou páteční zprávou o nezaměstnanosti v USA.
Grafy: Kurz Kč/EUR a kurz USD/EUR (zdroj: Reuters)
Radim Krejčí, Patria Online