"Dvojí" posilování koruny se odpoledne poněkud zvrtlo a úspěchy zaznamenala česká měna potom již jen k americkému dolaru. Více než procentní propad dolaru k euru se totiž projevil posílením koruny na závěrečných 26,80 Kč/USD, zatímco proti jednotné evropské měně koruna ztrácela a končí na 31,93 Kč/EUR.
Obchodní seance byla nezáživná, region byl klidný, slovenská koruna posílila do blízkosti úrovně 40,90 SKK/EUR. Jediným domácím impulsem mohlo být veto jednoho z reformních zákonů prezidentem Klausem. Podle našeho názoru zatím nejde o ohrožení reformy, pozice vládní koalice v parlamentu je relativně silná. Zítra bude jednat bankovní rada ČNB, změnu sazeb neočekáváme, pro korunu budou důležité případné komentáře bankéřů. Kurz zůstává v pásmu 31,80 až 32,00 Kč/EUR.
Velmi silný růst americké ekonomiky potvrzený řadou ekonomických indikátorů není schopen zvrátit nepříznivý trend vývoje kurzu dolaru, opak je pravdou. Jakoby si investoři oddechli, že jsou dobrá čísla za nimi a oni mohou v klidu prodávat USD. Americká měna totiž dnes o více než procento oslabila k euru či švýcarskému franku, na 5leté minimum propadla k britské libře.
Pád dolaru k euru po dnešní sérii amerických makrodat (čtěte
ZDE) uspíšilo jako obvykle proražení několik technických úrovní, z ranních 1,1800 USD/EUR oslabuje americká měna v současném okamžiku na 1,1940 a blíží se rychle historickému minimu 1,1977 USD/EUR. Načasování propadu do doby, kdy poněkud ochladly diskuse o běžném účtu a zdůrazněna je spíše komparativně výborná výkonnost Spojených států působí poněkud nepochopitelně.
Krom toho se v eurozóně rozhořela polemika o rozpočtových pravidlech a OECD ve své pololetní zprávě varovala před dopadem silného eura na evropskou výkonnost. Zítra je v USA svátek, likvidita na eurodolaru se tak obnoví až v pátek, úroveň historického minima je rovněž důležitým technickým milníkem. Krátkodobý výhled pro dolar je stále spíše negativní.
Radim Krejčí