Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Běžný účet platební bilance v lednu s deficitem 4 mld. Kč, příliv investic 11 mld. Kč

Běžný účet platební bilance v lednu s deficitem 4 mld. Kč, příliv investic 11 mld. Kč

14.03.2003 11:36
Autor: 

Podle předběžných údajů za leden deficit běžného účtu platební bilance České republiky dosáhl 4 mld Kč. Bilance služeb skončila mírným schodkem. Deficit bilance výnosů byl pokryt aktivem v oblasti transferů. V bilanci běžných převodů je zahrnuta částka čistého výnosu ze zajištění ve výši 1 mld Kč a ekvivalent 130 mil EUR pomoci Evropské unie v souvislosti s krytím škod způsobených povodněmi v ČR.

Na finančním účtu příliv zdrojů dosáhl 11,2 mld Kč, především vlivem přílivu přímých zahraničních investic. V položce přímých zahraničních investic je rozhodující částkou očekávaný reinvestovaný zisk v objemu 6 mld Kč.

Odliv portfolivých investic v rozsahu 12 mld Kč byl ovlivněn především nákupem zahraničních dluhových cenných papírů do portfolia českých bank. Obchodní banky v lednu změnily strukturu svých pozic vůči zahraniční a to snížením objemu úložek v zahraničí o 35 mld Kč, poklesem pasiv o 13 mld Kč a výše uvedeným zvýšením portfoliových investic ve svých aktivech.

Devizové rezervy České národní banky po očištění o kurzové rozdíly vzrostly o 8,7 mld Kč.

Platební bilance ČR za leden 2003 
(mil. Kč) vybrané položky

Běžný účet  	      -4021,7
 obchodní bilance     -3774,0
 bilance služeb	   -154,9
 bilance výnosů	  -7122,8
 běžné převody		   7030,0
Kapitálový účet        -18,3
Finanční účet		  11200,1
 přímé investice	  11028,5
 portfolio investice   -12036,5
 finační deriváty     -1273,2
 ostatní investice  	  22149,3 
Devizové rezervy (- nárůst) -8668,0
Počínaje údaji za leden 2003 začala Česká národní banka zveřejňovat základní položky platební bilance za jednotlivé mesíce ve struktuře požadované Evropskou centrální bankou. Údaje zpracované podle dostupných měsíčních statistik budou zveřejňovány v českých v den odesílání do ECB. Měsíční data budou zpřesňována každé čtvrtletí na základě čtvrtletních statistických zjištování, která zahrnují širší okruh respondentu mimo bankovní sektor.

(zdroj: tisková zpráva ČNB)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data