Bohumil Sobotka včera večer v rozhovoru pro rozhlasovou stanici BBC upřesnil některé další otázky týkající se státního rozpočtu na příští rok a spolupráce vlády a ČNB v boji se silnou korunou.
Již dříve se ministr financí zmínil o svých prioritách po nástupu do funkce: reforma veřejných financí (1), personální stabilizace FNM a ČKA (2) a modernizace celní a daňové zprávy (3). V počátku týdne Sobotka dále nastínil úzkou spolupráci s ČNB (koordinaci sociální a měnové politiky), která se podle jeho včerejších slov stává dodatečnou klíčovou prioritou (4) ministerstva.
Programové prohlášení vlády by mělo být schváleno v pondělí, již nyní obsahuje věty o koordinaci politik a spolupráci s ČNB, podle Sobotky však toto znění prohlášení bude pravděpodobně ještě rozšířeno o strategii přístupu ČR k euru. Ministr financí v úterý řekl, že by naše země mohla přijmout euro již před rokem 2010. Co se týká „dohody“ s centrální bankou, budou důležité výsledky pracovní skupiny, kterou vláda a ČNB připravila s cílem analyzovat možnosti spolupráce a koordinace fiskální a měnové politiky a hledat praktické nástroje pro boj s rychle rostoucí korunou.
Sobotka v rozhovoru BBC představil nový nástroj pro tento boj. Je jím závazek vlády (který by měl být obsažen v dohodě s ČNB), že nebude v příštích letech „iniciovat“ dluhopisy na zahraničních trzích. Zdá se, že jiné nové nástroje ministr financí k dispozici zatím nemá a čeká na výsledky zmíněné pracovní skupiny.
Fiskální politikou vláda však centrální bance příliš nepomáhá, rozpočet pro příští rok počítá s deficitem 157 miliard korun. Cílem Bohumila Sobotky v příštím roce bude racionalizovat výdaje státního rozpočtu. Ministr financí považuje 92 mld. z plánovaného schodku za strukturální deficit, zbylých 60 mld. Kč tvoří ztráta ČKA, která by měla být touto částkou uhrazena již z velké části. Prostor na snížení plánovaného deficitu pravděpodobně neexistuje, ba naopak, některé resorty přicházejí ještě s dalšími požadavky. Složité bude vyjednávání o výdajích s resortem dopravy kvůli transformaci Českých drah.
Nejvíce kontroverzním tématem rozhovoru bylo řešení daňových nedoplatků, které dosahují sta miliard. Sobotka paradoxně obvinil ze zvyšování nedoplatků Finační úřady, které začaly aktivněji dovyměřovat daně. Otázkou zůstává, jak tyto daně vybrat, když velká část dlužníků je nyní v konkurzu. Snížení alarmující výše daňových nedoplatků hodlá ministr dosáhnout odepsáním starých nedoplatků. Nové nedoplatky však Sobotka chce snížit důsledným výběrem jen v řádu desítek milionů!!!
Radim Krejčí