Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Zahraniční obchod tlumí obavy (alespoň na chvíli)

22.10.2001 9:19
Autor: 

Obchodní bilance skončila v září v přebytku 1,8 mld. Kč, čímž překonala všechna očekávání, neboť ta počítala se záporným saldem (Reuters konsensus: -7,0 mld. Kč, Patria: -4,5 mld. Kč). Významně se snížila dynamika vývozu i dovozu. Vývoz se meziročně zvýšil o 7,7%, dovoz pouze o 2,6%. Překvapující, nicméně příznivé, výsledky zahraničního obchodu tlumí obavy z negativního vlivu hospodářského vývoje v EU, přesto nelze hýřit optimismem, neboť největší nápor, tj. dopad zpomalující ekonomiky EU, nás teprve čeká. Ač v české ekonomice roste produktivita práce a zlepšuje se cenová i kvalitativní konkurenceschopnost, nelze se vyhnout globálnímu zpomalování. Na to jsme příliš malou a otevřenou ekonomikou. Jde pouze o čas.

V září bývají výsledky zahraničního obchodu nejlepší z celého roku. V září 1998 a 1999 bylo dosaženo dokonce přebytku. Loňský zářijový deficit činil 3,2 mld. Kč. V letošním roce doposud nejnižší hodnota jednoměsíčního schodku obchodní bilance činila 4,8 mld. Kč v červnu. Příčinou příznivých výsledků je především výrazné zvýšení vývozu ve srovnání s prázdninovými měsíci. To lze dát do souvislosti s ukončením dovolených a opětovného náběhu na předprázdninové objemy produkce. Schodky v září však bývají nižší než před prázdninami, což patrně souvisí s realizací vývozu, jež bývá v letních měsících částečně odložen. Zatímco v červenci a srpnu byly vývozy nejnižší od začátku roku, když hodnoty klesly pod 100 mld. Kč, v září se opět vyšplhaly nad tuto úroveň a dosáhly 105 mld. Kč. Tento faktor se obvykle nejsilněji projevuje ve vývozu strojů a dopravních prostředků. V září jsme tak opět dosáhli kladné bilance v této skupině, když v předchozích třech měsících bylo saldo záporné. Podobný efekt, pouze nižšího rozsahu, lze pozorovat také ve vývozu průmyslového spotřebního zboží. V září navíc není potřeba dovážet tolik potravin a potravinářských surovin, neboť vzhledem k domácí sklizni mohou být dovozy částečně nahrazeny vyšší domácí produkcí. Údaje o zahraničním obchodu v této komoditní skupině tuto tendenci potvrzují. Zářijové saldo obchodní bilance dále snižují nižší schodky v obchodě s nerostnými palivy. S ukončením letní motoristické sezóny také klesá potřeba dovážet nerostná paliva, tedy zejména ropu a ropné produkty. Zimní sezóna zvýšené poptávky po těchto produktech začíná až v říjnu a akceleruje v lednu.

Překvapením je však výrazné snížení dovozu. Jeho hodnota klesla na 103,3 mld. Kč ze srpnových 110,6 mld. Kč a meziroční index růstu dovozu již činí pouze 2,6%. Nicméně prozatím nelze z tohoto výsledku vyvozovat dalekosáhlé závěry, neboť se může jednat o jednorázovou výchylku. Září je z pohledu zahraničního obchodu příliš specifickým měsícem.

Příznivě se vyvíjel zahraniční obchod s Německem, kde bylo opět dosaženo přebytku. Ten dosáhl hodnoty 5 mld. Kč. Nicméně tempo růstu vývozu bylo velmi nízké, pouze 3,1%. Ve srovnání s prvním pololetím, kdy se objem vývozu do Německa meziročně zvýšil o 12,8%, je však patrné výrazné zpomalení. Aktuální informace o vývoji německé ekonomiky a hospodářství EU jsou spíše negativní, takže lze očekávat spíše postupné zesílení negativních dopadů na českou obchodní bilanci.

Z pohledu měnové politiky je dnešní údaj samozřejmě příznivou informací, ale jak již bylo řečeno, výsledek by neměl být přeceňován. Nejpravděpodobnějším scénářem v krátkém období tak je podle mého názoru ponechání úrokových sazeb na jejich stávající úrovni. V dalších měsících jsou již podobně příznivé hodnoty schodku obchodní bilance nepravděpodobné a zvláště v listopadu a prosinci lze očekávat návrat k dvouciferným schodkům. Za celý letošní rok očekáváme schodek obchodní bilance ve výši 140 mld. Kč. David Marek (David Marek)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:30USA - Empire State Manufacturing index
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m