Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Státní rozpočet po revizi v lepším světle?

1.8.2001 14:16
Autor: 

Ministerstvo financí dnes zveřejnilo výsledky pokladního plnění státního rozpočtu ke konci července a současně revidovalo červnové údaje. Technické problémy při zpracování dat z ČNB, kde jsou vedeny účty státní pokladny, vedly ke zkreslení příjmů rozpočtu. Příjmy byly podhodnoceny o 5,1 mld. Kč. Schodek tedy nedosáhl úrovně 34,8 mld. Kč, ale činil jen 29,7 mld. Kč.

Červencové údaje byly letos, stejně jako v předchozích dvou letech, poměrně dobré. Celkové dosavadní příjmy činí 353,2 mld. Kč, výdaje dosáhly 376,8 mld. Kč. V samotném červenci hospodařila státní pokladna s přebytkem 6,1 mld. Kč, kumulovaný schodek (od začátku roku) tak nyní činí 23,6 mld. Kč. Ve srovnání s loňským rokem je schodek vyšší o 21,5 mld. Kč. Poslední údaje o státním rozpočtu jsou relativně příznivé, při pohledu na vývoj celkového letošního schodku však není optimismus na místě.

Ministerstvo financí uvádí, že dosavadní schodek představuje 48% celoročně plánovaného schodku, což vzhledem k tomu, že již máme více než polovinu roku za sebou, nevypadá tak zle. V závěru roku však dochází k výraznému zvýšení výdajů v souvislosti s hrazením faktur za investiční zakázky. V loňském roce se v posledních dvou měsících schodek rozpočtu prohloubil o 35 mld. Kč. Současná úroveň schodku tedy není tak příznivá, jak uvádí ministerstvo. Kritiku částečně zmírňuje skutečnost, že ministerstvo již převedlo krajům a obcím prostředky na reformu veřejné správy včetně školství v objemu 30 mld. Kč, ač rozpočet původně počítal s částkou 17,8 mld.Kč.

Proč se schodek rozpočtu prohlubuje? Problém tkví na straně příjmů. Zatímco výdaje je konci roku dramaticky roku rostou, s obdobným zvýšením příjmů počítat nemůžeme. Průběžné výsledky plnění příjmů by se tak měly v průběhu roku více blížit alikvotní části plánovaných rozpočtů. V současnosti však celkové příjmy činí 55,5% schváleného rozpočtu a za alikvotní úrovní zaostávají o 17,9 mld. Kč. U daňových příjmů pokulhává inkaso (ve srovnání s alikvotní úrovní) o 6,4 mld. Kč, nedaňové příjmy jsou nižší o 12,3 mld. Kč. Ministerstvu financí se daří plnit plánované příjmy u daně z příjmu fyzických osob stejně jako u daně z příjmy právnických osob a pojistného sociálního zabezpečení, nedaří se však dosáhnout plánovaných příjmů u daně z přidané hodnoty a spotřebních daní. Nabízí se otázka, zda nebyly plánované příjmy u těchto daní nasazeny příliš vysoko (a schodek nízko) nebo zda se zhoršuje efektivita ve výběru daní. Návrh rozpočtu na rok 2002, jež schválila vláda a předloží ho na podzim parlamentu, počítá s výrazným zlepšením ve výběru daní. Současný vývoj prozatím nedává k takovému optimismu důvod. Je poněkud zvláštní, že návrh rozpočtu počítá s nejoptimističtější variantou. Rozumné by asi bylo zvolit průměrnou variantu nebo počítat spíše s možnými problémy a ponechat si určitou rezervu.

Výdaje sice zaostávají vzhledem k alikvotní úrovni o 22,9 mld. Kč, ovšem vypovídací schopnost tohoto ukazatele snižuje výše zmíněný fakt výrazného zvýšení kapitálových výdajů v závěru roku. Běžné výdaje však nijak za plánem nezaostávají. Naopak výdaje na důchody a sociální dávky překračují alikvotní úroveň.

(David Marek)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data