Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

HDP v 1. čtvrtletí: Růst je založen na investicích, ale přidala se i spotřeba

25.6.2001 9:23
Autor: 

Hrubý domácí produkt se v 1. čtvrtletí letošního roku zvýšil o 3,8%. Údaje o HDP tak potvrdily pokračování příznivého vývoje české ekonomiky, na který ukazovaly dílčí indikátory z průmyslu, stavebnictví a sektoru služeb. Výsledky předčily naši prognózu i očekávání trhu. Důvodem je rychlejší než očekávaný růst spotřeby domácností. Ostatní složky HDP se vyvíjely víceméně v souladu s našimi odhady.

Bohužel ČSÚ přistoupil ke změně publikování rychlých informací o hrubém domácím produktu a změna je natolik nešťastná, že nedovoluje doplnit do databází a modelů přesná a úplná data. Je tak obtížné přesně interpretovat a analyzovat čerstvé údaje. V některých případech se ČSÚ neobtěžoval sdělit nám data v obvyklé struktuře a omezil se jen na sdělení jediného agregovaného ukazatele (např. deflátor HDP, čistý export).

Na růstu HDP se podílely tři složky: změna zásob (příspěvek k růstu 2,5%), fixní investice (2,2%) a spotřeba domácností (2,1%). Negativně se do vývoje HDP promítl pokles spotřeby vlády a prohloubení reálného salda zahraničního obchodu.

Spotřeba domácností se v 1. čtvrtletí zvýšila o 3,9%. Připomeňme, že v závěru loňského roku rostla spotřeba domácností výrazně nižší tempem (+0,8%). Za celý loňský rok se zvýšila pouze o 1,8%. Zrychlení růstu spotřeby lze částečně vysvětlit zvýšením mezd v 1. čtvrtletí. V tomto období se průměrná mzdy zvýšila o 9,3%, což představuje reálný přírůstek ve výši 5,0%. V loňském roce se reálné mzdy sice také zvýšily avšak přírůstky byly podstatně nižší. Dalším faktorem, jež podpořil růst spotřeby domácností, je pokles míry nezaměstnanosti a snížení obav ze ztráty zaměstnání. Obojí vede ke zvýšení sklonu ke spotřebě, o čemž svědčí také srovnání vývoje výdajů domácností a jejich úspor. Ke změně chování spotřebitelů přispívá také rozrůstající se nabídka financování spotřeby na úvěr. Dnes již lze využít nejen bankovních spotřebitelských úvěrů, ale také různých forem leasingu či nákupů na splátky. V neposlední řadě přispělo k růstu spotřeby také rozšíření prodejních kapacit. Chování českých spotřebitelů ovlivňují stále více nadnárodní řetězce supermarketů, hypermarketů, hobbymarketů, ....

Nejdůležitějším příspěvkem k růstu ekonomiky bylo opět zvýšení zásob. V 1. čtvrtletí se zásoby zvýšily o 26,6 mld. Kč, což je o 8,6 mld. Kč vyšší přírůstek než ve stejném období loňského roku. Za růstem zásob lze hledat tři příčiny. Růst produkce v průmyslových odvětvích si žádá také vyšší zásoby surovin, materiálů a polotovarů. Zároveň pokračuje rychlý růst tvorby fixního kapitálu, ten je však před účetním převedením do hmotného investičního majetku evidován jako zásoba. Navíc růst obratu v maloobchodních prodejnách si také žádá zvýšení zásob.

Pro budoucí vývoj ekonomiky je důležitý rychlý růst tvorby hrubého fixního kapitálu. V 1. čtvrtletí se fixní investice zvýšily o 7,3%. Pokračování rychlého růstu investic vede k rozšiřování produkčních kapacit a potenciálu české ekonomiky. Díky tomu by v budoucnosti mohlo být udrženo dostatečné tempo růstu ekonomiky včetně růstu životní úrovně, aniž by došlo ke vzniku vnitřní či vnější nerovnováhy. Investiční poptávka je financována do značné míry ze zdrojů ze zahraničí. Pro udržení současného tempa růstu investic však bude nutné, aby se podařilo uvolnit také domácí zdroje, tj. aby se obnovilo úvěrové financování investic.

Pokud roste domácí spotřebitelská a investiční poptávka a zároveň dochází ke zpomalení růstu zahraniční poptávky lze očekávat, že dojde ke zhoršení reálné bilance v obchodu se zbožím a službami. A je tomu skutečně tak. Dovoz ve stálých cenách se meziročně zvýšil o 21,8%, tempo růstu vývozu zaostalo o 2%. Zhoršení reálného salda se tak do HDP promítlo negativním příspěvkem ve výši 2,9%.

Co se týče tvorby HDP, je jednoznačně nejvýznamnější příspěvek průmyslu, kde se hrubá přidaná hodnota meziročně zvýšila o 9,6% a podíl průmyslu na HDP vzrostl na 37,2%. Současný růst ekonomiky se prozatím neprojevil negativně ve vývoji inflace, ale generuje tlaky na prohlubování schodku obchodní bilance a běžného účtu. Vzhledem k silnému přílivu přímých zahraničních investic by však nemělo dojít k negativním dopadům na směnný kurz a vývoj ekonomiky. Současné tempo růstu umožňuje uzavírání produkční mezery, která zde vznikla v předchozí recesi, a dává České republice šanci snížit náskok, který mají země Evropské unie. Očekáváme, že za celý letošní rok se hrubý domácí produkt zvýší o 3,3%.

(David Marek)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.5.2018
16:04Pompeo: Írán pozná nevídaný finanční tlak, jadernou zbraň nezíská
15:25CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC
9:11Rozbřesk: Vyšší výnosy odráží důvěru ve vyspělé ekonomiky… co ji může nahlodat?
8:56Obchodní válka USA-Čína zažehnána? Evropské burzy mohou v úvodu růst  
8:32Americký ministr financí: Obchodní válku s Čínou odkládáme
6:44Jak dlouhý bude dojezd Tesly? Aneb přehled posledních událostí
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data