Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

HDP v 1. čtvrtletí: Růst je založen na investicích, ale přidala se i spotřeba

25.6.2001 9:23
Autor: 

Hrubý domácí produkt se v 1. čtvrtletí letošního roku zvýšil o 3,8%. Údaje o HDP tak potvrdily pokračování příznivého vývoje české ekonomiky, na který ukazovaly dílčí indikátory z průmyslu, stavebnictví a sektoru služeb. Výsledky předčily naši prognózu i očekávání trhu. Důvodem je rychlejší než očekávaný růst spotřeby domácností. Ostatní složky HDP se vyvíjely víceméně v souladu s našimi odhady.

Bohužel ČSÚ přistoupil ke změně publikování rychlých informací o hrubém domácím produktu a změna je natolik nešťastná, že nedovoluje doplnit do databází a modelů přesná a úplná data. Je tak obtížné přesně interpretovat a analyzovat čerstvé údaje. V některých případech se ČSÚ neobtěžoval sdělit nám data v obvyklé struktuře a omezil se jen na sdělení jediného agregovaného ukazatele (např. deflátor HDP, čistý export).

Na růstu HDP se podílely tři složky: změna zásob (příspěvek k růstu 2,5%), fixní investice (2,2%) a spotřeba domácností (2,1%). Negativně se do vývoje HDP promítl pokles spotřeby vlády a prohloubení reálného salda zahraničního obchodu.

Spotřeba domácností se v 1. čtvrtletí zvýšila o 3,9%. Připomeňme, že v závěru loňského roku rostla spotřeba domácností výrazně nižší tempem (+0,8%). Za celý loňský rok se zvýšila pouze o 1,8%. Zrychlení růstu spotřeby lze částečně vysvětlit zvýšením mezd v 1. čtvrtletí. V tomto období se průměrná mzdy zvýšila o 9,3%, což představuje reálný přírůstek ve výši 5,0%. V loňském roce se reálné mzdy sice také zvýšily avšak přírůstky byly podstatně nižší. Dalším faktorem, jež podpořil růst spotřeby domácností, je pokles míry nezaměstnanosti a snížení obav ze ztráty zaměstnání. Obojí vede ke zvýšení sklonu ke spotřebě, o čemž svědčí také srovnání vývoje výdajů domácností a jejich úspor. Ke změně chování spotřebitelů přispívá také rozrůstající se nabídka financování spotřeby na úvěr. Dnes již lze využít nejen bankovních spotřebitelských úvěrů, ale také různých forem leasingu či nákupů na splátky. V neposlední řadě přispělo k růstu spotřeby také rozšíření prodejních kapacit. Chování českých spotřebitelů ovlivňují stále více nadnárodní řetězce supermarketů, hypermarketů, hobbymarketů, ....

Nejdůležitějším příspěvkem k růstu ekonomiky bylo opět zvýšení zásob. V 1. čtvrtletí se zásoby zvýšily o 26,6 mld. Kč, což je o 8,6 mld. Kč vyšší přírůstek než ve stejném období loňského roku. Za růstem zásob lze hledat tři příčiny. Růst produkce v průmyslových odvětvích si žádá také vyšší zásoby surovin, materiálů a polotovarů. Zároveň pokračuje rychlý růst tvorby fixního kapitálu, ten je však před účetním převedením do hmotného investičního majetku evidován jako zásoba. Navíc růst obratu v maloobchodních prodejnách si také žádá zvýšení zásob.

Pro budoucí vývoj ekonomiky je důležitý rychlý růst tvorby hrubého fixního kapitálu. V 1. čtvrtletí se fixní investice zvýšily o 7,3%. Pokračování rychlého růstu investic vede k rozšiřování produkčních kapacit a potenciálu české ekonomiky. Díky tomu by v budoucnosti mohlo být udrženo dostatečné tempo růstu ekonomiky včetně růstu životní úrovně, aniž by došlo ke vzniku vnitřní či vnější nerovnováhy. Investiční poptávka je financována do značné míry ze zdrojů ze zahraničí. Pro udržení současného tempa růstu investic však bude nutné, aby se podařilo uvolnit také domácí zdroje, tj. aby se obnovilo úvěrové financování investic.

Pokud roste domácí spotřebitelská a investiční poptávka a zároveň dochází ke zpomalení růstu zahraniční poptávky lze očekávat, že dojde ke zhoršení reálné bilance v obchodu se zbožím a službami. A je tomu skutečně tak. Dovoz ve stálých cenách se meziročně zvýšil o 21,8%, tempo růstu vývozu zaostalo o 2%. Zhoršení reálného salda se tak do HDP promítlo negativním příspěvkem ve výši 2,9%.

Co se týče tvorby HDP, je jednoznačně nejvýznamnější příspěvek průmyslu, kde se hrubá přidaná hodnota meziročně zvýšila o 9,6% a podíl průmyslu na HDP vzrostl na 37,2%. Současný růst ekonomiky se prozatím neprojevil negativně ve vývoji inflace, ale generuje tlaky na prohlubování schodku obchodní bilance a běžného účtu. Vzhledem k silnému přílivu přímých zahraničních investic by však nemělo dojít k negativním dopadům na směnný kurz a vývoj ekonomiky. Současné tempo růstu umožňuje uzavírání produkční mezery, která zde vznikla v předchozí recesi, a dává České republice šanci snížit náskok, který mají země Evropské unie. Očekáváme, že za celý letošní rok se hrubý domácí produkt zvýší o 3,3%.

(David Marek)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.12.2017
22:01Americké trhy bez výraznějších zpráv mírně ztrácely, Teva si připsala 10%
19:25Zdánlivě nerozbitná investiční teze od Morgan Stanley
18:45Světový trh s ropou bude v prvním pololetí v přebytku, říká IEA
17:59Summary: Prodej větrníků, nákup filmů a internetová neutralita
17:35Pražská burza rostla třetí den za sebou, PX +0,52 %
17:10Disney koupí aktiva Foxu za 66 miliard dolarů. Měl by se Netflix bát?
17:02Technická analýza: Týden bohatý na události rozhoupal trh s ropou
16:30ECB euru další zisky nepřinesla, zatímco dolar využil dobré zprávy z ekonomiky  
15:15ECB výrazně vylepšuje prognózu, ale dál mává holubičími křídly
15:14Česká zbrojovka a.s.: Zápis z řádné valné hromady akciové společnosti
14:41Listopad znovu nastartoval americký maloobchod  
14:38České ekonomice došli lidé, její růst v příštím roce zpomalí
14:09INFOND investiční fond s proměnným základním kapitálem: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:48ECB zlepšila výhled růstu v eurozóně a Draghi hýbe eurem. Sledovali jsme ŽIVĚ
13:35Konsorcium v čele s EPH kupuje většinu v druhé největší maďarské elektrárně
13:15Sazby v Británii beze změny, další proměny rétoriky tentokrát nepřišly
11:54Ifo: Německá ekonomika poroste příští rok nejrychleji od 2011
11:37Evropa před ECB ztrácí, Vestas Wind Systems +7 %
11:01Eurodolar přestal růst, když vyprchal efekt Fedu. Jsou tu ale data a přijde ECB  
10:44VIG (-0,19 %) spojí dvě české pojišťovny

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Maloobchodní tržby vč. PHM, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
15:45USA - PMI v průmyslu (Markit)