Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Prognóza obchodní bilance v prosinci: levnější ropa a vánoční výpadek exportu

19.1.2001 10:40
Autor: 

V pondělí zveřejní ČSÚ bilanci zahraničního obchodu v prosinci. Očekáváme schodek 22 mld. Kč. V prosinci působilo na výši schodku zahraničního obchodu několik faktorů. Mezi nejdůležitější patří tradiční pokles exportní aktivity v závěru roku, rostoucí investiční poptávka v ČR a vývoj dovozních cen nerostných paliv. Za celý loňský rok očekáváme negativní saldo ve výši 126 mld. Kč.
Prosinec je měsícem, jež ve srovnání se zářím, říjnem či listopadem vykazuje pokles objemu exportu. To bývá hlavní příčinou vyšších schodků. Tento již tradiční vývoj je dán nižší ekonomickou aktivitou, což je důsledek vánočních svátků a častého čerpání dovolené mezi Vánocemi a Silvestrem. V loňském roce byl tento vliv posílen nízkým počtem pracovních dní (o tři méně ve srovnání s prosincem 1999), na němž závisí objem průmyslové produkce a s tím i objem exportu.

K poklesu dochází obvykle také u dovozu, ten je však poměrně malý oproti poklesu exportu. Tradičně vyšší listopadový schodek tak nelze vysvětlovat pouze zvýšenou spotřebitelskou poptávkou.

Významným faktorem působícím na schodek obchodní bilance v loňském roce bylo výrazné zvýšení dovozu strojů a dopravních prostředků. To souvisí s masivním přílivem přímých zahraničních investic, ale i lepšící se finanční situací domácích firem. Při poklesu exportu by v této komoditní skupině měl být v prosinci vykázán schodek přibližně 4 mld. Kč, ač v listopadu bylo saldo v této skupině aktivní.

V neposlední řadě se na schodku obchodní bilance podepsal vývoj dovozních cen nerostných paliv a reálného objemu dovozu nerostných paliv. V prosinci došlo k obratu obou klíčových parametrů určujících dovozní ceny nerostných paliv. Cena ropy poklesla o více než 20% a koruna posílila k dolaru o téměř 6%. Je však nutno vzít do úvahy, že s oživením domácí ekonomiky přichází zvýšená poptávka po pohonných hmotách a dalších ropných produktech. V listopadu sice došlo k jednorázovému výpadku dovozu nerostných surovin, trend v loňském roce však byl jednoznačně rostoucí. Kombinace obou efektů, cenového vlivu a dopadu rostoucí poptávky, by podle našeho odhadu měla přinést mírný pokles schodku v této komoditní skupině na 7 až 8 mld. Kč z listopadových 8,8 mld. Kč. V meziročním srovnání to však představuje zhoršení o 2 až 3 mld. Kč.

Prohlubování schodku obchodní bilance již nelze zdůvodňovat pouze cenami ropy. Stále výrazněji se do bilance zahraničního obchodu promítá akcelerace domácí investiční poptávky. Proto by ani letošní rok neměl přinést obrat k nižším hodnotám schodku obchodní bilance. Vzhledem k charakteru současného dovozního boomu můžeme očekávat, že v budoucnosti by mohl být posílen exportní potenciál českého průmyslu, jež by měl přispět k potlačení tendence narůstání deficitů.

(David Marek)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y