Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Prosincová inflace dosáhla +0,2% meziměsíčně; žádné překvapení se nekoná

9.1.2001 9:05
Autor: 

Index spotřebitelských cen se v prosinci meziměsíčně zvýšil 0,2%, meziročně jsou spotřebitelské ceny vyšší o 4,0%. Prosincová změna spotřebitelských cen odpovídá tržním očekáváním.

Nejvíce se zvýšily ceny ve skupině volný čas 0,9% díky sezónnímu zvýšení cen zimních rekreačních pobytů (5,2%). Tento faktor přispěl k meziměsíční inflaci necelou jednou desetinou. Výrazněji se zvýšily také ceny potravin, 0,6% meziměsíčně. Za růstem cen potravin stojí především zvýšení cen ovoce a zeleniny, jež je pro toto roční období typické. Jejich růst se na meziměsíční inflaci podílí dvěma desetinami procenta. Naopak poklesly ceny v dopravě o 1,0% především díky snížení cen pohonných hmot o 2,6%. Pokles cen v dopravě snížil meziměsíční inflaci o jednu desetinu. V ostatních skupinách indexu spotřebitelských cen se cenové změny pohybovaly od mínus jedné desetiny do plus jedné desetiny a jejich dopad na celkovou inflaci tak byl zanedbatelný.

Vývoj inflace zůstává příznivý. Přímý dopad cenového šoku způsobeného vysokými dovozními cenami nerostných paliv zmizel. Jediným znepokojujícím prvkem zůstává zrychlení růstu cen potravin v posledních měsících. Přihlédneme-li však k sezónním faktorům působícím na ceny ovoce, zeleniny a zimní rekreaci, můžeme konstatovat, že inflace se vyvíjí příznivě a prozatím nepředstavuje makroekonomický problém. Jádrová inflace po očištění o sezónní vlivy činí pouze 0,1% meziměsíčně.

Aktuální inflační výsledek potvrdil, že tendence zrychlování růstu čisté inflace stále neohrožují splnění letošního inflačního cíle (2-4%). Podle naší prognózy by se čistá inflace měla v průběhu roku držet středu cílového pásma a na konci roku by se měla udržet v intervalu 3,2-3,6%. V první polovině letošního roku nás tedy patrně zvyšování sazeb centrální bankou nečeká. Nelze ho však vyloučit v druhé polovině roku. To bude záviset na inflačním cíli pro rok 2002, který ČNB stanoví v dubnu letošního roku, a na předpokládaném vývoji inflace na jaře roku 2002. Vzhledem ke zpožděnému dopadu měnově-politických opatření by v případě růstu inflačních prognóz musela centrální banka zakročit ještě v letošním roce. Více nám napoví vývoj spotřebitelských cen v následujících měsících.

(David Marek)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data