Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Zvýšení těžebních limitů nemělo na cenu ropy téměř žádný vliv

31.10.2000 12:19
Autor: 

Země OPEC rozhodly ke konci minulého týdne (již počtvrté v tomto roce) o dalším navýšení denního limitu na těžbu ropy tentokráte o 500 000 barelů denně ve snaze stlačit vysoké ceny ropy. V březnu navýšily země OPEC těžební limit o 1,45 mil. barelů denně, v červnu poté došlo k dalšímu navýšení těžby o 0,708 mil barelů denně a v září pod tlakem přetrvávajících vysokých cen ropy, které se ocitly na 10-ti letém maximu, země OPEC zvýšily těžbu o dalších 800 000 barelů denně. Těžba ropy se tak v tomto roce zvýšila již o více než 16%. I přes zvyšování nabídky ropy na trhu cena černého zlata zůstává vysoká. Po posledním navýšení těžby byla reakce ceny téměř nulová. Cena ropy typu Brent s dodávkou v prosinci byla dnes dopoledne na úrovni 31,0 USD za barel.

Trh bude nyní pravděpodobně udržovat cenu ropy na vysoké úrovni, neboť panuje obava, že USA jako největší světový odběratel ropy má zásob této strategické suroviny nedostatek. Dramatická situace na Blízkém východě nervozitu dále zvyšuje. Pokles ceny ropy se nejspíše nedá očekávat dříve než na přelomu roku.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.04.2026
22:00Americké akciové indexy útočí na nová historická maxima  
17:47Co a jakým směrem potáhne dolar
16:09AI přebíjí geopolitiku. Analytici masivně zvyšují odhady zisků firem z rozvíjejících se trhů  
14:27Restrukturalizace Citi nese ovoce, banka vykázala nejlepší návratnost za pět let
13:34Stát zahájí první kroky k zestátnění ČEZ letos v červnu. Plně ovládnout ho chce do roku 2029
13:29BlackRock překonal odhady a zaznamenal rekordní příliv do ETF
13:14JPMorgan překonala rekordy v tradingu, přesto snížila výhled
11:35Šance na dohodu USA - Írán drží optimismus na trzích. Důsledky války poodhalí PPI  
11:30Novo Nordisk spojuje síly s OpenAI. Doufá v urychlení vývoje nových léků
11:00Poptávka po ropě letos klesne, IEA kvůli Íránu výrazně přehodnotila prognózu
10:36Jan Bureš: Pohonné hmoty tlačí inflaci ke dvěma procentům, intenzita energetického šoku rozhodne
10:03Rozbřesk: Trhy věří brzkému konci íránského konfliktu. Ale co když se pletou?
9:48Příliš drahá a roztříštěná? Investoři zpochybňují strategii i valuaci OpenAI
9:21Tržby LVMH nesplnily očekávání. Oživení luxusu brzdí válka na Blízkém východě
8:43Nejistota kolem Hormuzu pokračuje, OpenAI čelí otázkám ohledně valuace a Rolls-Royce SMR má kontrakt na tři reaktory  
6:05Block: Vliv umělé inteligence na zaměstnanost se znatelně projeví na akciovém trhu
13.04.2026
17:41Prémiové americké akcie a „AI“ nový normál
16:48Globální odbyt Škody Auto v prvním čtvrtletí vzrostl o 14 procent
16:31PODCAST Týdenní výhled: Válka stále nekončí a zatahuje do hry Čínu, v USA se rozjíždí výsledková sezóna  
15:04OPEC snížil kvůli válce na Blízkém východě výhled poptávky po ropě

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Čína - Obchodní bilance, mld. USD
9:00CZ - CPI, y/y
14:30USA - PPI, y/y