Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Akcie vynáší příliš mnoho

27.12.2006 11:50

Jednou z oblastí, kdy se trh dlouhodobě odmítá chovat podle toho, co říká teorie, je jeho výnos relativně k ostatním aktivům. Vědci i praktičtí investoři se asi shodnou na tom, že by akciový trh měl vynášet více než méně riziková aktiva – tj. zejména státní dluhopisy, ať již krátké, či dlouhé. Na teoretické úrovni se ale objevuje disproporce mezi tím, nakolik jsou akcie rizikovější a o kolik více vynášejí (jaká je jejich prémie, tzv. MRP). Jednoduše řečeno – historický výnos nad méně riziková aktiva znatelně převyšuje to, co je ospravedlnitelné na základě vyšší rizikovosti. Jde o tzv. market premium puzzle.

Podíváme se zde, jak to vlastně s tímto vyšším výnosem-rizikem vypadá. Standardní odchylka výnosu akcií byla ve Spojených státech za posledních necelých sto let 20,2 %, krátkodobých státních dluhopisů 3,1 % a dlouhodobých 7,6 %. Rizikovost akcií, ve smyslu celkového rizika, je tak tedy skutečně znatelně vyšší – téměř třikrát ve srovnání s dlouhými státními dluhopisy.

Dáme-li jednoduchým lineárním způsobem dohromady tento ukazatel rizikovosti a naměřenou průměrnou návratností, dostaneme následující obrázek:

Za každé dodatečné procento st. odch. se tak podle odvozeného „platí“ 0,47% vyšší návratností. Bez pouštění se do detailů je nutno upozornit, že zde ale zvažujeme celkové riziko, tj. systematické i oddiverzifikovatelné (tj. nezvažujeme to, jak roste návratnost při růstu systematického rizika relevantního pro diverzifikovaná portfolia).

Standardní odchylka MRP je velmi podobná odchylce výnosu akcií – je 21 %. MRP se úzce pohybuje s trhem, jejich korelace je 0,93, MRP jde proti dluhopisům s korelací -0,28. MRP sumarizují následující grafy:

Z grafů je patrno, co komplikuje jak výzkum, tak praktickou práci s MRP (tj. např. odhad hodnoty akcie, který MRP používá v rámci stanovení vhodné diskontní sazby pro danou společnost). Hodnoty se poměrně významně liší jak v závislosti na zvoleném období, tak v závislosti na zvoleném průměru. Diskusi lze vést i o tom, co je „správným“ bezrizikovým aktivem a následně na čem měřit MRP. Každopádně nejvyšší výnos nad dlouhodobými dluhopisy realizovali investoři v období 1928 – 2004 (zřejmě jen teoreticky) – dostali každý rok průměrně necelých 5% nad výnos dlouhých státních dluhopisů.

Zatímco trh ve Spojených státech je zřejmě nejrozvinutějším (z hlediska velikosti, likvidity, šířky trhu, apod.), není jediným trhem. Důvodů pro to, aby se prémie měnila v závislosti na státu, je pak několik. Prvním je samotná struktura trhu – tam, kde se obchodují rizikovější akcie (na trhu dominují rizikovější odvětví), bude prémie vyšší a naopak. Prémie pak přirozeně bude růst tam, kde je sama ekonomika volatilnější a kde jsou další, např. politická rizika. Např. ale v letech 1970 – 1990 byla v Německu MRP okolo 0,6 %, v Itálii 0,34 %, Švýcarsku 1,20 %. V USA ve stejném období 3,82 %, v Japonsku 6,74 % a v UK 6,25 %. Tyto rozdíly asi nepůjde vysvětlit jmenovanými faktory. Zůstává ale jedna věc, která může vysvětlit vše – rozdíl v očekáváních a v realizovaných hodnotách. Očekávání mohla dávat smysl podle uvedených faktorů, ale realita se prostě dlouhodobě odlišila od těchto vizí.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data