Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Akcie vynáší příliš mnoho

27.12.2006 11:50

Jednou z oblastí, kdy se trh dlouhodobě odmítá chovat podle toho, co říká teorie, je jeho výnos relativně k ostatním aktivům. Vědci i praktičtí investoři se asi shodnou na tom, že by akciový trh měl vynášet více než méně riziková aktiva – tj. zejména státní dluhopisy, ať již krátké, či dlouhé. Na teoretické úrovni se ale objevuje disproporce mezi tím, nakolik jsou akcie rizikovější a o kolik více vynášejí (jaká je jejich prémie, tzv. MRP). Jednoduše řečeno – historický výnos nad méně riziková aktiva znatelně převyšuje to, co je ospravedlnitelné na základě vyšší rizikovosti. Jde o tzv. market premium puzzle.

Podíváme se zde, jak to vlastně s tímto vyšším výnosem-rizikem vypadá. Standardní odchylka výnosu akcií byla ve Spojených státech za posledních necelých sto let 20,2 %, krátkodobých státních dluhopisů 3,1 % a dlouhodobých 7,6 %. Rizikovost akcií, ve smyslu celkového rizika, je tak tedy skutečně znatelně vyšší – téměř třikrát ve srovnání s dlouhými státními dluhopisy.

Dáme-li jednoduchým lineárním způsobem dohromady tento ukazatel rizikovosti a naměřenou průměrnou návratností, dostaneme následující obrázek:

Za každé dodatečné procento st. odch. se tak podle odvozeného „platí“ 0,47% vyšší návratností. Bez pouštění se do detailů je nutno upozornit, že zde ale zvažujeme celkové riziko, tj. systematické i oddiverzifikovatelné (tj. nezvažujeme to, jak roste návratnost při růstu systematického rizika relevantního pro diverzifikovaná portfolia).

Standardní odchylka MRP je velmi podobná odchylce výnosu akcií – je 21 %. MRP se úzce pohybuje s trhem, jejich korelace je 0,93, MRP jde proti dluhopisům s korelací -0,28. MRP sumarizují následující grafy:

Z grafů je patrno, co komplikuje jak výzkum, tak praktickou práci s MRP (tj. např. odhad hodnoty akcie, který MRP používá v rámci stanovení vhodné diskontní sazby pro danou společnost). Hodnoty se poměrně významně liší jak v závislosti na zvoleném období, tak v závislosti na zvoleném průměru. Diskusi lze vést i o tom, co je „správným“ bezrizikovým aktivem a následně na čem měřit MRP. Každopádně nejvyšší výnos nad dlouhodobými dluhopisy realizovali investoři v období 1928 – 2004 (zřejmě jen teoreticky) – dostali každý rok průměrně necelých 5% nad výnos dlouhých státních dluhopisů.

Zatímco trh ve Spojených státech je zřejmě nejrozvinutějším (z hlediska velikosti, likvidity, šířky trhu, apod.), není jediným trhem. Důvodů pro to, aby se prémie měnila v závislosti na státu, je pak několik. Prvním je samotná struktura trhu – tam, kde se obchodují rizikovější akcie (na trhu dominují rizikovější odvětví), bude prémie vyšší a naopak. Prémie pak přirozeně bude růst tam, kde je sama ekonomika volatilnější a kde jsou další, např. politická rizika. Např. ale v letech 1970 – 1990 byla v Německu MRP okolo 0,6 %, v Itálii 0,34 %, Švýcarsku 1,20 %. V USA ve stejném období 3,82 %, v Japonsku 6,74 % a v UK 6,25 %. Tyto rozdíly asi nepůjde vysvětlit jmenovanými faktory. Zůstává ale jedna věc, která může vysvětlit vše – rozdíl v očekáváních a v realizovaných hodnotách. Očekávání mohla dávat smysl podle uvedených faktorů, ale realita se prostě dlouhodobě odlišila od těchto vizí.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:30USA - Empire State Manufacturing index
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m