Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Singer (ČNB): Samostatná koruna chrání ekonomiku před dramatickými důsledky finanční krize v zahraničí

Singer (ČNB): Samostatná koruna chrání ekonomiku před dramatickými důsledky finanční krize v zahraničí

15.9.2008 15:58

Atraktivnost české koruny by se se vstupem okolních zemí do eurozóny měnit neměla, uvedl dnes viceguvernér ČNB Miroslav Singer na dotaz Patria Online v reakci na výroky představitelů asociace exportérů, že česká koruna může stát terčem spekulantů, pokud Česká republika neurychlí přípravy na zavedení eura (viz ZDE). Existence samostatné měny nás naopak podle Singera částečně chrání od problémů finančních trhů v jiných zemích, které působí mnohem horší škody, než posilování koruny.

„Míra, s jakou se měna může stát terčem spekulantů je primárně dána hloubkou (zjednodušeně likviditou) jejího forexového a peněžního trhu, a tato hloubka se vstupem jiných zemí do eurozóny nemění,“ řekl Singer. „Jsme už 4 roky součástí EU, jsme pojímáni jako relativně vyspělý trh, v ekonomické úrovni dosahujeme, či překonáváme úroveň několika tzv. "starých" zemí EU. Naše konvergence bude v příštích letech dále pokračovat. Nedomnívám se, že by se atraktivnost naší měny měla významněji měnit s tím, jak budou jiné země regionu přistupovat,“ řekl viceguvernér a doplnil, že z bezprostředního hlediska jsou naopak navíc nejlepším terčem měny v období předcházejícím rozhodnutí o vstupu.

Kurz koruny je podle Singera v tuto chvíli „zjevně pod vlivem útěku likvidity z problémových finančních trhů vyspělých zemí do ,bezpečných útočišť´, mezi které česká měna patří.“ Viceguvernér nicméně podotkl, že „tímto bezpečným útočištěm jsme mimo jiné proto, že existence samostatné měny nás alespoň částečně izoluje od závažných problémů finančních trhů jiných zemí, a tyto problémy ekonomikám těchto zemí působí mnohem dramatičtější škody, než nám způsobuje posilování české koruny, na které navíc může, bude-li třeba, reagovat naše měnová politika.“


Váš názor
 • Platy v €
  16.9.2008 10:20

  Naši zlatí představitelé by měli dostávat plat v € jakož i pan Singer, pak bychom měli € zavedeno již zítra a my střední exportéři po problémech
  OH
 • vážený
  15.9.2008 16:41

  pane, podle všeho uvažujete jako většina politiků. Je vám vcelku jedno, jak to tady bude vypadat za několik let, hlavně že se teď máte dobře a máte svý korýtko. To co jste napsal je sice do určité míry pravda, ale jen krátkodobá. Dlouhodobě půjdeme (myšleno naše ekonomika) do kytek (nechci psát to slovo nevybíravé byť asi více pravdivé).
  tk69
  • Re: vážený
   15.9.2008 18:04

   nepozoruji, že bychom šli do kytek... to spíš jen občas někdo řve, aby si ulevil
   Bo
  • Re: vážený
   15.9.2008 17:23

   To co jste psal vy o korýtkách, je sice taky částečně pravda, ale tvrdá měna ještě žádnou ekonomiku nepoložila a NIKDY nepoloží. Koruna je v podstatě dlouhodobě směnitelná za zlato ve velmi stálém kursu. Opravdu nemám zájem dělat za slábnoucí dolar, za který si koupím čímdál méně. Spor o to, jestli korunu uměle znehodnotit, je jen sporem o to, jestli vytisknout inflační peníze, nebo ne. Zkrátka dělat to samé, co FED. Čeští pracující mají zájem dostávat peníze v poctivé měně, vývozci zase mají zájem vyvézt a prodat jejich práci (těch samých pracujících) za babku. Výhoda pro jedny znamená nevýhodu pro druhé. Pokud bychom ale měnu jednou začali znehodnocovat, pak naše koruna přijde o důvěryhodnot. Tu už pak nepůjde získat zpátky a budeme muset přijmou Euro.
   HonzaH
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC