Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MF: Vláda schválila rozpočet na příští rok s deficitem 38 mld. Kč

MF: Vláda schválila rozpočet na příští rok s deficitem 38 mld. Kč

22.09.2008 14:57
Autor: ČTK

Praha (ČTK) - Vláda dnes schválila návrh státního rozpočtu na příští rok. Stát by měl hospodařit se schodkem 38,1 miliardy korun. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu o tom informoval ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL). Rozpočet nyní posoudí Poslanecká sněmovna, kde zatím vláda nemá zaručeny hlasy všech koaličních poslanců.

Návrh rozpočtu je postaven na daňových změnách, které připravil ministr Kalousek. Tři poslanci ODS v čele s Vlastimilem Tlustým se již nechali slyšet, že daňové úpravy nepodpoří. Změna zákona o daních by měla od příštího roku snížit sociální pojištění pro zaměstnance o 1,5 procentního bodu a zachovat 15procentní daň z příjmu.

Podle vicepremiéra Jiřího Čunka (KDU-ČSL) by přitom vláda měla skončit, pokud se jí nepodaří ve sněmovně státní rozpočet prosadit.

Pokud by sněmovna rozpočet neschválila do konce letošního roku, stát by musel hospodařit podle takzvaného rozpočtového provizoria. Stát by se tedy musel řídit výdaji a příjmy naplánovanými pro předchozí rok. V desetileté historii samostatné ČR zatím sněmovna rozpočet dvakrát neschválila před koncem předchozího roku. V roce 1999 stát provizorně hospodařil do poloviny ledna a v roce 2000 do začátku března.

Navržený rozpočet má podle ministerstva financí zajistit dosažení deficitu veřejných financí na úrovni 1,6 procenta HDP. Pro přijetí eura je podle požadavků EU nutno dodržet tříprocentní hranici. Cílem vlády je nadále deficit snižovat až na 1,2 procenta HDP v roce 2012. Pro letošní rok je naplánován schodek rozpočtu 71,3 miliardy korun. Loni stát hospodařil s deficitem 66,4 miliardy korun.

Naplánované výdaje i příjmy rozpočtu vláda navýšila o 700 milionů korun díky prodeji nemovitostí v majetku ministerstva vnitra a úřadu vlády. Výdaje státu tak budou 1,152 bilionu korun a příjmy 1,114 bilionu korun. O 100 milionů korun byl rovněž posílen rozpočet Bezpečnostní informační služby, a to přesunem peněz v rámci rozpočtu.

Jednu miliardu korun získalo navíc ministerstvo školství, a to na vysoké školy. Celkem 400 milionů přitom získá podle Kalouska školství z Všeobecné pokladní správy a 600 milionů z dotací původně určených pro Státní fond dopravní infrastruktury. Fond ovšem o tyto peníze nepřijde, vláda totiž aktualizovala příjmy z mýtného právě o 600 milionů korun.

Navržený rozpočet ovšem počítá příští rok s růstem ekonomiky o 4,8 procenta, což je dnes podle ekonomů velmi optimistický údaj. Podle nich poroste ekonomika tempem kolem čtyř procent, a příjmy rozpočtu by se tak oproti plánu mohly propadnout o desítky miliard.

"Odhady jsou z poloviny letošního roku. Dnes jsem je již nemohl označit za konzervativní, ale optimistický odhad. Není ovšem mimo realitu," uvedl ministr s tím, že doporučil vládě zatím ekonomickou prognózu neměnit. Nový odhad vývoje ekonomiky chce Kalousek učinit až na začátku příštího roku a případnému negativnímu vývoji přizpůsobit provozní výdaje státu. "Případný propad v příjmech ohrozí maximálně deficit státního rozpočtu. Výdaje totiž dodržíme a neutratíme o korunu více, než bylo schváleno ve výdajových rámcích," dodal Kalousek.

Vládní koalice měla ve sněmovně po volbách polovinu hlasů. Zákony prosazovala díky takzvaným přeběhlíkům z ČSSD. Řady vládních poslanců minulý týden oficiálně opustili poslanci Juraj Raninec a Jan Schwippel, kteří vystoupili ze sněmovního klubu vládní ODS. Oba řekli, že daňové změny nepodpoří. Ruku pro ně nechce zvednout ani Vlastimil Tlustý. Místo stovky koaličních hlasů jich tak kabinet má 97. V dolní komoře jsou pak další čtyři nezařazení poslanci - Miloš Melčák, Michal Pohanka, Evžen Snítilý a Petr Wolf. Ti již dříve opustili sněmovní frakci ČSSD.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.05.2024
22:05Warren Buffett výrazněji promluvil do obchodování s Applem  
17:36Likvidita a akcie v letošním roce – jiný a přitom stále stejný příběh
16:58Spotřebitelé čekají vyšší inflaci a kazí tím investorům závěr týdne  
15:15Japonská automobilka Honda zvýšila celoroční zisk o 70 procent na rekord
15:01Počet vážně ohrožených hypoték v USA roste?
13:22Akcie Novavax dramaticky rostou na dohodě se Sanofi na kombinaci vakcíny proti covid-19 a chřipce
12:51Perly týdne: Tři hlavní investiční příběhy současnosti
11:35Výsledky Groupon: Tržby se konečně po 8 letech vrátily k růstu  
10:42Růstový sentiment se drží, přispívá i Čína  
10:12Gen očekává pro fiskální rok 2025 příjmy u 4 miliard dolarů. Roli prezidenta opouští Ondřej Vlček
9:25Nezaměstnanost v ČR v dubnu klesla na 3,7 procenta, volných míst ubylo
9:07Britská ekonomika se ve čtvrtletí vymanila z recese, vzrostla o 0,6 procenta
8:52Evropa míří k pozitivnímu zahájení, podle Spurného je i v Česku ve hře slovenský model sektorové daně  
8:51Rozbřesk: Spotřebitelé začínají (konečně!) utrácet. Korunu povzbudil silný maloobchod, vyhlíží zápis ze zasedání ČNB
8:19USA chystají cla na dovoz elektromobilů z Číny, píše Bloomberg
09.05.2024
22:01Slabý trh práce pomohl trhům  
18:03Zlato a akcie – cykly a trend
16:54Snížení sazeb se blíží, naznačuje BoE. Také data vyzněla příznivě  
16:48Japonská automobilka Nissan téměř zdvojnásobila celoroční zisk
16:05Evropský ziskový motor se s recesí ve zpětném zrcátku roztáčí, stratégové Citi vidí signál k dalšímu zlepšení

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data