Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Google popřel informace, že se stahuje z Číny, chce vyjednávat

Google popřel informace, že se stahuje z Číny, chce vyjednávat

18.01.2010 10:33
Autor: mediafax

ŠANGHAJ (MEDIAFAX) - Společnost Google (580 USD, -1,67%) popřela informace, že se stahuje z čínského trhu a ještě chce s čínskou vládou vyjednávat. Uvedla to v neděli agentura Reuters s tím, že Google nyní vstupuje již do druhého týdne velmi složitých vztahů s čínskou vládou.

Nejpopulárnější internetový vyhledávač na světě Google na počátku tohoto týdne prohlásil, že uvažuje o odchodu z čínského trhu poté, co musel čelit sofistikovanému internetovému útoku na svou síť, který měl za důsledek krádež intelektuálního vlastnictví.

Společnost také oznámila, že již nehodlá filtrovat obsah svého vyhledávače v čínštině a bude se pokoušet vyjednat možnost provozu legálního nefiltrovaného internetového vyhledávače. Pokud se to nepodaří, z trhu možná ale skutečně odejde.

Většina filtrů na stránkách google.cn nicméně ještě v neděli fungovala, i když kontrola při vyhledávání některých hesel, včetně události 4. června 1898 na náměstí Nebeského klidu, je podle agentury Reuters poněkud uvolněnější.

Prohlášení Googlu zaujalo velkou část z čínských 384 milionů uživatelů internetu. Čína je největší internetový trh na světě co do počtu uživatelů čínské blogy a lokální média citují nejmenované zdroje s tím, že Google se již rozhodl uzavřít svou pobočku v Číně.

Google to nicméně popřel s tím, že společnost stále ještě kontroluje svou vnitřní síť poté, co v polovině prosince čelila kybernetickému útoku. Kromě toho společnost uvedla, že v příštích několika týdnech hodlá jednat s čínskou vládou.

Čínské vedení se pokusilo bagatelizovat hrozbu Googlu, že z Číny odejde s tím, že existuje mnoho způsobů, jak problémy vyřešit. Pekingská vláda nicméně trvá na tom, že všechny zahraniční společnosti, včetně Googlu, musí dodržovat čínské zákony.

Podle agentury Reuters Google riskuje, že se stane dalším sporným bodem v čínsko-amerických vztazích, které již nyní zatěžují spory kolem směnného kurzu čínské měny, obchodní protekcionismus nebo americké dodávky zbraní na Tchaj-wan. Americká vláda navíc již nyní připravuje diplomatickou nótu kvůli útoku čínských hackerů na síť Googlu.

Washington se již dlouhou dobu obává čínských špionážních útoků přes internet. Poradní výbor amerického Kongresu v listopadu prohlásil, že čínská vláda se zřejmě snaží proniknout do amerických počítačů a získat data využitelná pro vojenské účely.

V roce 2006, kdy Google zahajoval provoz stránek google.cn s tím, že zavedl autocenzuru na vyhledávání některých hesel, uvedl, že z tohoto kroku budou profitovat obyvatelé Číny, protože se rozšíří jejich přístup k informacím. "Učinili jsme rozumné rozhodnutí, i když si nemůžeme být jisti, že se ukáže být tím nejlepším," prohlásil zástupce Googlu na slyšení před kongresovým výborem pro zahraniční záležitosti v roce 2006.

Rozhodnutí Googlu veřejně odmítnout cenzuru a obvinit čínské hackery z útoku a krádeže intelektuálního vlastnictví považují někteří analytici za smělý krok. "Dosud tady nebyla žádná společnost, která by vůči čínské vládě přijala veřejně tak silně konfrontační postoj," prohlásil James McGregor z poradenské společnosti Apco Worldwide.

Na druhou stranu to Googlu může přinést další komplikace bez ohledu na to, zda se rozhodne čínský trh opustit, či nikoliv. Analytik JPMorgan (43,68 USD, -2,26%) Dick Wei uvedl, že vztahy Googlu a čínské vlády jsou již nyní velmi poškozeny a pokud se firma rozhodne zůstat, může se stát terčem ještě přísnější regulace.

Analytik UBS (16,1 CHF, -2,66%) Wang Jinjin si také myslí, že vztahy Googlu se zadavateli reklamy byly poškozeny výhružkou, že společnost odejde z Číny a že inzerenti nyní budou dávat více přednost čínskému vyhledávači Baidu (467,68 USD, 0,74%), který čínskému trhu dominuje.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data