Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Businessweek: USA v bodu zvratu

Businessweek: USA v bodu zvratu

9.2.2010 7:58
Autor: Redakce, Patria Online

V současné době se stále najde spousta zájemců o státní dluhopisy USA. Ale pokud půjčování ze strany americké vlády ještě výrazně naroste, investoři by mohli náhle ztratit důvěru v tuto zemi.

Nepřibližuje se pohled globálních investorů na Spojené státy bodu zvratu? Tak zněla bezprostřední otázka pro prezidenta Obamu 1. února poté, co zveřejnil federální rozpočet, který počítá s velkými deficity do roku 2020, což dále navýší již tak velký objem vládního dluhu. Problém velkého dluhu samozřejmě není ničím novým. A doposud, navzdory tomu, že její dluhopisy vynášejí jen rekordně nízké výnosy, americká vláda neměla žádný problém najít pro ně zájemce. Ale s celkovým federálním dluhem, který by se měl do fiskálního roku 2011 nebo 2012 vyrovnat velikosti ročního HDP, se řada ekonomů obává, že by investoři mohli náhle důvěru v USA ztratit a požadovat vyšší výnosy jako odměnu za riziko, které podstupují.

Jak zjistilo Řecko, ztráta důvěry investorů se může rychle vymknout z ruky. Jestliže budou USA muset platit vyšší výnosy na vydané dluhopisy, jejich celkové úrokové náklady porostou. V tu chvíli bude vláda muset buď omezit výdaje a navýšit daně, nebo zvýšit půjčky, aby pokryla úrok z těch stávajících. První řešení není politicky populární a druhé je smrtelné pro vládní důvěru. Pokud věřitelé dospějí k závěru, že USA nemají politickou vůli dostat svůj výdajový deficit pod kontrolu, mohou zpanikařit, což by zvedlo výnosy a úrokové náklady ještě výše a roztočilo nebezpečnou spirálu.

Ve studii „Growth in a Time of Debt“ zveřejněné minulý měsíc ekonomové Kenneth Rogoff z Harvard University a Carmen Reinhart z University of Maryland uvádějí, že vyspělé ekonomiky v minulosti významně zpomalily, když poměr jejich dluhu k HDP překročil 90 % (jedná se o celkový dluh, ne pouze část drženou veřejností). Podle Obamovy administrativy dosáhl v roce 2009 celkový poměr dluhu k HDP 83 %; letos by mohl dosáhnout 94 %, 99 % v roce 2011 a 101 % v roce 2012. Dluh by mohl jít dokonce výše, pokud by prezident povolil ve svém úsilí zrušit úlevy na daních z Bushovy éry a zafixovat část vládních výdajů na tři roky.

Poprvé měli Američané zkušenost s velmi vysokým dluhem bezprostředně po druhé světové válce, kdy si vláda utáhla opasek, aby se vypořádala s dluhy spojenými s financováním války. Ekonomika tehdy upadla do recese. V jednom interview Rogoff uvádí, že důvěra investorů je v současnosti zdrojem větších obav než tehdy. „Výdaje spojené s válkou klesnou snadno. Navíc máte obrovskou pracovní sílu, kterou můžete absorbovat a která podpoří růst.“ V současnosti však USA tyto výhody nemají: Není jednoduché omezit výdaje a nezdá se, že by tato ekonomika byla schopna absorbovat obrovskou masu nezaměstnaných. Roggoff k tomu uvádí: „Obama zjistí, že nyní je mnohem těžší přesvědčit trhy, že to myslíte vážně.“ Podle ekonoma by zlomová hranice pro USA mohla ležet výše než 90 % - díky tomu mají ještě několik let čas. Zároveň uvádí, že reakce investorů nemusejí být tak silné jako v případě Řecka, ale „i když k tomu dojde jemnějším způsobem, dojít k tomu musí“.

Také podle ekonomů Nancy Marionové z Dartmouth College a Joshuy Aizenmana z University of California v Santa Cruz se poučení nachází v letech, které Amerika zažívala bezprostředně po válce. Jejich závěr však vyznívá mnohem pozitivněji. V nové studii „Using Inflation to Erode the U.S. Public Debt" uvádějí, že průměrný růst v deseti poválečných letech byl vlastně velice dobrý. Přestože byla inflace vysoko, nebylo to tak špatné, protože snížila reálnou hodnotu vládního dluhu a snížila zátěž daňových poplatníků. To samé by se mohlo stát i nyní. „Umoření dluhu prostřednictvím inflace není přitažené za vlasy,“ uvádějí.

Přitažené za vlasy? Možná ne. Je to ale riskantní. V jednom interview Aizenman přiznává, že investoři by se mohli rychle stáhnout, kdyby cítili, že USA nechávají inflaci schválně růst. Vlivem globalizace je snazší přesunout fondy do jiných zemí, než tomu bylo ve 40. letech minulého století. A jak ukázala finanční krize, věci mohou jít směrem do pekla dosti rychle.

(Zdroj: Businessweek)


Váš názor
  • Vše závisí na FEDu...
    9.2.2010 9:10

    S článkem by se dalo souhlasit ale: Je tu jeden problém a to FED, on rozhoduje jaké budou úrokové sazby a pokud je ponechá nízké tak se stále vyplatí dluhopisy USA vlastnit a hlavně pokud by bylo nejhůř FED je schopný natisknout nové nekryté peníze a sám dluhopisy skupovat, a tím držet jejich nízkou úrokovou sazbu…
    Neználek
Aktuální komentáře
12.12.2017
18:18Evropa má skrytého technologického šampiona, vydělává až moc
17:08Praha zpět v zeleném, pomohl ČEZ a KB
17:07Odpoledne patří dolaru a zlepšení tržního sentimentu  
15:50Česká zbrojovka a.s.: Oprava notářského zápisu o průběhu schůze vlastníků dluhopisů konané 21. 11. 2017
15:48ZEW: Pokles důvěry v německou ekonomiku překonal odhady
15:43ČEZ, a.s. - Zápis z valné hromady ČEZ OZ UIF 16.8.2017
15:30Tesla dostala největší objednávku na svůj Semi, Pepsi jich koupí 100
15:26Výbuch rakouského plynového terminálu odřízl Itálii, Slovinsko a Chorvatsko. Ceny komodity prudce rostou
14:32Polovodiče, mikročipy a Micron: stojí ještě za to? (pohled analytika)  
14:13Maloja Investment SICAV a.s.: Výroční zpráva za období 1. 11. 2016 - 31. 8. 2017
13:34Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
13:09Tenoučká prasklina zalomcovala trhy s ropou
12:26Americká studie: Brexit oslabí Velkou Británii i vliv USA v Evropě
11:56Nové byty v Praze meziročně zdražily o 15 procent, tvrdí analýza Deloitte
11:32Přichází přelomový rok pro fúze a akvizice
11:11Evropské indexy mírně rostou, Gemalto +33 %
10:19Koruna kvůli pomalejší inflaci už tolik neláká, dražší ropa má omezený vliv na komoditní měny  
9:28V areálu v Záluží hořelo, Unipetrol omezil provoz
9:13Rozbřesk: Inflace nahrává jen pomalému růstu sazeb, koruna postrádá jestřábí hlas
8:53Evropské futures v zeleném, asijské trhy v červeném. Kam se přidá Praha?  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data