Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
HDP ve 4. čtvrtletí: Nemalou revizí k nerecesi

HDP ve 4. čtvrtletí: Nemalou revizí k nerecesi

11.3.2010 15:08
Autor: David Marek

Komentář byl rozšířen: Možná vám připadne nadpis složitý, či spíše divný. A právě taková je statistika HDP. Nejdříve nám předběžným odhadem řekne, že se do české ekonomiky vrátila recese, když HDP ve 4. čtvrtletí klesl o 0,6 procenta. Po měsíci v revizi přizná, že ve skutečnosti oživení pokračuje a HDP roste o 0,7 procenta. Mimochodem je to přesně HDP naší prognózy pro HDP ve 4. čtvrtletí. Meziroční pokles HDP se zmírnil na 3,1 procenta z propadu o 4,5 procenta ve 3. čtvrtletí.

Kde se stala chyba? HDP pokřivilo DPH. Vida, kolik se toho dá vykouzlit ze třech písmen. Oživení i recese. Ukázalo se, že předběžný odhad vývoje nepřímých daní se od reality lišil. Je to nemilé, ale u předběžného odhadu se musí s revizemi počítat. Nicméně tentokrát je rozsah revize skutečně nebývale vysoký.

K růstu HDP v posledním čtvrtletí přispěly podle očekávání zásoby a zahraniční obchod. Zásoby se chovají podle svého obvyklého cyklu, zlepšení zahraniční obchodu ukazuje rekordní přebytek obchodní bilance a potvrzuje úzkou spojitost české ekonomiky se zbytkem Evropy. Naopak spotřeba domácností ekonomiku mírně zbrzdila. Při rostoucí nezaměstnanosti, poklesu celkového objemu mezd v ekonomice a rostoucí míře úspor se ani nic jiného čekat nedalo.

Za celý loňský rok výkon české ekonomiky klesl o 4,1 procenta, naprosto stejně jako HDP v eurozóně. Nejvíce k tomu přispěl pokles investiční aktivity, spotřebních výdajů domácností, snížení zásob i zahraniční obchod. Vládní výdaje alespoň částečně recesi zmírnily. Z pohledu jednotlivých odvětví nejvíce HDP ovlivnil zpracovatelský průmysl, jehož propad úzce souvisí s poklesem poptávky v zahraničí. Přidaná hodnota klesla také ve službách. Situace se zlepšila jen v zemědělství.

Produktivita práce loni klesla o 3,1 procenta. Jednotkové mzdové náklady mírně klesly a podpořily konkurenceschopnost české ekonomiky. Časté odstávky výroby se projevily zkrácením průměrného pracovního dne o 6 minut.

Na konci loňského roku dosahoval rozdíl mezi skutečným výkonem české ekonomiky a jejími možnostmi 2,5 procenta. Tolik nevyužitých kapacit česká ekonomika od roku 1996 ještě nikdy neměla (pro předchozí roky nejsou data potřebná k výpočtu). To vysvětluje, proč je nyní jádrová inflace záporná, a nebýt zvyšování daní, byl by v deflaci také index spotřebitelských cen.

Začátek letošního roku ve světové ekonomice i na finančních trzích lze označit za rozpačitý. Příznivé informace střídají negativní překvapení. Oživení zůstává spíše mdlé než dynamické. Vysoká nezaměstnanost a přebujelé deficity veřejných financí drží při zemi ekonomiku mnoha vyspělých zemí, včetně České republiky. Naše prognóza počítá se zvýšením HDP o 2,0 procenta. Předpokladem ovšem je alespoň jednoprocentní růst v eurozóně.


Váš názor
  • 2,5 % - vysvetleni???
    11.3.2010 15:59

    Diky za clanek , muze mi nekdo chytrejsi osvetlit, jak je mozne, ze rozdil mezi moznym a skutecnym vykonem byl vloni jenom 2,5 %? Pokud by tedy HDP zustal beze zmeny 0%y/y, znamena to, ze se CZ ekonomika nachazi za hranici svych produkcnich moznosti?
    MilHann
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y