Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
HDP ve 4. čtvrtletí: Nemalou revizí k nerecesi

HDP ve 4. čtvrtletí: Nemalou revizí k nerecesi

11.3.2010 15:08
Autor: David Marek

Komentář byl rozšířen: Možná vám připadne nadpis složitý, či spíše divný. A právě taková je statistika HDP. Nejdříve nám předběžným odhadem řekne, že se do české ekonomiky vrátila recese, když HDP ve 4. čtvrtletí klesl o 0,6 procenta. Po měsíci v revizi přizná, že ve skutečnosti oživení pokračuje a HDP roste o 0,7 procenta. Mimochodem je to přesně HDP naší prognózy pro HDP ve 4. čtvrtletí. Meziroční pokles HDP se zmírnil na 3,1 procenta z propadu o 4,5 procenta ve 3. čtvrtletí.

Kde se stala chyba? HDP pokřivilo DPH. Vida, kolik se toho dá vykouzlit ze třech písmen. Oživení i recese. Ukázalo se, že předběžný odhad vývoje nepřímých daní se od reality lišil. Je to nemilé, ale u předběžného odhadu se musí s revizemi počítat. Nicméně tentokrát je rozsah revize skutečně nebývale vysoký.

K růstu HDP v posledním čtvrtletí přispěly podle očekávání zásoby a zahraniční obchod. Zásoby se chovají podle svého obvyklého cyklu, zlepšení zahraniční obchodu ukazuje rekordní přebytek obchodní bilance a potvrzuje úzkou spojitost české ekonomiky se zbytkem Evropy. Naopak spotřeba domácností ekonomiku mírně zbrzdila. Při rostoucí nezaměstnanosti, poklesu celkového objemu mezd v ekonomice a rostoucí míře úspor se ani nic jiného čekat nedalo.

Za celý loňský rok výkon české ekonomiky klesl o 4,1 procenta, naprosto stejně jako HDP v eurozóně. Nejvíce k tomu přispěl pokles investiční aktivity, spotřebních výdajů domácností, snížení zásob i zahraniční obchod. Vládní výdaje alespoň částečně recesi zmírnily. Z pohledu jednotlivých odvětví nejvíce HDP ovlivnil zpracovatelský průmysl, jehož propad úzce souvisí s poklesem poptávky v zahraničí. Přidaná hodnota klesla také ve službách. Situace se zlepšila jen v zemědělství.

Produktivita práce loni klesla o 3,1 procenta. Jednotkové mzdové náklady mírně klesly a podpořily konkurenceschopnost české ekonomiky. Časté odstávky výroby se projevily zkrácením průměrného pracovního dne o 6 minut.

Na konci loňského roku dosahoval rozdíl mezi skutečným výkonem české ekonomiky a jejími možnostmi 2,5 procenta. Tolik nevyužitých kapacit česká ekonomika od roku 1996 ještě nikdy neměla (pro předchozí roky nejsou data potřebná k výpočtu). To vysvětluje, proč je nyní jádrová inflace záporná, a nebýt zvyšování daní, byl by v deflaci také index spotřebitelských cen.

Začátek letošního roku ve světové ekonomice i na finančních trzích lze označit za rozpačitý. Příznivé informace střídají negativní překvapení. Oživení zůstává spíše mdlé než dynamické. Vysoká nezaměstnanost a přebujelé deficity veřejných financí drží při zemi ekonomiku mnoha vyspělých zemí, včetně České republiky. Naše prognóza počítá se zvýšením HDP o 2,0 procenta. Předpokladem ovšem je alespoň jednoprocentní růst v eurozóně.


Váš názor
  • 2,5 % - vysvetleni???
    11.3.2010 15:59

    Diky za clanek , muze mi nekdo chytrejsi osvetlit, jak je mozne, ze rozdil mezi moznym a skutecnym vykonem byl vloni jenom 2,5 %? Pokud by tedy HDP zustal beze zmeny 0%y/y, znamena to, ze se CZ ekonomika nachazi za hranici svych produkcnich moznosti?
    MilHann
Aktuální komentáře
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data