Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
G20: Více času pro banky - nová regulace od konce roku 2012 platit nebude, bankovní daň u ledu

G20: Více času pro banky - nová regulace od konce roku 2012 platit nebude, bankovní daň u ledu

28.6.2010 10:56

Víkendový summit dvacítky ekonomicky nejsilnějších zemí světa v kanadském Torontu bankám přinesl to, v co doufaly. Nová (a přísnější) bankovní regulace Basel III, která měla podle rok staré dohody G20 začít platit od konce roku 2012, bude zaváděna podle „flexibilnějšího kalendáře“, shodly se špičky světa. K ledu se přesunula také myšlenka koordinovaného zavedení celosvětové bankovní daně, jejímž hlavním průkopníkem na summitu bylo Německo následované Francií a Velkou Británií.

Skupina G20 se shodla, že dá bankám více času na přípravu na přísnější bankovní regulaci, aby bylo jisté, že „v žádném smyslu nedojde k narušení trhu ani k přibrzdění ekonomického růstu,“ uvedl pro CNBC Mario Draghi, předseda výboru pro finanční stabilitu, který na reformou dozírá.

Nová basilejská pravidla, která vypracovává Banka pro mezinárodní platební vyrovnání (BIS), budou vyžadovat od bank, aby měly proti svým úvěrům a dalším pohledávkám více kapitálu a kvalitnějšího než dosud. Dranghi shodu ohledně odsunu zavedení nové regulace komentoval následovně: „Zpoždění je lepší než rozředění nových pravidel ve snaze přidržet se původně stanovené deadline.“ V závěrečném komuniké si předseda výboru pro finanční stabilitu nicméně vymohl nezávazné doporučení nastartovat zavádění regulace Basel III v průběhu roku 2012 s tím, že délka přechodného období bude záviset na probíhající analýze makroekonomických dopadů.

Institut mezinárodních financí (IIF), který sdružuje přes 400 světových bank, před dvěma týdny varoval, že zpřísnění regulace finančního sektoru ve světě, může oslabit ekonomický růst ve vyspělém světě do roku 2015 celkově až o tři procentní body. Pro trh práce vyspělých zemí by to údajně vedlo ke ztrátě 9,7 milionu pracovních míst, která by se v důsledku těchto reforem nevytvořila. Navrhovaná opatření, zejména zvýšení povinného kapitálu bank nebo zavedení zvláštní bankovní daně, ve vyspělých ekonomikách podle IIF negativně zasáhnou zvláště přístup k úvěrům a jejich ceny. V USA, eurozóně a Japonsku by dopad těchto kroků snížil růst hrubého domácího produktu o 0,6 procentního bodu ročně do roku 2015 a v průměru o 0,3 procentního bodu ročně do roku 2020.

Deklarovaná snaha triumvirátu evropských zemí – Německo, Francie, Velká Británie – prosadit globální zdělaní bank (čtěte zde) pro krytí nákladů na budoucí krize zůstala bez větší odezvy. „Některé země prosazují zavedení daně pro finanční sektor, jiné země prosazují odlišná opatření,“ lakonicky komentuje téma bankovní daně závěrečné komuniké ze summitu G20.

Velké světové banky si tak po víkendu mohou na určitou dobu oddychnout a zatleskat bankovní lobby, jelikož další jednání ohledně implementace Basel III a případném zavedení bankovní daně proběhne nejdříve na podzimním setkání skupiny G20, které je naplánováno na listopad v jihokorejském Soulu.

(Zdroj: AP, Bloomberg, CNBC, čtk)


Váš názor
  • bankovni lobby na vecne casy a nikdy jinak
    28.6.2010 11:52

    Velké světové banky si tak po víkendu mohou na určitou dobu oddychnout a zatleskat bankovní lobby
    Azb
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data