Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Trichet (ECB): Škrtat v rozpočtech je třeba okamžitě, fiskální stimuly byly chybou

Trichet (ECB): Škrtat v rozpočtech je třeba okamžitě, fiskální stimuly byly chybou

23.07.2010 15:19

Vlády vyspělých zemí by měly bezprostředně přistoupit k výrazným rozpočtovým škrtům, aby podpořily známky zdravého oživování evropských ekonomik, uvedl v článku pro list Financial Times prezident Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet. Mimo jiné tak ostře zkritizoval americké úvahy nad posílením stimulačních kroků.

Trichetův pohled na věc výrazně kontrastuje s názorem amerických zákonodárců, kteří naznačují, že fiskální upevňování by mohlo počkat nejméně do roku 2011. Neustále tak přetrvává nedostatek konsensu ohledně vhodné cesty k posílení globálního oživování z finanční a ekonomické krize posledních dvou let. „Musíme se vyvarovat nerovnováhy mezi odvážným uvolňováním politik a přespříliš váhavým krácením výdajů,“ varuje Trichet ve svém článku.

Prezident ECB vyjádřil nesouhlas s postupem americké vlády a Mezinárodního měnového fondu. „Při zpětném ohlédnutí vidíme, jak nešťastná a příliš zjednodušená byla pobídka k fiskálním stimulům směřovaná všem průmyslovým ekonomikám pod heslem: ‘stimulovat, aktivovat, utrácet‘,“ dodal.

Ačkoli jsou politici napříč světem smířeni s nutností zlepšit fiskální situaci svých zemí, načasování však zůstává předmětem polemik, ačkoli utahování opasků by mělo začít okamžitě a žádnou zemi nevyjímaje, komentuje Trichet. Hospodářská stabilita a udržitelnost růstu se podle něj odvíjejí právě od schopnosti správců veřejných financí zasáhnout v dobách krize. „Čekáme, až vlády skutečně potvrdí své rozhodnutí konsolidovat veřejné finance.“ Konsolidace rozpočtů je podle něj nedílnou součástí komplexní reformní strategie a domnívá se, že následky ve formě zasažení ekonomického růstu budou jen krátkodobé a velmi omezené. Trichet prosazuje rozpočtové škrty a nevylučuje ani růst daní, úpravy na straně výdajů rozpočtu považuje za však za efektivnější.

Trichetův komentář následuje poté, co šéf Fedu Ben Bernanke řekl, že pokud se situace na americkém trhu práce nezlepší, Fed je připraven dále snížit náklady na úvěry, a nepřímo si vyžádal podporu fiskální politiky, když navrhl také prodloužit daňové výhody. Ačkoli základní sazba je téměř na nule, centrální banka má podle Bernankeho ještě další možnosti, jak ekonomiku stimulovat (více v článku zde).

Rozdílný náhled na načasování rozpočtového utahování odráží částečně odlišný vývoj ekonomik na obou stranách Atlantiku. Zatímco data z amerických trhů jsou smíšená a přetrvávají obavy z klesajících cen domů a rostoucích žádostí o podporu v nezaměstnanosti, aktuální data z Evropy příznivě překvapují. Zlepšující se nálada v Evropě do velké míry stojí na vývoji ekonomiky Německa, odkud dnes přišly i překvapivě dobré zprávy o nárůstu podnikatelské důvěry ve formě indexu Ifo (více v článku zde).

(Zdroj: FT, CNBC)


Váš názor
  •  
    24.07.2010 10:54

    Na jednu stranu mi lichotí, že pan korouhvička konečně uznal realitu, kterou tu hlásám už rok. Naprosto legrační je ovšem jeho představa, že škrty nepoškodí hospodářský růst. Zcela jistě ano a výrazně, zvláště ve chvíli, kdy trhy donutí začít šetřit i USA. Jiné cesty ale prostě není, HDP postavený na utrácení na dluh prostě není udržitelný a fyzikální zákony se nakonec prosadí. Jen jsem zvědav, co bude pan Korouhvička hlásat za rok, až se naplno projeví rozpočtové škrty a Evropa bude znovu v recesi. Doufejme, že má dostatečnou zásobu lanýžů.
    Skeptik
  •  
    23.07.2010 16:58

    jestli ekonomie vubec je veda ? .................
    SKF
    • ovladaji nas skrz penize!
      23.07.2010 17:21

      ten *** si jednou neda k snidani lanyze a hned se mu v ty ******* makovici rozsviti. odvolavam co jsem odvolal, slibuji co jsem slibil. to je fakt na par facek tidle politicti ekonomove. kdyz ma nazor podle toho, co zrovna ten den sezobne k snidani, tak se zadne stability nedockame.
      Azb
  •  
    23.07.2010 16:28

    Současný vývoj rad předních ekonomů ve světě, mně stále víc utvrzuje v názoru, že ekonomie je dneska stále ještě ve velké míře věda o ničem. Maximálně na úrovni zkoumání historie, kde však počáteční události také nemusí nutně vést ke stejným koncům. Nebo předpověď počasí, obdobný případ a možná přesnější. Můj názor je, že čím méně možností má stát k ovlivňování ekonomiky a potažmo života lidí, tím lépe. Jeho úlohou by měla být především ochrana slabých a nemocných, zajistit dodr6ování zákonů a vymahatelnost práva (v relativně krátké době), případně obrana proti vnějšímu nepříteli. Ochranu slabých a nemocných však dneska v dostatečné míře žádný stát nezajišťuje a ten náš i další věci. :-) Dá se s tím samozřejmě polemizovat, protože jsou ještě jisté další věci které stát zajišťuje a je to efektivnější než kdyby to bylo zajišťováno jinak, ale nedá se říct, že hůře (ve většině případů).
    pulec
    •  
      23.07.2010 17:05

      jsme v dokonale pasti keynesiansko monerataristickych bludu, .................hlavu a patu mela mozna klasicka enonomie, resp. jeji dnesni verze v Rakouske ekonomicke skole ...
      SKF
Aktuální komentáře
04.05.2024
15:20Invesco: Rostoucí výnosy státních dluhopisů, klesající ceny ropy a jestřábí řeči FEDu
9:00Víkendář: Fisher o zachování inflačního cíle, nezávislosti centrální banky a vývoji sazeb
03.05.2024
22:04Silný závěr týdne na Wall Street  
17:43Zisky obchodovaných firem v následujícím roce, cyklus a dlouhodobý trend
16:50Plány centrálních bank zřejmě zkomplikují vyhlídky eurozóny, varuje ekonom
16:46Data i výsledky trhům v závěru týdne přejí, ISM ale zaselo pochybnosti  
16:23Komerční banka, a.s.: Hospodářské výsledky k 31.3.2024 (1Q 2024)
15:16Baron: Akcie Tesly začnou prudce posilovat
15:01Tomáš Vlk: Trh práce v USA konečně oslabuje, k radosti investorů  
13:49Perly týdne: Zákon na snížení inflace zvyšuje inflaci, Tesla dostala čínský impuls
13:42Než otevře Wall Street: Coinbase, BigBear.ai, Fortinet  
12:00Hartnett: Slabší data o americké zaměstnanosti zvyšují riziko výprodejů na akciích
11:55Nezaměstnanost v EU v březnu klesla, nejnižší byla v Česku a Polsku
10:59Akcie míří k důležitým datům v lepší kondici díky výsledkům Applu  
10:31Jakub Blaha: Apple oznámil největší zpětný odkup akcií ve své historii  
9:28GEVORKYAN potvrdil předběžné výsledky hospodaření. Na letošní rok plánuje další navýšení tržeb i zisku
9:08Rozbřesk: Sazby klesají na 5,25 %, jejich očekávaná trajektorie se však posouvá výše
8:51Slabší výsledky Komerční banky, Apple překvapil rekordními odkupy a futures jsou zelené  
8:41Zisk i tržby Applu ve čtvrtletí klesly, překonaly však očekávání
8:26Tržby skupiny Bezvavlasy přesáhly miliardu, firma mění CEO a plánuje úpis nových akcií

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data