Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Evropští tahouni a černí pasažéři

Evropští tahouni a černí pasažéři

28.07.2010 18:18

Čekání na to, zda se bude situace ohledně vládního zadlužení v Evropě stabilizovat, či zda si užíváme ticho před bouří, si můžeme krátit různě. Zájemcům bych navrhl krátký pohled na jednu z možností, jak posoudit kdo se při snaze o vyhnutí se oné bouři fláká a kdo dělá, co může. Ta je popsána ve studii Budget cuts in Europe: The "virtuosi" and the "laggards” (Paolo Manasse , 2010).

První sloupec v následující tabulce ukazuje celkové plánované snížení rozpočtů v období 2010-2015 pro země v eurozóně a Velké Británii. V průměru (první řádek) fiskální konsolidace odpovídá 4,2% HDP, její centrum je soustředěno do období 2011-2013. Přeborníky jsou v tomto smyslu Řecko, Portugalsko a Španělsko, tedy země plánující největší škrty:

Soustruh_20100728

Zdroj: Budget cuts in Europe: The "virtuosi" and the "laggards”

Bylo by ale zavádějící při posuzování snahy brát do úvahy pouze jejich velikost škrtů. Je jasné, že je třeba do úvahy vzít dluh (tedy to, co je třeba dát do pořádku), současné primární saldo (ukazující na vývoj bez případných škrtů), popř. další proměnné. Paolo Manasse tak sestrojil evropský benchmark odrážející právě dluh/HDP, primární saldo, měnový kurz a bilanci běžného účtu. Tento benchmark by měl odrážet, jak se daná země snaží ve srovnání s tím, co by dělal "průměrný Evropan", který je definován zmíněnými parametry. Závěry jsou shrnuty v následujícím grafu. Kladné hodnoty znamenají, že škrty jsou vyšší, než škrty onoho průměrného Evropana a naopak. Průměrný Evropan je počítán včetně Řeků a pro zajímavost i bez nich (modrý a červený, v kterém je průměrný Evropan neodrážející Řecko):

Soustruh2_20100728

Zdroj: Budget cuts in Europe: The "virtuosi" and the "laggards”

K přeborníkům, kteří přispívají nejvíce, tedy podle výše uvedené úvahy a kalkulace patří Belgie, Nizozemsko, Německo a světe div se, i Portugalsko, Španělsko, Řecko. UK je cca na průměru, Irsko se jeví jako parazit jen proto, že škrty v rozpočtu proběhly již před rokem 2010 a nejsou v kalkulaci uvedeny. Vezou se naši sousedé: Rakousko a Slovensko a pak zejména Itálie. Autor výsledky studie hodnotí následovně: „Řecko, Španělsko a Portugalsko trhy považují za nejzranitelnější, ale ostatní země by při porovnatelném fundamentu o jejich snaze o konsolidaci mohly jen snít. Belgie to ve snaze o to, aby nebyla zařazena mezi PIGS, přehání. Itálii zatím její přístup prochází“.

Podotýkám, že uvedené neřeší stále neukončenou a přitom již v částečně irelevantní debatu zda spořit, či stimulovat. Zaobírá se pouze tím, co plánuje udělat průměrný Evropan (ne co by měl dělat) a jak se při daných okolnostech snaží jeho kolegové v jednotlivých zemích. Ale: Protože určit optimální zadlužení a dokonce ani optimální cestu k němu je u státního dluhu trochu oříšek, pomáháme si často různými porovnáními. Pan Manasse možná chtěl hlavně kriticky promluvit do vlastních řad. Jeho práce ale může indikovat i to, jaké země budou v budoucnu stále více rozlišujícími trhy trestány a odměňovány rostoucími a klesajícími spready za jejich snahu o stabilizaci těžko stabilizovatelného.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.05.2024
22:05Warren Buffett výrazněji promluvil do obchodování s Applem  
17:36Likvidita a akcie v letošním roce – jiný a přitom stále stejný příběh
16:58Spotřebitelé čekají vyšší inflaci a kazí tím investorům závěr týdne  
15:15Japonská automobilka Honda zvýšila celoroční zisk o 70 procent na rekord
15:01Počet vážně ohrožených hypoték v USA roste?
13:22Akcie Novavax dramaticky rostou na dohodě se Sanofi na kombinaci vakcíny proti covid-19 a chřipce
12:51Perly týdne: Tři hlavní investiční příběhy současnosti
11:35Výsledky Groupon: Tržby se konečně po 8 letech vrátily k růstu  
10:42Růstový sentiment se drží, přispívá i Čína  
10:12Gen očekává pro fiskální rok 2025 příjmy u 4 miliard dolarů. Roli prezidenta opouští Ondřej Vlček
9:25Nezaměstnanost v ČR v dubnu klesla na 3,7 procenta, volných míst ubylo
9:07Britská ekonomika se ve čtvrtletí vymanila z recese, vzrostla o 0,6 procenta
8:52Evropa míří k pozitivnímu zahájení, podle Spurného je i v Česku ve hře slovenský model sektorové daně  
8:51Rozbřesk: Spotřebitelé začínají (konečně!) utrácet. Korunu povzbudil silný maloobchod, vyhlíží zápis ze zasedání ČNB
8:19USA chystají cla na dovoz elektromobilů z Číny, píše Bloomberg
09.05.2024
22:01Slabý trh práce pomohl trhům  
18:03Zlato a akcie – cykly a trend
16:54Snížení sazeb se blíží, naznačuje BoE. Také data vyzněla příznivě  
16:48Japonská automobilka Nissan téměř zdvojnásobila celoroční zisk
16:05Evropský ziskový motor se s recesí ve zpětném zrcátku roztáčí, stratégové Citi vidí signál k dalšímu zlepšení

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Iveco Group NV (03/24 Q1)
8:00UK - HDP, q/q
9:00CZ - Nezaměstnanost
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university