Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vrtí bondy akciemi?

Vrtí bondy akciemi?

23.8.2010 11:03

Jak věděl již františkánský mnich Occam, člověk často vytváří zbytečně složité teorie pro jevy, které lze vysvětlit jednoduchým způsobem. Tak například propady akciových trhů v posledních týdnech: slyšeli jsme v jejich souvislosti o zpomalení ekonomiky, dvojitém dnu, znamení Hindenburg a podobně. Přitom se stačí podívat o kousek vedle, na trh s vládními dluhopisy USA a Německa a všechno je najednou jasnější.

bond1
bond2

Vzhledem k extrémně nízké atraktivitě výnosů uniká často dění na státních dluhopisech pozornosti širšího investorského publika. Přitom význam těchto instrumentů v dlouhodobých investičních portfoliích je daleko větší než význam akcií a komodit. Na prvním přiloženém obrázku vidíme graf bund futures. Na druhém obrázku vidíme podobný kontrakt na americký desetiletý vládní dluhopis. Jak je vidět, na obou trzích probíhá aktuálně velmi silná rally, která je navíc pokračováním mnoholetého býčího trhu, který nastartoval na začátku devadesátých let minulého století. Není se proto co divit, že vystresovaní portfoliomanažeři zaplavení likviditou a drceni pocitem, že jim ujíždí vlak, prodávají na poslední chvíli akcie, aby se aspoň na chvíli svezli na bondech, které jsou rozhodně více „sexy“ než akcie v korekční fázi.

Někdo může namítnout, že je přece jasné, že padající akcie mají za následek stoupající ceny dluhopisů! Otázka zní, co je příčina a co následek. Stoupající ceny bondů mohou totiž stejně dobře vyvolat propady akciových trhů, jako propady akcií mohou vyvolat nárůst trhů dluhopisových. Uvědomme si ještě jednu věc. Coby reakci na horšící se ekonomické ukazatele FED a následně v pátek i ECB svorně prohlásily, že každý svými prostředky prodlouží monetární stimulus v ekonomice. FED nakupuje treasuries a ECB slíbila, že prodlouží financování bank nejméně do začátku roku 2011. Řetězec příčin a následků je tím ještě více zamlžen. Při tak monstrózním stimulu je totiž těžko říct, jestli rally na bondech způsobily kroky obou centrálních bank nebo reálné tržní tlaky v důsledku blížící se recese. Prostě to je jeden velký galimatyáš. Na druhou stranu by však vyšší ceny dlouhých dluhopisů mohly podpořit investice v ekonomice nebo minimálně na nějakou dobu znevýhodnit dluhopisy oproti akciím a působit tak pozitivně na risk apetit. Obě centrální banky zareagovaly až překvapivě rychle a výsledky jejich aktivit by mohly být znát v dohledné době. Bondová rally je nezadržitelně rozjetá (i když na bundu již vykazuje známky extrémního překoupení) a bude ještě chvíli trvat, než jí dojde dech. Pak by se mohla změnit negativní nálada na akciích.

P.S.
Abych nebyl jenom vážný, nabízím něco pro pobavení. Pokud se vyplní předpovědi akciových medvědů, mohli bychom se ještě jednou dočkat podobného emocionálního zážitku, jako je prezentován v následujícím klipu (audio záznam z chicagského SP500 pitu z 6. 5. 2010. Doporučuji vyslechnout do konce):


Váš názor
 •  
  23.8.2010 13:01

  to je šílený výkon, kam se hrabou jihoameričtí fotbaloví komentátoři :-))
  Berťa
 •  
  23.8.2010 12:22

  poslech je působivý(myslím té kazety),pokud je nastavena na český jazyk,pak konstatuji,že jsem češtinu totálně zapomněl!!!
  bob
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data