Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dlouhodobý vývoj ukazuje na snižující se růst USA v následujících dvaceti letech

Dlouhodobý vývoj ukazuje na snižující se růst USA v následujících dvaceti letech

4.10.2010 7:57
Autor: Redakce, Patria Online

Robert J. Gordon z Northwestern University patří mezi ekonomy, kteří 20. září oficiálně ohlásili, že recese ve Spojených státech skončila v červnu 2009. To ale neznamená optimismus. Podle jeho výzkumu zaměřeného na dlouhodobý růst budou následující dvě dekády zklamáním. Očekává, že mezi roky 2007 a 2027 bude HDP na hlavu růst nejpomalejším tempem v jakémkoliv dvacetiletém období od doby, kdy byl prezidentem George Washington. Výzkum je založen na datech od roku 1891, ale podle Gordona odráží i jeho znalost rané historie Spojených států.

Podle tohoto výzkumu rostl HDP na hlavu mezi roky 1928 a 1972 průměrně o 2,44 %. Poté do roku 2007 průměrný růst klesl na 1,93 % a v období 2007 – 2027 pravděpodobně opět klesne na 1,5 %. Do roku 2027 by se tak měl celkový nárůst dostat na 35 %. To je znatelně pod hranicí 62 %, která by byla dosažena, pokud by růst dosahoval hodnot stejných jako v období 1928 – 1972, či pod hranicí 47 %, odpovídající růstu v letech 1972 – 2007.


Hlavním základem této předpovědi je přicházející vlna baby boomers odcházejících do důchodu, která sníží podíl produktivních pracujících v celé společnosti. Pokud by se prudce zvýšila produktivita práce, nebyl by to problém. Gordon ale nečeká, že k tomu dojde. Míra vzdělanosti v USA přestala růst a bez lépe vzdělaných zaměstnanců je těžké dlouhodobě zvyšovat produktivitu. Navíc je náročné predikovat technologické revoluce, jakými byl boom internetu, který zvýšil produktivitu na počátku tisíciletí. Produktivita práce v roce 2009 rostla o silných 3,5 % a v prvním čtvrtletí roku 2010 o anualizovaných 3,9 %. Podle Gordona to ale jen znamená, že zaměstnavatelé snižovali počet pracovních míst agresivněji než během předchozích cyklů. Ve druhém čtvrtletí produktivita klesla o anualizovaných 1,8 %, i když se nečeká, že pokles bude trvat do konce roku.

Pokud se růst životního standardu zpomalí, bude pro Spojené státy ještě těžší vypořádat se se svými problémy počínaje emisemi uhlíkatých látek a konče chudobou.

(Zdroj: Businessweek)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data