Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Válka mezi obchodníky a investory

Válka mezi obchodníky a investory

4.10.2010 12:50
Autor: Redakce, Patria.cz

Dnes se sejdou zástupci vzájemných fondů ve Washingtonu v Investment Company Institute, asociaci manažerů fondů. Ti, kteří jsou obeznámeni se situací, říkají, že několik fond manažerů je rozhodnuto prosadit plán na omezení vysokofrekvenčních obchodů (HFT), které nedávno upoutaly pozornost všech investorů na trhu.

Společnosti provozující HFT používají výkonné počítače na nákup akcií, které obvykle drží jen několik minut, někdy jen několik sekund. Tento typ obchodů nyní představuje přibližně polovinu objemu obchodů na burze. Kdykoliv vy nebo váš fond prodáváte či kupujete akcie, je pravděpodobné, že některá z těchto firem je u tohoto obchodu protistranou.

Zatímco někteří z fond manažerů chválí HFT za zvýšení efektivity trhu, jiní se domnívají, že zisky vydělané díky HFT platí zčásti běžní investoři. Vzájemné fondy a další velcí investoři jsou často k prodejům a nákupům dotlačeni. Pokud do nich přitečou peníze, musí kupovat a naopak. Jejich obchodní příkaz obvykle odpovídá 185 000 akciím. Průměrná velikost obchodu se ale pohybuje mezi 100 – 300 obchody. Velký nákupní příkaz tak tlačí cenu akcie nahoru, opak se děje při prodeji. Rychlý obchodník, který dokáže poznat, které obchodní příkazy podaly velké instituce, získává informaci o tom, jak by se cena akcie mohla pohnout. Podle některých obchodníků k této identifikaci slouží to, že k datům plynoucím k rychlým obchodníkům z burz, je přiřazován tzv. „order ID“. Burza NYSE Arca od 4. října umožní svým klientům, aby si vybrali, zda chtějí, aby tato ID byla odstraněna z dat týkajících se obchodních příkazů, které se dodávají všem účastníkům trhu. Sama absence ID ale může obchodníkům naznačit, že daný obchod je součástí velkého obchodního pokynu.

Jiný způsob jak určit, zda jde o velký obchodní příkaz, spočívá ve využití příkazu "partial post only at limit“. Když je při něm malý pokyn k nákupu rychlého obchodníka odmítnut, může se domnívat, že na trhu je velký blok akcií připravený k prodeji za danou cenu. Informaci tak získá bez toho, aby provedl obchod, a chytré využití této metody může zvýšit pravděpodobnost toho, že obchodník bude v pravý čas na pravém místě. Chris Isaacson z BATS Exchange se ale domnívá, že tento typ obchodů se používá jen zřídka a pro obchodníky by tato metoda představovala velké nebezpečí.

Manoj Narang, ředitel společnosti Tradeworx, uvedl, že struktura trhu dává obchodníkům používajícím HFT určité nefér výhody. Mezi ně patří například následující: K prodeji je nabídnuto 1000 akcií za 20 dolarů a někdo chce koupit 2000 akcií 20 dolarů. Kupec by měl být schopen okamžitě koupit 1000 akcií za 20 dolarů a zbylá tisícovka akcií by se měla okamžitě ukázat jako nejlepší nabídka ke koupi za 20 dolarů. Namísto toho se ihned uskuteční prodej 1000 akcií, ale nabídka na koupi dalších 1000 se objeví s malým zpožděním. Obchodníci, kteří mohou podat nákupní příkazy rychleji, mohou koupit akcie za 20 dolarů v naději, že je potom přeprodají za vyšší cenu. To se podle Naranga děje alespoň desettisíckrát za den.

(Zdroj: WSJ)


Váš názor
 •  
  4.10.2010 14:51

  Tak kde je ta TA Petra666?
  Kalka.
  •  
   4.10.2010 14:57

   No kde si, holka? Od vydani clanku s HFT ubehly uz 2 hodiny a ty pises az ted;-)
   Cedr
   •  
    4.10.2010 15:19

    :-)) Je to ještě starší http://online.wsj.com/article/SB10001424052748703793804575511990102886132.html
    Kalka.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba