Mezinárodní agentura pro energii (IEA) zvýšila odhad budoucího vývoje cen ropy kvůli rostoucí nejistotě ohledně dodávek. Pokud nedojde ke změně současného nastavení globální energetické politiky, přesáhne do roku 2015 cena ropy 100 dolarů. Zatímco v období několika příštích let či bude ceny (nejen) „černého zlata“ určovat především síla ekonomického oživení, v delším časovém horizontu už to bude především politika vlád jednotlivých zemí, která ovlivňuje jak využité průmyslové technologie tak i chování koncových spotřebitelů.
V rámci svého pravidelného ročního dlouhodobého výhledu Mezinárodní agentura pro energii dnes představila tři možné scénáře budoucího vývoje: nezměněný politický vývoj (červeně); nový politický přístup (modře) – počítá s vyplnění všech plánů národních vlád ohledně reformy (nejen) energetické politiky; scénář s názvem „450“ (zeleně) počítají s přísným plněním všech závazků vyplývajících z Kodaňské dohody o klimatu do roku 2020 a s následnou ještě přísnější regulací. Modelový dopad na prognózu ceny barelu ropy v dolarech naleznete na následujícím obrázku.

Hlavní ekonom IEA Fatih Birol v rozhovoru pro agenturu Reuters upozornil, že svět vyšší ceny ropy potřebuje, aby výrazně změnil své návyky při její spotřebě a posílil investice do její těžby. "Sdělení je jasné. Cena půjde nahoru, zejména v případě, že spotřebitelské země nezmění způsob spotřeby ropy, zejména v sektoru dopravy," vysvětlil.
Zatímco využívání ropy by s ohledem na růst jejích cen mohlo ustupovat, lze podle IEA očekávat, zvýšený zájem o produkci zemního plynu díky poptávce v Číně a na Středním východě podpořené sílící výstavbou plynových elektráren. Podle odhadu agentury dojde letos k obratu poptávky po zemním plynu a po poklesu v loňském roce lze čekat návrat na růstovou trajektorii, která by do roku 2035 mohla znamenat nárůst až o 44 procent vůči úrovním z roku 2008 až na 4,5 bilionu kubických metrů ročně. Potřeba čínské ekonomiky využívat plyn totiž v průměru poroste o 6 procent ročně. „Čína může svět dovést do zlatého věku pro zemní plyn“ píše se v dnes vydané zprávě IEA. Plyn je zároveň jedinou komoditou, jejíž spotřeba poroste v každém ze tří uvažovaných scénářů.
(Zdroj: Bloomberg, IEA)