Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Včera večer poštou ranní Bernankemu přišlo psaní ...

Včera večer poštou ranní Bernankemu přišlo psaní ...

18.11.2010 7:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Snaha Fedu o podporu ekonomického oživení nebude úspěšná, protože je založena na špatné diagnóze. Mýlí se ale republikáni, kteří v otevřeném dopisu Bernankemu postup Fedu kritizují na základě domněnky, že „trhy mají vždy pravdu“. Dnes bychom již měli vědět, že to neplatí, uvedl v rozhovoru pro Bloomberg držitel Nobelovy ceny za ekonomii Edmund Phelps. Fed podle něho zhruba před rokem chyboval, když „sundal nohu z plynu“ a jeho rozvaha se začala zmenšovat. Následně se začala zmenšovat inflace, což „byla hrozná chyba“, protože jeho mandátem je cenová stabilita. Ekonom se domnívá, že Fed nyní nemá jinou možnost, než přikročit k dalšímu kvantitativnímu uvolňování a nechat ceny opět růst o 2 % ročně.

Phelps má za to, že v současnosti plánovaný objem dalšího kvantitativního uvolňování QE2 může být příliš malý, ale dodal, že jde o domněnky a že všichni ohledně optimální velikosti plánu jen hádají. QE2 ale nebude vytvářet pracovní místa ve velkém množství, v nejlepším případě bude dosaženo přechodného snížení nezaměstnanosti, protože nakonec dojde ke zvýšení mezd, které budou dohánět růst cen. „To ale není špatné, když se pohybujeme na dně,“ míní ekonom.

„Fed nikdy nemůže naplnit oba mandáty najednou. To, že může dosáhnout vysoké zaměstnanosti a zároveň cenové stability, je jen zbožné přání,“ uvedl Phelps. Fed může se svými nástroji zasáhnout v případě šoků, tak jako je tomu nyní, výsledek bude ale jenom přechodný. Nezaměstnanost odpovídající Phelpsovu „novému normálu“ by se měla pohybovat na úrovni 7 – 7,5 %, situaci by mohly zlepšit strukturální změny a inovace.

David Blanchflower, profesor ekonomie na Dartmouth College, ohledně dopisu, který zaslali republikáni Benu Bernankemu a ve kterém kritizují QE2, uvedl, že ten z tohoto kroku překvapen nebude. Pokud by došlo k tomu, co republikáni navrhují, americká ekonomika by byla zatlačena zpět do deprese, protože „dělají stejné chyby, jako ve třicátých letech“. Republikáni se mýlí, když prosazují fiskální úspory v době, kdy je naopak potřeba fiskální stimulace. Fed musí kompenzovat to, že k této stimulaci nedochází.

Blanchflower plně podporuje QE2, Fed podle něho neměl příliš velký výběr v tom, jak dále postupovat. Bernankeho úkolem je „dělat, co je nejlepší pro Spojené státy“; od chvíle, kdy se začal bortit konsenzus mezi zeměmi G20, hraje každý za sebe, míní profesor. Fed podle něho zabránil další recesi a možná i depresi, ostatní by ho měli následovat. „Nejde o to vytvořit bublinu, jde o to, dostat ekonomiku z deflace ... Až dojde ke zvýšení inflace, Fed ví, co má dělat,“ uvedl Blanchflower ohledně obav trhů ze vzniku bublin.

S Blanchflowerem a Phelpsem by zřejmě nesouhlasil Charles Calomiris, který působí jako profesor ekonomie na Columbia Business School a který otevřený dopis Benu Bernankemu podepsal. Ten v rozhovoru pro Bloomberg uvedl, že i uvnitř Fedu existuje nesouhlas s jeho politikou. V soukromých rozhovorech lze tuto skutečnost zaznamenat, vně se ale uvedená instituce snaží vypadat jednotně.

Podle profesora je, co se týče podpisu dopisu, jeho cílem podpořit ty, kteří ve Fedu se současným postupem nesouhlasí a najít strategii exitu z této „pro Fed rozpačité situace“. „Špatné myšlenky by měly být zastaveny co nejdříve,“ uvedl Calomiris, podle kterého je QE2 špatnou politikou, protože v ekonomice není deflace a QE2 je jen pojištěním proti ní. Dlouhodobá očekávání inflace přitom zůstávají „konzistentně nad 2,2 %“. V minulosti také nelze najít případ, kdy „rostoucí ceny komodit, oslabující měna a obrovské fiskální deficity vedly k deflačnímu šoku“, uzavřel profesor.

(Zdroj: Bloomberg)


Váš názor
  • Nobelovky za Ek si strcte
    18.11.2010 10:25

    "Az dojde ke zvyseni inflace, Fed vi, co ma delat" Nechte me hadat, bude se tisknout dal? Jen bych jim poradil, aby vytistene penize pouzili na radny opevneni, protoze prijde cas a nastane hromadna defenestrace.
    Cedr
Aktuální komentáře
28.5.2018
10:47Brusel se snaží rozdělit Visegrádskou čtyřku. Kam se vydá Praha?
10:25Praha dnes koriguje páteční ztráty. Německu pomáhá do výšin Lufthansa  
9:15Rozbřesk: V koruně mohou krátkodobě přetrvat výprodeje. Dlouhodobě směr silnější úrovně
8:56Evropské burzy se asi zazelenají, italské krizi navzdory  
8:33Populisté vládu v Itálii nesestaví, prezident odmítl euroskeptika
8:32Dílo slavné české malířky Toyen se v nedělní aukci galerie Kodl vydražilo za bezmála 20 milionů korun
6:09Fidelity: Investice do vládních dluhopisů zůstávají zajímavé kvůli rostoucí inflaci
27.5.2018
16:58Ceny ropy čeká velká revoluce
10:10Víkendář: Putinovo Rusko z první ruky
26.5.2018
17:05Zlato 2048
10:13Víkendář: Fischer o ostudě Německa, Evropě zmítané vírem dějin a ničícím Trumpovi
25.5.2018
22:00Ropa úřadovala na amerických trzích
18:56Blíží se doba, kdy bude hotovost opět královnou?
17:36Smrt tradičního maloobchodu probíhá úplně jinak, než se většinou domníváme
17:34Technická analýza: Koruna v defenzívě, euro nejníže od loňského listopadu
17:24Erste potopila pražskou burzu, ČEZ pod tlakem prodávajících. Unicredit bank – 3,5%!  
17:17Itálie a ropa ovládly závěr týdne. Euro dál padá  
17:00Estonské banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska
16:35Martin Cakl a Martin Kycelt: CD Projekt. Kyberpunkáč herního průmyslu (video)
16:26Společnost Czech Investment Fund SICAV, a.s. - Informace o nové emisi akcií na BCPP

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data