Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Sázeli na default Argentiny, nyní sázejí na restrukturalizaci dluhů v Evropě a rozpad unie

Sázeli na default Argentiny, nyní sázejí na restrukturalizaci dluhů v Evropě a rozpad unie

08.12.2010 18:21
Autor: Redakce, Patria.cz

Devět měsíců před tím, než Argentina v roce 2001 přestala splácet své závazky, Jonathan Binder prodal všechny její dluhopisy a ochránil tak své klienty od největšího vládního defaultu. Nyní sází na to, že Řecko, Portugalsko a Španělsko restrukturalizují své dluhy a opustí unii.

Binder dříve působil jako bankéř ve Standard Asset Management, nyní působí jako hlavní investiční ředitel v Consilium Investment Management. Minulý rok nakupoval CDS, které chrání před defaultem těchto tří zemí stejně jako Itálie a Belgie. Vedle toho otevírá krátké pozice na podřízeném dluhu bank v EU. Podle jeho mínění dojde do konce roku 2011 zřejmě alespoň k jedné restrukturalizaci dluhů.

Argentinské krizi se podobně vyhnul Mohamed El-Erian a jeho fond v Pacific Investment Management Co., zaměřený na rozvíjející se ekonomiky. Nyní El-Erian očekává, že některé země z eurozóny odejdou. Robert Koenigsberger prodal argentinské dluhopisy rok před defaultem této země, nyní jeho investiční firma Gramercy kupuje v Evropě swapy, aby zajistila dluhopisy na rozvíjejících se trzích. Měnové rigidity a fiskální pasti, které svazovaly Argentinu v roce 2001, se podle Koenigsbergera podobají současné situaci v Evropě. Své swapové pozice charakterizuje jako zajištění proti systematickému riziku namísto toho, aby přímo sázel na restrukturalizaci v Evropě. Konečné rozhodnutí bude podle něho politické a ne ekonomické; čistě ekonomické rozhodování by vedlo k tomu, že by Řecko bylo již v defaultu a několik dalších zemí by ho rychle následovalo.

Na konci listopadu El-Erian v rozhovoru pro CNBC uvedl, že Portugalsko bude pravděpodobně žádat o pomoc z EU stejně, jako to udělalo Řecko a Irsko; některé země kvůli jejich rostoucímu odtržení od ekonomiky Německa pak podle něho do pěti let opustí měnovou unii.

Argentina začala mít problémy se splátkami dluhu poté, co navázala kurz své měny na posilující dolar v poměru jedna ku jedné a Brazílie přikročila k devalvaci realu. Podobně poškodilo evropské firmy posílení eura k dolaru, které přišlo po roce 2002. Řecký dluh se vyšplhal na 127 % HDP, což je druhá nejvyšší úroveň mezi rozvinutými zeměmi. Argentinský dluh dosahoval v roce 2001 62 % HDP. Rozpočtový deficit Řecka dosahující 15,4 % HDP je nejvyšší mezi rozvinutými zeměmi, za ním následuje Španělsko s 11 % a Portugalsko s 9,3 %. V roce 2001 dosahoval deficit Argentiny 6,4 %.

Zatímco někteří sázejí na defaulty v eurozóně, Simon Nocera, který nyní působí ve společnosti Lumen Advisors, se domnívá, že v Evropě nedojde k žádnému velkému převratu a nikdo euro neopustí. V roce 2000 prodával argentinský dluh, situace v Evropě je ale „úplně jinou hrou“, protože status quo je v zájmu Evropy, USA i Číny. Profesor ekonomie na Harvard University Kenneth Rogoff se naopak domnívá, že po mezinárodní vlně bankovní krize nevyhnutelně přichází krize v oblasti vládního dluhu. Podle něho je těžké si představit, že u některých zemí v Evropě nakonec nedojde k restrukturalizaci dluhu.

(Zdroj: Bloomberg)


Váš názor
 •  
  09.12.2010 6:32

  Že k nějaké formě restrukturalizaci (odpisu pohledávek a ztrátě těch co půjčovali) nakonec dojde je asi jisté. Otázka je jaká bude forma a co s těmi státy dál. Pokud zůstane EU v současné podobě a pak to znamená, ztrátu důvěry v EURO a opakování situace po několika letech, přičemž se tyto intervaly budou zkracovat.
  pulec
Aktuální komentáře
29.11.2020
16:08FT: Zelené zlato, aneb udržitelnost je velký byznys pro spotřební značky
9:21Víkendář: Jednoduché vylepšení trhu nemovitostí?
28.11.2020
16:07Project Syndicate: Globální pozornost věnovaná nízkopříjmovým zemím musí vytrvat
9:06Víkendář: Tahle rally na bitcoinu je jiná
27.11.2020
20:01Zkárcené obchodování nahrálo technologiím  
17:19Závěr týdne navazuje na pozitivní vývoj, akcie a euro sílí  
17:19BTC, brambory a hodnota peněz
16:47Británie chce omezit technologické giganty
14:30The Economist: Polsko a Maďarsko dostaly od EU lekci fyziky
14:18EUC a.s. - informace o úrokové sazbě na sedmé úrokové období dluhopisu EUC VAR/22, ISIN CZ0003517724
12:57Perly týdne: Akcie z paniky do euforie, rotace do Evropy a u nás metráková zlatá mince
12:16Ekonomická nálada v eurozóně poprvé za sedm měsíců klesla
12:07Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu
11:22Jak si nejsnáze začít odkládat na své sny? S chytrým robotem indigo a teď i odměnou 500 korun
10:55Ropa atakuje 50 USD/barel a vyhlíží zasedání OPEC+  
9:55Trump naznačuje předání moci, ČNB varuje, trhy však zůstávají většinou v klidu  
9:12Rozbřesk: ČNB se nelíbí reforma daní. Přinese rychlejší růst sazeb?
8:49Českých 100 nejlepších: Škoda Auto před ČEZ a Kooperativou
8:48Začátek obchodování by v Evropě mohl být opatrný, S&P potvrdila rating ČEZu  
5:52Bankovní dividendy čekají na verdikt, Evropa ale nemá žádné jasné východisko

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  Nebyla nalezena žádná data