Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
FT: Společný dluhopis by mohl ukončit krizi v eurozóně

FT: Společný dluhopis by mohl ukončit krizi v eurozóně

13.12.2010 7:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Návrh Jean-Claude Junckera a Giulio Tremontiho na vytvoření společného evropského dluhopisu je prvním konstruktivním nápadem od chvíle, kdy před rokem finanční krize eurozóny vypukla. Je to poprvé, co se evropští vůdci odvážili podívat za titulky novin daného týdne. Nemám pochyby o tom, že tento návrh, pokud by byl plně implementován, by krizi ukončil.

Proč by tomu tak mělo být? Krize není v jádru technická, ale politická. Je o tom, zda má eurozóna, která čelí velké finanční krizi, politickou vůli k nutným krokům - nastavit mechanismus koordinace politiky, přijmout fiskální transfery a nakonec se pohnout směrem k fiskální unii. Historie ukazuje, že monetární unie, ze kterých se nestaly politické unie, jsou odsouzeny k zániku. Eurozóna svého kritického bodu dosáhla již deset let po svém vzniku.

Společný dluhopis by sám o sobě nic nevyřešil, můžeme vytvářet patologické scénáře, při nichž by kvůli němu nerovnováhy jen vzrostly. Byl by ale považován za první krok k fiskální unii. Ta by nemusela být velká, bavíme se o jednom, maximálně pěti procentech HDP EU. Jejím smyslem by bylo zajištění dostatečných mechanismů pro vypořádání se s krizemi.

Pokud by byl současný návrh přijat, společné dluhopisy, nebo-li tzv. E-bondy, by mohly dosáhnout úrovně maximálně 40 % HDP, což by vytvořilo trh odpovídající svou velikostí trhu s americkými vládními dluhopisy. Znemožnil by spekulaci proti jednotlivým zemím unie a eurozóna by se stala globální supervelmocí. Angela Merkelová však říká, že k vytvoření takového dluhopisu nedojde. Nemám ale pochyb o tom, že kdyby Němci čelili volbě mezi rozpadem měnové unie a fiskální unií, pravděpodobně by přijali druhou možnost.

Uvedené je výtahem z „Bond plan could end the euro crisis“, autora Wolfganga Münchau.

(Zdroj: FT)


Váš názor
 • co to řeší ?
  13.12.2010 9:05

  Ať tak či tak, nejspíš to neřeší jeden základní problém a to, že část eurozóny bude z Eura těžit a druhá část bude k vůli němu dále chřadnout. Pokud to budou řešit tak, že do jistých zemí bude potom zbytek eurozóny pumpovat obrovské peníze, aby jim kompenzovali propad ekonomiky, způsobený jejich členstvím v eurozóně, tak je něco hodně špatně. To není dobré a doufám, že naše koruna bude ještě dlouho českou korunou a není tím euro-paskvilem.
  Peté
  • Re: co to řeší ?
   13.12.2010 9:52

   Doufat je hezké, ale důležité je být připraven! Fiskální unie je logický krok, který je jen potřeba prodat masám jako záchranu před destabilizací a chaosem v Evropě. Ve víkendovém tisku proběhla zpráva o tom, jak český premiér Nečas už v létě při návštěvě v Germánii dostal od Angely Merkel kartáč kvůli euru a bylo mu naznačeno, že území českých zemí se stále počítá za součást Reichu. Je to jen otázka času, kdy český stát podlehne stoupajícímu tlaku svého západního souseda-ochránce (der Protektor). V dějinách tento scénář snad už od dob Svatopluka v různých obměnách proběhl nespočtukrát.
   kolemjdoucí
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data