Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Gross: Pryč z dolarových investic a pevně úročených papírů; haircut a pak garance dluhů v Evropě

Gross: Pryč z dolarových investic a pevně úročených papírů; haircut a pak garance dluhů v Evropě

4.1.2011 7:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Investoři by se v roce 2011 měli stáhnout z pevně úročených instrumentů, zbavit se dolarových investic a namísto toho investovat do zemí jako Mexiko, Brazílie a Kanada, které mají „silné fiskální rozvahy“. V rozhovoru pro Bloomberg to uvedl Bill Gross ze společnosti Pimco.

Ohledně rostoucích cen komodit a ropy Gross uvedl, že inflace, kterou by vyvolala rostoucí ceny ropy, není pro Spojené státy pozitivem, Fed se snaží o růst mezd. Vyšší ceny ropy jen „vezmou peníze z rukou amerických spotřebitelů a přesunou je do zahraničí“.

Gross je jedním z investorů, kteří nejsou nadšeni z prodloužení Bushových daňových úlev, které zvýší deficit o „stovky miliard dolarů“. Namísto „utrácení na úkor budoucnosti“ je podle něho třeba investovat, zejména v oblasti vzdělání a infrastruktury. „Musíme být konkurenceschopní a vyrábět to, co svět potřebuje, a ne si jenom vypisovat šeky na další spotřebu,“ uvedl investor. Současná situace podle něho odráží skutečnost, že politické kampaně financují lobisté. Pozitivní změnu by přineslo to, kdyby je financovala veřejnost, „to se ale nikdy nestane, takže máme, co si zasloužíme,“ dodal Gross.

Krize v Evropě podle investora v dohledné době neskončí, protože řešení se neustále posouvá do budoucna. Vše tak může skončit podobně, jako tomu bylo v Latinské Americe v 80. letech, kdy u některých zemí došlo ke snížení hodnoty dluhů ze strany některých zemí. I v Evropě tak může dojít k tomu, že bude snížena hodnota dluhů a poté například ECB poskytne na dluh garance. Tím by se vyřešil problém solvence namísto toho, aby se řešila likvidita. „Není žádná šance, že ECB nebo kdokoliv jiný poskytne garanci dluhů bez snížení jejich hodnoty,“ dodal Gross. Podle něho by snížení hodnoty dluhu (tzv. haircut) mohlo v případě Řecka dosáhnout 30 – 40 %, u Portugalska 20 % a u Španělska 10 %.

„Síla švýcarského franku představuje slabost eurozóny, protože investoři utíkají k riziku,“ uvedl pro Bloomberg Nouriel Roubini. Gross tento názor potvrdil s tím, že investoři vnímají frank podobně jako zlato a znamená pro ně bezpečné útočiště. Jeho kurz se ale nyní nachází příliš vysoko „nejen z pohledu investorů, ale i z pohledu švýcarské centrální banky“.

(Zdroj: Bloomberg)


Váš názor
  •  
    4.1.2011 10:00

    A já myslel podle titulku, že Standa má nějakou novou strategii :-)) :-(
    kokos
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data