Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hlavně klid…

Hlavně klid…

07.02.2011 11:54
Autor: Petr Žabža, Patria Online

Nevítaným vedlejším produktem nedávné snahy vlád a centrálních bank o stimulaci domácích bankovních sektorů je a) bezuzdné tištění peněz (pardon…“politika kvantitativního uvolňování zaměřená na cílenou podporu ekonomiky“), b) demolice výnosového profilu klasických spořících produktů a c) pokřivení vypovídací schopnosti trhů vládních dluhopisů. Jinými slovy, mnozí investoři jsou více či méně nuceni brát na svá bedra vyšší než adekvátní riziko, ve snaze udržet svou hlavu při souboji s inflací „nad vodou“.

To vede k mnoha věcem, kromě jiného k notné tlačenici na trhu komodit nebo aktiv jakkoliv navázaných na rozvíjející se trhy. Technologický pokrok však navíc všechny segmenty finančního trhu nevídaným způsobem demokratizoval a „obyčejnému“ investorovi se tak otevřela okna do míst, o kterých dříve mohl jenom snít. Již zmíněné komodity, futures, opce nebo měny jsou dostupné na několik „kliknutí“ a mnoho investorů tak může velmi snadno spadnout do pasti zvané „investorské přehlcení“.

Nikdo tento koncept neilustroval lépe, než filozof a ekonom Nassim Taleb ve svém příměru k pomyslnému penzionovanému zubaři. Tento zubař má garantováno, že jeho investiční portfolio vynese 15% p.a. při volatilitě 10%. Tyto dvě veličiny jsou dané a nelze je změnit. Jediné, co změnit lze je četnost, s jakou se náš milý zubař na své portfolio dívá. Čím častěji tak činí, tím větší bude jeho frustrace z (potenciálně krátkodobého) negativního vývoje a tím větší bude také jeho snaha „s tím něco dělat“. Matice četnosti sledování portfolia vs. pravděpodobnosti příjemného pocitu z toho vyplývající vypadá následovně:

Četnost sledování portfolia  Pravděpodobnost „příjemného pocitu“  
1 sekunda  50,02%
1 minuta  50,17%
1 hodina  51,30%
Denně  54%
Měsíčně  67%
Čvrtletně  77%
Ročně  93%


(Zdroj: „Fooled by Randomness“, Nassim Nicholas Taleb)

Vzkaz je jasný – čím více, tím hůře. Čím méně se bude Talebův zubař dívat na své – fundamentálně správně postavené a udržované – portfolio, tím větší je šance uspokojivého výsledku z této činnosti. Na portfoliu samotném se nic nezměnilo, jen se snížila četnost jeho pozorování.

V zájmu objektivity je nutno dodat – výše uvedené platí pro středně- až dlouhodobé investory, nikoliv pro nadšené mezidenní nebo krátkodobé spekulanty. Ti by naopak při aplikování zubařovy strategie nejspíše zaplakali nad výdělkem (resp. prodělkem), protože jejich pozice jsou často z definice velmi volatilní a ještě častěji „pákované“, tj. vyžadují nepřetržitou „údržbu“.

Investování na finančních trzích je totiž podnikání jako kterékoliv jiné a jako takové beze zbytku naplňuje pořekadlo „když nevíte kam jdete, je v zásadě jedno jakou cestu zvolíte“.

Hezký týden!


Váš názor
 • ...re....
  07.02.2011 12:45

  původně jsem chyěla napsat zahrnuty prostředky....pak jsem to vylepšila na globály - takže zahrnuti ......
  AMN
 • A co teprve český zubař....
  07.02.2011 12:42

  .......nevím jestli do těchto % veličin byli zahrnuty globálové nebo jen amíci.........mě při pohledu na mé PT občas vyděsí ta konvertibilita měn......jen mě utěšuje,že většina nakoupených USD, ktreré používám je z července a srpna 2008. Doufám, že se opět neblížíme k těmto hodnotám. Jedna užitečná rada - jednou za měsíc je nutno na PT se podívat alespoň proto, zda firma , která toto PT obhospodařuje má správně nastavený software v kterém pracuje s vaším kapitálem ............
  AMN
 •  
  07.02.2011 12:22

  ...až na to, že zdejší čtenáři zřejmě patří spíš k té druhé kategorii nadšenců, kteří by trpěli, kdyby jim někdo vzal hračku ;-)
  Kalka.
 • četnost sledování
  07.02.2011 12:08

  Dobrý den, je to pěkný článek. Já jsem se nedopatřením podíval na výnos svého penzijního fondu nejmenované společnosti za rok 2009 a už to raději nikdy dělat nebudu - pak budu žít spokojeně až do smrti a doufat, že úspory na penzijní připojištění nebudu nikdy potřebovat. Mj. výnos byl asi 0,04% p.a. Co by na to asi řekl Váš penzionovaný zubař - že by chrup nejednoho pracovníka správce penzijního fondu (ING) udělal "chrup chrup" po několika dobře mířených ranách pěstí? Ještě, že spořím jen 500Kč/m :-).
  PetrP
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Cloudera Inc (10/20 Q3, Aft-mkt)
DocuSign Inc (10/20 Q3, Aft-mkt)
Dollar General Corp (10/20 Q3, Bef-mkt)
Kroger Co/The (10/20 Q3, Bef-mkt)
Marvell Technology Group Ltd (10/20 Q3, Aft-mkt)
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Index ISM ve službách