Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stárnoucí populaci zachrání matematika a finance…?

Stárnoucí populaci zachrání matematika a finance…?

10.2.2011 12:03
Autor: Redakce, Patria.cz

Špatná finanční rozhodnutí se často dávají do souvislosti s nízkou úrovní finanční gramotnosti. Studie ukazují, že ta souvisí s nižší úrovní bohatství a běžnými investičními chybami typu nedostatečné diverzifikace, či tendence k prodeji posilujících akcií a držení akcií oslabujících. Politici a regulátoři důležitost finanční gramotnosti chápou, OECD podporuje projekt finančního vzdělávání a několik iniciativ v této oblasti po celém světě. Jen málo studií však ukazuje, že úroveň finanční gramotnosti ovlivňují stejné faktory jako rozhodování týkající se úspor.

Pokud se na finanční vzdělanost podíváme jako na investici do znalostí, můžeme ji zahrnout do modelu rozhodování o úsporách. Z něho je patrné, že tuto gramotnost i bohatství ovlivňují stejné faktory. První graf ukazuje, že s finanční vzdělaností silně korelují ukazatele dovednosti v oblasti matematiky (PISA a další měřítka):

MAT1
Zdroj: Investment in financial literacy and saving decisions

Druhý graf ukazuje na závislost mezi mírou úspor ve vybraných zemích a finanční gramotností:

MAT2
Zdroj: Investment in financial literacy and saving decisions

Je tedy patrné, že země, které mají vyšší vzdělanost v oblasti financí, mají obvykle vyšší míru úspor. To naznačuje, že mezi touto vzdělaností a akumulací bohatství existuje silný vztah. Zlepšení dovedností v matematice by pak mohlo zlepšit jak tuto vzdělanost, tak úspory. V prostředí, kde demografické změny povedou ke stále větší závislosti jednotlivců na jejich vlastním investičním rozhodování, to bude ku prospěchu jedinců i celé ekonomice.

Uvedené je výtahem z „Investment in financial literacy and saving decisions”, autory jsou Tullio Jappelli a Mario Padula.

(Zdroj: VOX)


Váš názor
 • USA
  10.2.2011 14:04

  Jen nemohu pochopit proč to nehraje na grafu pro USA? Ve finanční gramotnosti jsou na tom stejně jako Lucembursko, ale v úsporách jsou na tom velmi bídně. V grafu matematika versus gramotnost jsem obyvatele USA bohužel nenašel. Škoda, tento graf má poněkud vyšší vypovídací schopnost
  starik
 •  
  10.2.2011 12:26

  Souhlasím, příkladem může být ministerstvo financí.
  Homo
 • bohužel
  10.2.2011 12:17

  v ČR klesá úroveň vzdělání a především pak matematická gramotnost, takže naše budoucnost je přímo báječná.
  tk69
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data