Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
HDP ve 4. čtvrtletí 2010: Negativní revize

HDP ve 4. čtvrtletí 2010: Negativní revize

11.03.2011 10:38
Autor: David Marek

Česká ekonomika v závěru loňského roku rostla pomaleji, než uváděl předchozí rychlý odhad. Zpřesněná data uvádí, že se HDP zvýšil o 0,3 procenta ve srovnání s předchozím čtvrtletím, resp. 2,6 procenta meziročně.

Z mezikvartálního pohledu působil na růst HDP pozitivně zahraniční obchod, zatímco všechny složky domácí poptávky přispěly negativně. Je evidentní, že českou ekonomiku táhne vzhůru oživení růstu v Německu, na Slovensku a v dalších evropských zemích. Naopak snižování schodku veřejných financí a stále poměrně vysoká nezaměstnanost brzdí spotřebu domácností a investiční aktivitu. Ze sektorového pohledu se ve 4. čtvrtletí dařilo podle očekávání průmyslu, ve službách to bylo s výjimkou bank slabší.

Za celý loňský rok se HDP zvýšil o 2,2 procenta po propadu o 4,0 procenta v roce 2009. Zajímavé informace nabízejí detailní data. Zdaleka nejvíce k růstu ekonomiky přispělo doplňování zásob. Příznivě HDP ovlivnil zahraniční obchod. Fixní investice klesly o 4,6 procenta, a to i přes boom solární energetiky a s tím spojené investice. Spotřeba domácností se zvýšila pouze o 0,3 procenta, když chuť domácností utrácet nepodpořil vývoj mezd ani zaměstnanosti. O stejné procento stoupla vládní spotřeba, když jí zejména v druhé polovině roku zbrzdily vládní výdajové škrty.

Sektorový pohled ukazuje na dominantní vliv průmyslu. Naopak největší brzdou ekonomiky loni bylo stavebnictví.

Srovnání s ostatními zeměmi ukazuje, že česká ekonomika loni dosáhla rychlejšího růstu než většina evropských zemí. HDP celé Evropské unie loni stouplo o 1,7 procenta. Nicméně výkon české ekonomiky lze považovat za jisté zklamání při srovnání s Německem, kde růst HDP loni akceleroval na 3,5 procenta. Ještě rychleji rostla slovenská ekonomika, kde se HDP zvýšil o 4,0 procenta. Evropským šampionem se loni stalo Švédsko s růstem ekonomiky o 5,3 procenta.

Přes zlepšení situace v české ekonomice, zůstává stále ještě řada výrobních kapacit nevyužita. Na konci loňského roku podle našeho odhadu činila mezera výstupu 1,3 procenta HDP. Zpřesnění dat o HDP snižuje potřebu brzkého zvyšování úrokových sazeb. Podle modelových výpočtů by k tomuto kroku měla ČNB sáhnout až ve 3. čtvrtletí letošního roku.

V letošním roce počítáme se stejným růstem ekonomiky jako loni, tedy o 2,2 procenta. Na jedné straně sice pokračuje rychlý růst průmyslové výroby a vývozu, zlepšuje se situace ve firemním sektoru, na straně druhé je ale negativní vliv výdajových škrtů ve fiskální politice.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Prodeje nových domů