Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
EK navrhuje jednotný daňový základ v EU – jaká jsou pro a proti

EK navrhuje jednotný daňový základ v EU – jaká jsou pro a proti

22.3.2011 12:07
Autor: Redakce, Patria.cz

Evropská komise v pátek informovala, že navrhuje jednotná daňová pravidla: Daňové systémy jednotlivých členských států EU se natolik liší, že zahraniční expanze firem je často příliš složitá a drahá. Evropská komise proto pro firmy, které působí ve více než jedné zemi EU, navrhla jednotná daňová pravidla. Ta by takovým firmám umožňovala vyplnit pouze jedno „konsolidované“ daňové přiznání všech svých příjmů v rámci Unie.

Komise odhaduje, že díky společným pravidlům by podniky ušetřily okolo 2 miliard eur. A pokud by se jen 5 % malých evropských podniků díky nim rozhodlo podnikat i mimo svůj domácí trh, ušetřila by se další miliarda. Sazba daně z příjmu právnických osob v EU se nebude měnit. Členské státy EU budou i nadále rozhodovat o výši svých sazeb daně z příjmu právnických osob. Při výpočtu daně by firmy měly možnost využívat buď systémy jednotlivých členských států, nebo jednotná evropská pravidla.

Studie „Corporate tax reform in the EU: Weighing the pros and cons“ analyzuje, jaký vliv na ekonomiky EU by tyto návrhy měly mít. Společný konsolidovaný základ daně z příjmů právnických osob (Common Consolidated Corporate Tax base) bude mít podle ní významný dopad na jednotlivé státy EU, na agregátní úrovni bude mít efekt naopak malý.

Studie uvádí, že výsledek bude nakonec záviset na přesné definici daňového základu a dalších detailech reformy. Odhady vlivu na HDP jednotlivých zemí shrnuje následující graf. Z něj je patrné, že v průměru je změna produktu zanedbatelná, u jednotlivých zemí ale existují velké rozdíly.


EUdaně

Zdroj: Corporate tax reform in the EU: Weighing the pros and cons

Ze zavedení jednotného základu daně by získaly země, u kterých by došlo k zúžení tohoto základu. Došlo by v nich totiž ke snížení nákladu kapitálu a následně k vyšším investicím, které podporují růst a HDP. Jako příklad lze uvést Irsko a Španělsko. Poškozeny by naopak byly firmy v Belgii a Estonsku.

Celkově by však HDP vzrostl jen o 0,1 % a zaměstnanost o 0,03 %. Většího efektu by se dosáhlo, kdyby byla harmonizována i sazba daně. To by snížilo rozdíly v jednotlivých sazbách a snížily by se rozdíly v alokaci kapitálu do jednotlivých zemí. HDP by pak v průměru vzrostl o 0,3 %. Nedá se také čekat, že by harmonizace daňového základu odstranila snahy o přesouvání zisků do zemí s nízkými sazbami.

Možnost zahrnout do konsolidovaného základu i ztráty by mohla zvýšit efektivitu, z velké části ale pouze díky následnému sníženému zdanění. Toto zahrnování ztrát by podle odhadů zvýšilo celkový produkt a zaměstnanost o 0,2 %. Došlo by však ke snížení daňových příjmů o 0,3 % HDP. Pokud by se zároveň zvýšily daňové sazby u mezd a zisků, pozitivní efekt na HDP by se vytratil.

Uvedené je výtahem z „Corporate tax reform in the EU: Weighing the pros and cons“, autory jsou Leon Bettendorf, Michael P. Devereux, Simon Loretz a Albert van der Horst.

(Zdroj: VOX)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.10.2018
15:18Jak centrální banky zkrotí příští recesi?
9:31Víkendář: „Deep fake“ technologie jako další krok k paranoie a ohrožování demokracie
19.10.2018
22:05Houpačka na Wall Street
17:41Přichází velká uhelná rotace, někde by měly být elektromobily snad zakázány
17:25Proměnlivý pátek možná skončí dobře. Pomohlo americké obchodování a zprávy o Itálii  
17:24Summary: Schlumberger se držel tržního konsensu, Volvo ho opětovně překonal
17:13Pražská burza prohloubila ztráty, v Evropě se trápí Daimler  
16:58Technická analýza: Koruna pod tlakem, dolaru pomáhá Fed i Itálie
16:47Reuters: OPEC a jeho spojenci mají problém se zvýšením těžby
15:51Karel Sokolovský: Alibaba je pro mě čínská investice č. 1 (video)
15:15Ministryně Nováková: Výstavba jaderných bloků ČEZ musí respektovat akcionáře
13:51Investiční tipy Patrie pro USA: Když hospodářský cyklus stárne...  
13:47Obří pekárenská akvizice: Penam z Agrofertu znovu kupuje United Bakeries
12:12Perly týdne: Všude extrémní přeprodanost, atraktivní Facebook, Evropa dušená daněmi
11:26AMISTA investiční společnost, a.s. - Společnost SAFICHEM, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Vnitřní informaci
11:16Wüstenrot hypoteční banka a.s.- Informace k výplatě hypotečních zástavních listů
10:50Čínu potěšilo uvolnění regulace, ale evropské trhy se po slibném úvodu znovu trápí  
10:49Michelin posílá automobilový průmysl do červeného, unijní výtka Římu stahuje banky  
10:36Pimco si stojí za svým: Nízké sazby tu budou i nadále
10:26Zisk Volva stoupl díky poptávce po kamionech a strojích

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data