Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Riziko pro rally na akciových trzích i ekonomiku? Společnosti hromadící hotovost!

Riziko pro rally na akciových trzích i ekonomiku? Společnosti hromadící hotovost!

29.03.2011 16:47

Americké podniky mají na svých hotovostních účtech nejvíce prostředků za posledních 45 let. Může jít sice o střelivo do akvizičního boje či zásobu peněz pro výplatu dividend těšících akcionáře, ale stejně tak představují i významné riziko pro růst ekonomiky Spojených států a potažmo i další osud býčího trhu na Wall Street.

Podle údajů americké centrální banky a švýcarské investiční banky Credit Suisse dosáhl již průměrný podíl hotovosti na celkové hodnotě aktiv amerických společností úrovně 5,96 procenta, což je objem nevídaný od druhé poloviny sedmdesátých let minulého století. „Přetrvávající akumulace hotovosti namísto investic do nového vybavení a technologií není podpornou pro dlouhodobý ekonomický růst,“ varuje Neal Soss, hlavní ekonom Credit Suisse. „A když podniky nerostou, rozhodně nebudou navyšovat ani stavy zaměstnanců, aby tak snížily míru nezaměstnanosti, která vyvolává vrásky na čele,“ dodal.

Páteční údaje amerického ministerstva obchodu ukázaly, že firemní zisky za rok 2010 vyskočily o více než pětinu – konkrétně o 20,4 procenta, tedy nejprudším tempem od roku 2004. Kam se ty peníze poděly? Neal Soss se domnívá, že nejde ani tak o „skrblení“, nýbrž o přetrvávající obavy z nenadálých dozvuků finanční krize. „Je obtížné s jistotou nařknout korporace z všeobjímající nenasytnosti. Spíše se domníváme, že zdráhavost amerických firem utratit větší část cash flow lze přirovnat k extrémně vzácnému šoku peněžní nabídky, jaký zachvátil ekonomiku v průběhu Velké deprese,“ vysvětlil hlavní ekonom švýcarské banky.

Další otázkou je, kde se ten balík peněz ve skutečnosti nachází. Některé studie soudí, že celý objem z velké většiny drží pár velkých společností – sází se především na velké technologické společnosti jaké je Apple, Cisco nebo Microsoft. Zatímco v případě velkých finančních společností bývá zásoba hotovosti z velké části neutralizována objemem dluhu, v případě nefinančních společností tomu tak většinou není.

Existují také hlasy a náznaky, že americké korporace začínají nastřádané peníze konečně utrácet. Data společnosti TrimTabs vypovídají o tom, že na začátku letošního roku korporátní sektor vynaložil 139,1 miliardy dolarů na nákup vlastních akcií – nejvíce za 3 roky - a 24,9 miliardy dolarů hotovosti šlo na akvizice.

Radost však kalí fakt, že ještě rychleji než americké firmy vlastní akcie kupovaly, jejich vrcholní pracovníci (insiders) je prodávali. Objem prostředků vynaložených na převzetí konkurence, dodavatelů, distributorů také není nijak závratný, a hlavně nepřináší vždy reálnou podporu pro lepší vývoj ekonomiky. Společnosti totiž po převzetí většinou nově vzniklý podnik konsolidují a v rámci maximálních úspor z rozsahu proto spíše propouštějí než nabírají.

„Z teoretického pohledu, když jste na 45letém maximu (úrovně hotovosti), měl by to být býčí signál pro zaměstnanost. To znamená, že lze čekat utrácení těchto peněz. Pokud však je výsledkem nárůst aktivity v oblasti fúzí a akvizic, může to být pro pracovní místa naopak destruktivní,“ upozornil Uri Landesman, šéf společnosti Platinum Partners a doporučil proto investorům sledovat vývoj nezaměstnanosti.

Další měsíční zprávu z trhu práce zveřejní ministerstvo práce Spojených států již tento pátek 1. dubna. Ekonomové podle průzkumu agentury Bloomberg přepokládají, že po nečekaném únorové poklesu míry nezaměstnanosti pod hladinu 9 procent došlo v březnu pouze ke stagnaci na úrovni 8,9 procenta.

(Zdroj: CNBC, Credit Suisse, Citi, Bloomberg)

 


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.04.2024
9:05Rozbřesk: Zachrání Super-Mario (znovu) Evropu?
8:45EU nebude formálně vyšetřovat investici Microsoftu do OpenAI
8:30Evropa čelí podle guvernéra BoE menší inflační hrozbě než USA, Microsoft se vyhne vyšetřování kvůli akvizici Open AI a futures jsou zelené  
6:40Fidelity International: Německá medvědí data jsou příznivá pro německé státní dluhopisy
17.04.2024
22:01Zámořské akciové indexy nedokázaly zvrátit úvodní pokles  
18:46Martin Uher: Rozruch na dluhopisech, české banky a zranitelné USA
17:32Wall Street mezi výsledky a sazbami dál klesá  
17:14Jednoduchý scénář: Inflace neklesá, Fed nesnižuje, inflace klesá, Fed snižuje
16:01Tesla žádá akcionáře o obnovení odměn pro Muska, v Indii chce investovat až 3 mld. dolarů
14:36Komentář analytika: Objednávky ASML prudce klesají, avšak výhled zůstává nezměněn  
13:46Míra inflace v EU v březnu zvolnila na 2,6 procenta, v Česku je beze změny
13:40Powell po posledních datech o inflaci signalizuje ještě pozdější začátek snižování sazeb
13:14Reuters: Křetínský zvažuje, že se pokusí převzít vlastníka britské pošty
11:52Komentář analytika: Růst prodejů LVMH zpomaluje, na rozdíl od konkurence však firma dále roste
11:30Powell potvrdil pozdější uvolnění, pozornost se ale přesouvá k výsledkům  
10:22Seidler: Ceny tržních služeb v březnu v souladu s běžným vývojem, ceny rostlinné výroby však skokově vzrostly
10:15Inflace v Británii v březnu klesla na 3,2 procenta, je nejníže za dva a půl roku
9:17Výrobce čipů ASML je díky vývozu do Číny v zisku, má ale málo zakázek
9:07Rozbřesk: Globální výprodej dostal pod tlak i středoevropské trhy
8:54ČEZ jedná o větrných turbínách v lesích. Bank of England možná začne snižovat sazby dříve než Fed a futures jsou smíšené  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů, m/m
16:00USA - Předstihový index Conference Board, m/m