Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak si Čína vede v boji s inflací? Peking nad ní ztratil kontrolu, míní Soros

Jak si Čína vede v boji s inflací? Peking nad ní ztratil kontrolu, míní Soros

13.04.2011 7:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Z hlediska krocení inflace by bylo pro čínskou vládu velice výhodné, povolit konečně zhodnocení jüanu, uvedl v pondělí legendární investor George Soros. Právě svou rezistencí vůči světovému tlaku na silnější čínskou měnu ztratil Peking nad inflačními tlaky kontrolu a těžko se vypořádává s riziky tlačící ceny i mzdy v Číně výše, míní Soros. V pátek má Čína zveřejnit svou obvyklou dávku makroekonomických dat, mezi nimi i březnovou míru inflace. Analytici oslovení agenturami Reuters i Bloomberg se přitom shodují, že meziroční tempo růstu cenové hladiny by se mělo dále zvýšit, a to na 5,2 procenta z 4,9 % v únoru.

Ekonomové soudí, že rostoucí inflace zůstane čínským „problémem číslo 1“. Čínská vláda ve snaze krotit rychle rostoucí ceny přistoupila k rychlému utahování měnové politiky. Minulý týden centrální banka přistoupila ke zvýšení roční depozitní sazby o čtvrt procenta na 3,25 %, roční zápůjční sazbu stanovina také o 25 b.p. výše na 6,31 procenta. Ke zvýšení sazeb tak přistoupila podruhé od začátku roku a již počtvrté od října loňského roku. Mezitím ještě několikrát zvýšila povinnou míru minimálních bankovních rezerv. Leif Eskesen z HSBC předpokládá, že v dalších měsících lze čekat další zvýšení sazeb o čtvrt procenta i zvýšení míry povinných minimálních rezerv o celé jedno procento z aktuálního maxima 20 procent.

Tlaky na růst cen jsou podle analytika HSBC především výsledkem rostoucí poptávky narážející na kapacitní možností, což vyúsťuje v růst jádrové inflace. Uwe Parpart, hlavní ekonom Cantor Fitzgerald, předpokládá, že čínská centrální banka bude pokračovat v utahování měnové politiky do konce léta, negativní dopad na ekonomický růst země ale není pravděpodobný. Analytici švýcarské Credit Suisse dokonce odhadují růst hlavní depozitní sazby do konce roku o další procento a půl. „To (růst sazeb) nemůže trvat donekonečna,“ říká Soros. Podotýká, že ačkoli strategie čínské měnové politiky vyvedla zemi z finanční krize, Peking promarnil svou šanci na zkrocení inflace. Jüan během posledních dvou let posílil vůči americkému dolaru o 4,6 procenta, navzdory silnému ekonomickému oživení a rekordní výši zahraničních rezerv. Z desítky asijských měn, jejichž vývoj sleduje agentura Bloomberg, jde o druhý nejmenší růst vůči USD.

„Pohyb směnných sazeb může být efektivním nástrojem na boj s inflací, ne však zřejmě v případě Číny,“ uvádí hlavní ekonom RBS v Hongkongu Li Cui. „Není přílišným překvapením, že se Čína potýká s vyšší inflací vzhledem k tomu, že růst cenové hladiny je způsoben silná domácí poptávkou, zatímco dovezená inflace hraje v tomto případě mezní roli,“ říká. Čínská ekonomika rostla v posledním kvartále 2010 9,8% tempem, poháněna průmyslovou výrobou a maloobchodními tržbami.

Výkonný ředitel Marco Polo Pure Asset Management Aaron Boeskyse jako jeden z mála domnívá, že data o čínském CPI by mohla naopak překvapit poklesem. „Spousta lidí očekává růst inflace i na 5,5 %, já odhaduji 4,8 až 5 procent,“ říká. Podle Boeskyho je čínská vláda vůči inflaci velmi „ostražitá“ a čínská politika se blíží vrcholu upevňování měnových podmínek.

(Zdroj: Bloomberg, CNBC)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.01.2025
17:58Rozpad některých ekonomických „pravidel“
17:19Evropské akcie začaly týden úspěšně, americká cla prý nepřijdou hned  
16:20JPMorgan: Americké zisky v letošní výsledkové sezóně překonají Evropu
15:44Průzkum: Americké firmy čekají zhoršení hospodářských vztahů mezi USA a Evropou
15:24Trumpův návrat do Bílého domu vede západní firmy k přehodnocení postoje k Rusku
14:40Největší hrozba pro světovou ekonomiku? Tvrdošíjná inflace
14:13Raiffeisenbank a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu a maturitě dluhopisu XS277033553
13:43EU se obrátila na WTO kvůli praktikám Číny v oblasti duševního vlastnictví
12:55Týdenní výhled: Donald Trump začne vládu desítkami dekretů, Tiktok se vyhne zákazu a obnovuje služby  
11:09NIM: Microsoft ukazuje, jakým směrem půjdou investice do AI
10:47Reuters: EPH českého miliardáře Křetínského se připojila k zájemcům o německý Uniper
10:37DAX na historických maximech  
10:24Bitcoin je před nástupem Donalda Trumpa do prezidentského úřadu na rekordu
10:06Seznam Zprávy: Skupina PPF a miliardář Strnad založili společnou firmu
9:03Rozbřesk: Startuje Davos s tématem Trump 2.0. Naděje pro euro - nastupující americký prezident možná nová cla hned po inauguraci nespustí
8:42Trump vyhlásí stav nouze v energetice, čínský viceprezident se setkal s Elonem Muskem a futures jsou smíšené  
8:25TikTok obnovuje provoz ve Spojených státech po ujištění od Trumpa
8:21Čínský viceprezident se sešel k jednání s J.D. Vancem a s Muskem
6:02Akcie nejvíce ohrožené Trumpovými cly, u kterých trh podceňuje rizika
19.01.2025
14:59Investiční výhled 2025 podle Invesco

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00DE - Index očekávání ZEW