Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak si Čína vede v boji s inflací? Peking nad ní ztratil kontrolu, míní Soros

Jak si Čína vede v boji s inflací? Peking nad ní ztratil kontrolu, míní Soros

13.04.2011 7:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Z hlediska krocení inflace by bylo pro čínskou vládu velice výhodné, povolit konečně zhodnocení jüanu, uvedl v pondělí legendární investor George Soros. Právě svou rezistencí vůči světovému tlaku na silnější čínskou měnu ztratil Peking nad inflačními tlaky kontrolu a těžko se vypořádává s riziky tlačící ceny i mzdy v Číně výše, míní Soros. V pátek má Čína zveřejnit svou obvyklou dávku makroekonomických dat, mezi nimi i březnovou míru inflace. Analytici oslovení agenturami Reuters i Bloomberg se přitom shodují, že meziroční tempo růstu cenové hladiny by se mělo dále zvýšit, a to na 5,2 procenta z 4,9 % v únoru.

Ekonomové soudí, že rostoucí inflace zůstane čínským „problémem číslo 1“. Čínská vláda ve snaze krotit rychle rostoucí ceny přistoupila k rychlému utahování měnové politiky. Minulý týden centrální banka přistoupila ke zvýšení roční depozitní sazby o čtvrt procenta na 3,25 %, roční zápůjční sazbu stanovina také o 25 b.p. výše na 6,31 procenta. Ke zvýšení sazeb tak přistoupila podruhé od začátku roku a již počtvrté od října loňského roku. Mezitím ještě několikrát zvýšila povinnou míru minimálních bankovních rezerv. Leif Eskesen z HSBC předpokládá, že v dalších měsících lze čekat další zvýšení sazeb o čtvrt procenta i zvýšení míry povinných minimálních rezerv o celé jedno procento z aktuálního maxima 20 procent.

Tlaky na růst cen jsou podle analytika HSBC především výsledkem rostoucí poptávky narážející na kapacitní možností, což vyúsťuje v růst jádrové inflace. Uwe Parpart, hlavní ekonom Cantor Fitzgerald, předpokládá, že čínská centrální banka bude pokračovat v utahování měnové politiky do konce léta, negativní dopad na ekonomický růst země ale není pravděpodobný. Analytici švýcarské Credit Suisse dokonce odhadují růst hlavní depozitní sazby do konce roku o další procento a půl. „To (růst sazeb) nemůže trvat donekonečna,“ říká Soros. Podotýká, že ačkoli strategie čínské měnové politiky vyvedla zemi z finanční krize, Peking promarnil svou šanci na zkrocení inflace. Jüan během posledních dvou let posílil vůči americkému dolaru o 4,6 procenta, navzdory silnému ekonomickému oživení a rekordní výši zahraničních rezerv. Z desítky asijských měn, jejichž vývoj sleduje agentura Bloomberg, jde o druhý nejmenší růst vůči USD.

„Pohyb směnných sazeb může být efektivním nástrojem na boj s inflací, ne však zřejmě v případě Číny,“ uvádí hlavní ekonom RBS v Hongkongu Li Cui. „Není přílišným překvapením, že se Čína potýká s vyšší inflací vzhledem k tomu, že růst cenové hladiny je způsoben silná domácí poptávkou, zatímco dovezená inflace hraje v tomto případě mezní roli,“ říká. Čínská ekonomika rostla v posledním kvartále 2010 9,8% tempem, poháněna průmyslovou výrobou a maloobchodními tržbami.

Výkonný ředitel Marco Polo Pure Asset Management Aaron Boeskyse jako jeden z mála domnívá, že data o čínském CPI by mohla naopak překvapit poklesem. „Spousta lidí očekává růst inflace i na 5,5 %, já odhaduji 4,8 až 5 procent,“ říká. Podle Boeskyho je čínská vláda vůči inflaci velmi „ostražitá“ a čínská politika se blíží vrcholu upevňování měnových podmínek.

(Zdroj: Bloomberg, CNBC)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.04.2024
22:01Propadu na technologiích vévodil Netflix a Nvidia  
17:46Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
17:18Celkový akciový optimismus na úrovních z let 2001/2002. Posouvá se základní psychologické nastavení investorů?
16:46Poptávka po bezpečí slábne, ale investoři se zpět do akcií nehrnou  
16:37Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
14:31SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledky za leden–březen/2024
13:24Perly týdne: Akcie a zlato za poslední desetiletí a co (ne)čekat od Applu i celého trhu
12:48Reuters: Německá vláda mírně zvýší odhad letošního růstu ekonomiky
11:24Jakub Blaha: Konec transparentnosti Netflixu zastínil obzvlášť dobré výsledky  
10:58Páteční dopoledne je červené, po přestávce se do hry opět vložil Blízký východ  
9:25Netflix reportoval nejlepší první kvartál od roku 2020. Překvapil počtem předplatitelů
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data