Wall Street Journal poukazuje na to, že po několikaměsíční rally na komoditních trzích, která vyvolala obavy z inflace a útlumu spotřebitelských výdajů, se nyní objevuje „překvapivý trend“. Ceny na některých klíčových komoditních trzích začaly klesat. Například bavlna oslabila z maxim dosažených na počátku března o 17 %, cukr z únorového vrcholu o 34 %. Podobně se propadly ceny olova a zinku.
Paul Krugman uvedený článek a cenový vývoj na komoditních trzích komentuje s tím, že nejde o žádné velké překvapení. Reálné ceny komodit, tedy jejich ceny v relativním vyjádření k cenám spotřebního zboží, se dostaly na výjimečně vysoké hodnoty, jak ukazuje následující graf. Silně je vyznačen reálný růst cen, slabě ceny v dolarech a v SDR:

Krugman uznává, že růst cen komodit pravděpodobně částečně odráží dlouhodobý trend, který je dán tím, že rozvíjející se ekonomiky zvyšují tlak na omezené přírodní zdroje. Přesto se ale dlouhodobý rychlý růst nedá čekat; měl by přijít návrat k „normálním cenovým úrovním“. Jediným důvodem pro další prudké posilování by byla víra v to, že vysoké ceny komodit jsou předzvěstí nekontrolované inflace. To ale nejsou. Pokud tedy ceny komodit klesnou a celková inflace se vrátí zpět na úrovně bližší inflaci jádrové, „inflačníci uznají, že se mýlili a prasata začnou létat,“ uzavírá Krugman.
(Zdroj: Blog Paula Krugmana)