Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Výstup z eurozóny v praxi: Držte si klobouky, bude to jízda

Výstup z eurozóny v praxi: Držte si klobouky, bude to jízda

09.05.2011 18:17
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Jak se opouští eurozóna? Přesný scénář si nikdo představit nedokáže, jelikož s ním při zavádění společné evropské měny nikdo nepočítal, ale unijní i řečtí úředníci toho po pátečním tajném jednání svých šéfů přes víkend asi mnoho nenaspali. Výstup z eurozóny rozhodně není neuskutečnitelný, ale jeho dopady lze i s největší dávkou optimismu popsat za drastické.

Aby se zabránilo finančnímu chaosu, musela by být staronová drachma zavedena naráz a plošně. Bankovní vklady i úvěry se v takovém případě musí převést ve stejné době a stejném poměru, jinak by se rozvahy bank povážlivě rozklížily. Odstrašujícím příkladem je Argentina, která v roce 2001 opustila režim pevného kurzu navázaného na americký dolar. Ve snaze naklonit si střadatele tehdy vláda vyhlásila, že vklady se musí převádět ve výhodnějším poměru než úvěry. Následné ztráty, které musely finanční ústavy zaúčtovat, pak ještě více ochromily argentinský bankovní systém, což vedlo k zamrznutí trhu s úvěry.

Řecká centrální banka by musela velmi rychle do oběhu dostat značné množství mincí a bankovek, dále stanovit úrokovou míru, inflační cíl, a hlavně oficiální směnný kurz vůči hlavním světovým měnám. Ten, ať už bude jakýkoli, ihned po zahájení obchodování propadne a nová řecká měna bude vůči euru rychle ztrácet hodnotu.

Výhled na de facto znehodnocení úspor jistě vyděsí nejednoho Řeka, který se tedy bude snažit ještě zavčasu si své celoživotně střádané peníze vybrat a uložit v zahraničí, čímž předejde nucené konverzi. Aby se zabránilo krachu bank, které by masový exodus spořitelů stěží ustály, budou muset být zavedeny limity na výběry z účtů, mezinárodní transakce a snad i cestování. To je v Evropské unii, jejímiž pilíři jsou volný pohyb osob, kapitálu, zboží a služeb, dost těžko představitelné, nicméně ne neuskutečnitelné.

A jak se asi k očekávané konverzi postaví zahraniční společnosti, které v zemi investovaly miliardy euro? Určitě se budou snažit maximálně omezit převody peněz směrem do Řecka, kde hrozí znehodnocení, a v co možná největší míře budou vyvádět kapitál ze země. Pro obchod a ekonomiku všeobecně to nejsou příliš lákavé vyhlídky. Řada firem i střadatelů se navíc jistě bude proti konverzi bránit u soudu, což řeckým bankám na jistotě rozhodně nedodá.

Zahraniční banky (tedy zejména německé, francouzské a nizozemské) držící ve svých portfoliích řecké dluhopisy se po přechodu na novou měnu mohou se svými penězi nadobro rozloučit. Vláda v Aténách nebude při novém silně devalvovaném kurzu absolutně schopná dluhy denominované v eurech splatit. Následovat mohou další žaloby a roky se vlekoucí tahanice u soudů.

Řecká vláda bude po celou dobu odříznuta od zahraničních zdrojů financování. Země se znovuzískanou měnovou suverenitou však může začít vydávat směnky o menší hodnotě, kterými bude třeba platit zaměstnance nebo financovat nákupy zboží a služeb. Sloužily by jako zárodek nové měny a vůči zbylým eurům v oběhu by se obchodovaly s určitým diskontem, jehož výše by zhruba naznačovala rozsah devalvace, který novou měnu čeká. Jelikož by se kvůli úniku kapitálu ze země peněžní zásoba rychle zmenšovala, směnky by se pravděpodobně rychle uchytily. Orazítkované provizorní stvrzenky, které vydávalo Buenos Aires, byly v oběhu měsíce před krachem argentinské měny.

Co tedy Řeky k tak zoufalému řešení žene? Vyhlídky na roky dramatických úsporných opatření, vysoké nezaměstnanosti a splácení hory dluhů už pravděpodobně vedoucí představitele přesvědčily, že horší už to být nemůže. Odchod z eurozóny by zemi alespoň ušetřil bolestivého snižování mezd. Fronty před bankami, zavřené hranice, bankrot a sociální nepokoje v současné situaci zřejmě nevypadají taky děsivě.

(Zdroj: The Economist)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.05.2024
22:05Warren Buffett výrazněji promluvil do obchodování s Applem  
17:36Likvidita a akcie v letošním roce – jiný a přitom stále stejný příběh
16:58Spotřebitelé čekají vyšší inflaci a kazí tím investorům závěr týdne  
15:15Japonská automobilka Honda zvýšila celoroční zisk o 70 procent na rekord
15:01Počet vážně ohrožených hypoték v USA roste?
13:22Akcie Novavax dramaticky rostou na dohodě se Sanofi na kombinaci vakcíny proti covid-19 a chřipce
12:51Perly týdne: Tři hlavní investiční příběhy současnosti
11:35Výsledky Groupon: Tržby se konečně po 8 letech vrátily k růstu  
10:42Růstový sentiment se drží, přispívá i Čína  
10:12Gen očekává pro fiskální rok 2025 příjmy u 4 miliard dolarů. Roli prezidenta opouští Ondřej Vlček
9:25Nezaměstnanost v ČR v dubnu klesla na 3,7 procenta, volných míst ubylo
9:07Britská ekonomika se ve čtvrtletí vymanila z recese, vzrostla o 0,6 procenta
8:52Evropa míří k pozitivnímu zahájení, podle Spurného je i v Česku ve hře slovenský model sektorové daně  
8:51Rozbřesk: Spotřebitelé začínají (konečně!) utrácet. Korunu povzbudil silný maloobchod, vyhlíží zápis ze zasedání ČNB
8:19USA chystají cla na dovoz elektromobilů z Číny, píše Bloomberg
09.05.2024
22:01Slabý trh práce pomohl trhům  
18:03Zlato a akcie – cykly a trend
16:54Snížení sazeb se blíží, naznačuje BoE. Také data vyzněla příznivě  
16:48Japonská automobilka Nissan téměř zdvojnásobila celoroční zisk
16:05Evropský ziskový motor se s recesí ve zpětném zrcátku roztáčí, stratégové Citi vidí signál k dalšímu zlepšení

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Iveco Group NV (03/24 Q1)
8:00UK - HDP, q/q
9:00CZ - Nezaměstnanost
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university